Elefterios Venizelos Kimdir

0
Advertisement

Elefterios Venizelos kimdir. Yunan siyaset adamı ve Kurtuluş Savaşı esnasında Yunanistan’ın başında olan Elefterios Venizelos hakkında bilgi.

Elefterios Venizelos ResmiYunanistan’ın ünlü devlet adamlarındandır. Giritte Hanya’nın Murniyes köyünde doğdu. Öğrenimini Atina’da tamamlayarak 23 yaşında Atina Hukuk Fakültesini bitirdi. Girit’te avukatlık yaparken, Girit genel meclisine üye oldu ve Osmanlı idaresine karşı Venizelos muhalefete başladı. Kısa zamanda sivrilerek Girit ihtilalcilerinin başına geçti.

Adanın bağımsızlığını ilan etmeyi başaran Venizelos milletvekili seçildi. 1910’da Başbakan oldu. 191l’de de Balkan Birliği’ni meydana getirerek Osmanlı İmparatorluğu’na karşı cephe aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nda iktidarda bulunan Venizelos Kral Kostantin’in tarafsız kalmak arzusun rağmen Fransa ve İngiltere’yle birlikte savaşa katılmaya taraftardı. Bu anlaşmazlık Venizelos’un Selanik’te bir Millî Hükümet kurup Kral Kostantin’i düşürmesiyle sonuçlandı. Sonra da Atina’ya gelip, diktatör olarak hüküm sürmeye başladı. Barış konferansında Yunanistan’ı temsil eden Venizelos Yunan ordusunun İzmir’i işgalinde önemli rol oynadı. Fakat Anadolu’da Yunan ordusunun peşpeşe uğradığı başarısızlıklar Venizelos’un mevkiini iyice sarsmıştı. Öyle ki sonunda Yunanistan’ı terketmeye mecbur kaldı. 1924’te yeniden iktidara geçtiyse de bir ay kadar sonra tekrar uzaklaştırıldı.

Venizelos geçirdiği sayısız tecrübelerden sonra nihayet Türkler’le dost geçinmek gerektiğini anlamıştı. 1930’da son defa olarak Başbakanlıkta bulunduğu sırada Ankara’ya giderek ilk Türk-Yunan dostluk antlaşmasını imzaladı.

Hayatının bundan sonraki devresini siyasi mücadelelerle geçiren Venizelos iki defa da suikasta uğradı. Yunanistan’da on iki gün süren bir iç savaşa sebep oldu. Sonunda İtalya yolu ile Paris’e kaçtı ve bir yıl sonra orada öldü. Venizelos, Yunanistan’a iyilikleri kadar kötülükleri de dokunmuş bir devlet adamıdır.

Advertisement

Leave A Reply