Pierre Poivre Kimdir? Fransız Misyonerin Hayatı Hakkında Bilgi

0

Pierre Poivre kimdir? Fransa’ya büyük hizmetlerde bulunmuş bir misyoner ve ticaret adamı olan Pierre Poivre hayatı ve seyahatleri hakkında bilgi.

Pierre Poivre

Pierre Poivre

Pierre Poivre, (d. 23 Ağustos 1719, Lyon – ö. 6 Haziran 1786, Lyon yakınları, Fransa), Fransız misyoner ve girişimci. Çinhindi’yle ticareti geliştirme çabaları Uzakdoğu’daki Fransız yayılmacılığını hızlandırmıştır. Varlıklı bir ipek tüccarının oğluydu. Genç yaşında Uzakdoğu’yla ilgilenmeye başladı ve ilahiyat öğrencisi olarak Yabancı Ülke Misyonerleri Derneği’ne katıldı.

1740’ta Uzakdoğu topraklarına ayak bastıktan sonra Hindistan, Çin ve Çinhindi’ne yaptığı geziler sırasında ticarete ilgi duymaya başladı. 1747’de Avrupa’ya döndükten sonra misyonerliği bıraktı ve Fransız Doğu Hindistan Kumpanyası’nı Vietnam’ın güneyinde bir banka kurmaya ikna etti. İki yıl sonra kumpanyanın temsilcisi olarak Vietnam’ın güneyine döndü. Vietnam kralı Vo Vuong’ dan Tourane’da ikisi geçici, biri sürekli üç ticaret merkezi kurma izni aldıysa da çevirmenlik yapması için genç bir Vietnamlıyı kaçırması kralla arasının bozulmasına yol açtı. Bunun üzerine bütün Avrupalı misyonerler ülkeden çıkarıldı ve çevirmen iade edilene değin iki yıl Vietnam’a dönmelerine izin verilmedi.

Pierre Poivre daha sonra Felemenklilerin başka denizcileri yanıltmak için hazırladığı hatalı haritalara karşın Felemenklilerin egemenliğindeki Doğu Hint Adalarından Maluku (Baharat) Adalarına gitmeyi başardı. Timor Adasına çıkarak 3 bini aşkın küçük hindistan cevizi ağacıyla çeşitli meyve ağaçlarını ve baharatı Fransa’nın sömürgesi olan, Afrika’nın doğu kıyısı açıklarındaki Mauritius ve Reunion adalarına kaçırdı. 1750’de Fransa’ya döndüğünde yanında getirdiği mal örneklerini göstererek Fransız işadamlarının ilgisini Uzakdoğu’ya çekmeye çalıştı. 1765’te Mauritius valiliğine atandı.


Leave A Reply