İtalyan Mimarisi, Roman, Gotik, Rönesans ve Barok Eser ve Mimarları

0
Advertisement

İtalyan mimarlığı ile ilgili bilgi. Roman, Gotik, Rönesans ve son olarak da Barok Mimarlık tarzları ve önde gelen isimleri hakkında bilgi

Roman ve Gotik Mimarlığı:

568’de yönetimi ellerine geçiren Lombardlar İtalya’da yeni uygarlık merkezleri kurdular. Karanlık Çağlar adı verilen bu dönemden sonra 8. yüzyılda ortaya çıkan ve 12. yüzyıla kadar süren Roman sanatında mimarlık alanında öncülüğü yöresel adı günümüze gelemeyen duvar ustası mimarlar yaptılar. 11. yüzyılda sanata Güney İtalya’da Campania’da Monte Cassino Benediktin Manastırı ile Capua yakınında Sant’Angelo in Formis‘te örnekleri görülen Bizans etkisi egemen oldu. Bizans etkisi, Venedik’te de görüldü. Bergamo ve Brescia belediye binaları bu dönemdendir.

Sant'Angelo in Formis

Sant’Angelo in Formis

Fransa’dan çıkan gotik üslup kendini 12. yüzyılın ikinci yarısında duyurdu. Benedetto Antelami, Vercelli Sant’Andrea kilisesinin planı Fransız gotiğinden esinlendi. Küçük kare kubbeli kiliselerin yanı sıra Orta İtalya’da Fransız gotiği oldukça gösterişli uygulandı. 13. yüzyılın ilk yarısında Güney İtalya’da Roma mimarlık öğeleriyle Fransız gotiği bir arada kullanıldı. Andria yakınında sekizgen planlı Castel del Monte gibi Güney italya’nın birçok şatosu bu üslupta yapıldı. Ortaçağın son evresinde 14. yüzyılda gelişmeye başlayan uluslararası gotik İtalya topraklarında doğdu.

Rönesans Mimarlığı:

Ortaçağın düşünce biçimini ve sanatını kırmak isteyen Rönesans sanatçıları eskiçağ ruhunu ve üslubunu canlandırmayı amaçladılar. 15. yüzyılın Erken Rönesans adıyla bilinen üslubu Floransa’da gelişti. Filippo Brunelleschi Floransa Katedrali‘nin kubbesini tamamladı. San Lorenzo ve Santo Spirito gibi kendi çizdiği kiliseleri gerçekleştirdi. Leon Battista Alberti, Brunellischi’nin mimarlık yöntemlerini geliştirdi; çalıştığı Rimini, Mantua, Roma gibi kentlerde Rönesans düşüncesinin Floransa’dan İtalya’nın öteki kentlerine yayılmasını sağladı.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

İtalya’da yüksek Rönesans, Leonardo da Vinci ile başladı. Alberti ile Leonardo’dan etkilenen Donata Bramante, Vatikan’daki yapıları yeniden düzenlendi ve Saint Peter Kilisesi‘nin yeniden yapılması için planlar çizdi. Andrea Palladio saraylara ve villalara klasik üslubu uyguladı. 1527-1590 arasında ortaya çıkan Geç Rönesans, Reformasyondan ve savaşlardan etkilendi. Bu dönemin mimarları, parklar içinde görkemli ve gösterişli villalar yaptılar.

Barok Mimarlık:

Karşı Reformasyonla doğrudan bağlantılı olarak ortaya çıkan barok sanat, Papa V. Sixtus’ un korumasında gelişti, 1630’larda Gianlorenzo Bernini ile doruğuna ulaştı. Carlo Rainaldi, Pietro Benettini da Cortona, Andrea Sacchi, Alessando Algardi bu dönemin önde gelen mimarları oldu. Francesco Bonomini’nin kişisel çizgilerini taşıyan Yüksek Barok; Guarino Guarini, Filippo Juvara, Benedetto Alfieri ve Bernardo Vittone sürdürüldü. 17. yüzyıl sonunda Carlo Fontana’nın Roma mimarlığı Barok mimarlık, etkisini 20. yy’da gösterdi.

Advertisement

Leave A Reply