IV. Andronikos Paleologos Kimdir?

0
Advertisement

Bizans imparatorlarından IV. Andronikos Paleologos hayatı ve dönemi ile ilgili bilgilerin olduğu yazımız.

IV. Andronikos Paleologos, Bizans imparatoru (? 1348 – Silivri 1385). Hükümdarlık dönemi: 1376-1379. İmparator V. İoannes Palaiologos’un (1341-1391) oğludur.

Osmanlı padişahı I. Murat‘ın oğlu Savcı Bey ile ortaklaşa hareket ederek 1373’ te babalarına karşı ayaklandılar. I. Murat ayaklanmayı kısa sürede bastırdı ve oğlunun gözlerini kör ettirdi. Aynı uygulamayı İmparator V. İoannes Palaiologos’tan da istedi. İmparator oğlu IV. Andronikos ve torunu İoannes’e bu cezayı daha hafif bir biçimde uygulattı. Venedik ve Cenova arasındaki rekabetten yararlanan IV. Andronikos, Galata’ya kaçtı ve Cenevizlilere sığındı. Cenevizlilerden sağladığı destekle 32 günlük bir kuşatmadan sonra 12 Ağustos 1376’da İstanbul’a girdi. Babasını tahttan indirdi ve hapse attırdı. Oğlu VII. İoannes’i de ortak imparator ilan etti.

IV. Andronikos imparatorluğuna karşılık olarak Cenevizlilere Tenedos’ u, Osmanlılara da Gelibolu’yu verdi. Ancak daha sonra Tenedos Adası’nı Venedikliler işgal ettiler. Öte yandan V. İoannes Palaiologos Venediklilerin yardımı ve Osmanlı Sultanı I. Murat’ın desteğiyle yeniden tahta çıktı (1379). Aynı yıl oğlu İmparator IV. Andronikos Galata’da bulunan Cenevizlilere sığındı. Bir süre sonra babasınca bağışlanarak Selimbria’ya (Silivri) yerleşmesine izin verildi ve burada öldü.

Advertisement

Leave A Reply