İvan İlyiç’in Ölümü Kitap Özeti Karakterler Konusu, Leo Tolstoy

0
Advertisement

Leo Tolstoy’un İvan İlyiç’in Ölümü isimli kitabının konusu nedir? İvan İlyiç’in Ölümü özeti ve karakterleri, kitap hakkında bilgi.

İvan İlyiç’in Ölümü

İlk kez 1886’da yayınlanan İvan İlyiç’in Ölümü, geç kurgusunun başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Leo Tolstoy’un 1870’lerin sonundaki yazdığı bir romandır.

Yaygın olarak şimdiye kadar yazılmış en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen İvan İlyiç’in Ölümü, 19. yüzyıl Rusya’sındaki bir yüksek mahkeme yargıcının ve ölümcül bir hastalık sebebiyle çektiği acılarını ve ölümünü anlatıyor.

İvan İlyiç'in Ölümü

Kitabın Özeti

Bir duruşma sırasında, birkaç hukukçu özel bir odada sohbet eder. Peter Ivánovich ölüm ilanlarında yakın arkadaşı İvan İlyiç’in öldüğünü okur. İvan İlyiç bir süredir ölümcül bir şekilde hastaydı. Oradaki hukukçuların meslektaşıydı. Adamlar, İvan İlyiç’in ölümünün kendileri için terfi ile sonuçlanabileceğini düşünürler. Aynı zamanda, saygı göstermek ve aileyi ziyaret etmek gibi tüm sıkıcı işleri yapmaları da gerekmektedir.

O günün ilerleyen saatlerinde Peter Ivánovich, İvan İlyiç’in evine gider.

Advertisement

İvan İlyiç’in naaşı ilginç bir şekilde yaşarken olduğundan daha yakışıklı görünüyordur ve yüzünde bir tür tatmin ifadesi vardır. Yüzü aynı zamanda yaşayanlara bir tür uyarı taşıyor gibi de görünüyordur.

Praskóvya Fëdorovna (Iván Ilyiç’in karısı) ve Peter Ivánovich, kocasının korkunç acılarını anlattığı bir konuşma yapar: ölümünden önceki son üç gün, acılar içinde kıvranmıştır. Daha sonra Iván Ilyiç’in karısı, Peter Ivánovich’ten emekli maaşları ve hükümet ödenekleri hakkında tavsiye ister.

Peter Ivánovich, çıkarken Iván Ilyiç’in kızını, nişanlısını ve Iván Ilyiç’in küçük oğlunu görür. Çıkarken Iván Ilych’in uşağı Gerásim’e olayın üzüntüsü hakkında yorum yapar, ancak Gerásim basitçe bunun Tanrı’nın iradesi ve tüm insanların kaderi olduğunu söyler.

Peter Ivánovich’in o akşam briç oynamak için hâlâ bol vakti kalmıştır.

Tolstoy romanda yaklaşık otuz yıl geriye doğru hareket ederek başa dönüyor. “Iván Ilyiç’in hayatı çok basit, en sıradan ve bu nedenle de çok korkunçtu.” 45 yaşında ölümü, adalet mahkemesinin bir üyesi olarak sıradan bir kariyerin ardından geldi.

Baş karakterin gençliğinden başlayarak: İvan İlyiç, bir bürokratın ortanca oğludur. Hukuk Fakültesi’ne devam eder. Yüksek mevkidekilere sorgusuz sualsiz hayranlık duyar ve elinden geldiğince onları taklit etmeye çalışır. Hukuk fakültesinden sonra devlet hizmetinde bir pozisyona hak kazanır.

Advertisement

Praskóvya Fëdorovna ile evlenir. Karısıyla ilişkisi ilk hamilelikten itibaren zorlaşır. İvan İlyiç, kendisini tamamen çalışmaya adar. Evliliklerinde birbirlerinden uzaklaşırlar. Yıllar geçer: sonunda, en büyük kızı on altı yaşında ve hayatta kalan tek oğlu bir okul çocuğudur.

Ölüm Süreci

İvan İlyiç, kariyerinde yaşanan bir aksilikten sonra yüksek maaşlı bir görev için savaşır ve Petersburg’da bir iş bulur. Bir gün yeni evine perde asarken, düşer ve yan tarafını incitir. İlk başta pek önemsemese de yanındaki ağrı artmaya başlar. Rahatsızlığı arttıkça ailesine karşı davranışları da daha sinirli hale gelir. Karısı sonunda bir hekimi ziyaret etmesi konusunda ısrar eder. Doktor, hastalığının kaynağını tam olarak belirleyemez, ancak çok geçmeden durumunun ölümcül olduğu anlaşılır. Teşhisi ile yüzleşen Ivan, kötüleşen durumuna çare bulmak için elinden gelen her çareyi dener, ta ki ağrı o kadar yoğunlaşır ki çalışmayı bırakıp kalan günlerini yatakta geçirmek zorunda kalır. Burada ölümlülüğüyle yüz yüze gelir.

Uzun ve sancılı ölüm sürecinde İvan, doğru olarak yaşadığı için acı çekmeyi hak etmediğini düşünür. İyi bir hayat yaşamamış olsaydı, acısının bir nedeni olabilirdi; ama öyle değildir, bu yüzden ölümü acısı olmalıdır. Ölüm konusundan kaçındığı için, sadece hasta olduğunu söyledikleri ve ölmeyecekmiş davrandıkları için ailesinden nefret etmeye başlar. Huzuru yalnızca köylü uşağı Gerasim’in yanında bulur. Ivan’ın hayatında ölümden korkmayan, ve kendi oğlunun dışında ona şefkat gösteren tek kişi O’dur. Ivan, gerçekten de iyi bir hayat yaşayıp yaşamadığını sorgulamaya başlar.

Ivan, hayatının son günlerinde, hayatın gerçek anlamını maskeleyen ve insanı ölümden korkutan kendisininki gibi yapay bir yaşam ile Gerasim’in gerçek hayatı arasında net bir ayrım yapar. Gerçek yaşam, şefkat ve sempati ile, yapay yaşam ise kişisel çıkarla işaretlenir. Sonra “bir güç” Ivan’ı göğsüne ve yandan vurur ve o parlak bir ışığın huzuruna çıkarılır. Eli yakındaki oğlunun başına düşer ve Ivan oğluna acır. Artık kızından veya karısından nefret etmiyordur, aksine onlara acıyordur ve ölümünün onları rahatlatmasını umar. Bunu yaparken, ölüm korkusu onu terk eder ve Tolstoy’un söylediği gibi, ölümün kendisi ortadan kaybolur.

Karakterler

  • İvan İlyiç, Zeki, gösterişli, canlı ve hoş bir adam. Hikaye ilerledikçe, acı veren hastalığının ve ölümünün nedenini düşündükçe, giderek daha fazla içe dönük ve duygusal hale geliyor.
  • Praskovya Fëdorovna Golovin, Ivan’ın anlayışsız eşi. Doğrudan onu etkilemedikçe, kocasının mücadelelerine ilgisiz olarak nitelendirilir.
  • Gerasim, Golovinlerin genç uşağıdır. Ivan’ın hastalığı sırasında tek başına bakıcı rolünü üstlenir.
  • Peter Ivanovich, Ivan’ın uzun süredir arkadaşı ve meslektaşıdır. Ivan’la hukuk okudu ve Ivan’ın yaklaşmakta olan ölümünü fark eden ilk kişi oldu.
  • Vasia, Ivan’ın oğludur.
  • Lisa Golovin, Ivan’ın kızıdır.
  • Fëdor Petrishchev, Lisa’nın nişanlısıdır.


Leave A Reply