J Harlen Bretz Kimdir? Felaketçi Jeologun Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

J Harlen Bretz kimdir ve ne yapmıştır? Jeolog J Harlen Bretz’in hayatı, savunduğu tezler, biyografisi ve çalışmaları hakkında bilgi.

J Harlen Bretz (1882 – 1981)

Harley Bretz, 2 Eylül 1882’de ABD’nin Michigan eyaletinin Saranac şehrinde doğdu. Ailesi çiftçiydi: Oliver Joseph Bretz ve Rhoda Maria Howlett. Babası aynı zamanda bir mobilya mağazası ve müteahhitleri işletiyordu.

J Harlen Bretz

Harley, beş çocuğunun en büyüğüydü. Daha sonraki yaşamında şaka olarak ismini J Harlen Bretz olarak değiştirdi.

Garip mizah anlayışının bir başka örneği, bir profesör olarak çalışırken öğrencileri evine götürecek ve bodrum katında kilitleyecekti. Bodrum kapısından gülerek yürürken öğrenciler onu duyacaklardı. Kapana kısılmış öğrencinin tekrar çıkmak için gizli bir anahtar ve gizli bir kilit bulması gerekirdi ki bu genellikle sadece birkaç dakika sürerdi.

Bretz, 1905’te Michigan’daki Albion College’dan 22 yaşında Biyoloji dalında lisans derecesi ile mezun oldu. Albion College bir Metodist kurumdu – Bretz’in ailesi dindardı, ama din konusunda gittikçe şüpheli hale geldi.

Advertisement

Mezun olduktan sonra Bretz Flint’de biyoloji öğretmeni oldu. Bir yıl sonra Seattle, Washington’da daha iyi maaş almak için ayrıldı. Orada 1907, 25 yaşında öğretmeye başladı. Gezegenimizin doğal özelliklerine bakan bir alan olan fizyografi veya fiziki coğrafya öğretmekle görevlendirildi.

Bretz yer bilimlerinden büyülendi ve hafta sonlarını Puget Sound’da jeolojisini araştırarak geçirmeye başladı. 1910’da Puget Sound’un Buzul Gölleri adlı araştırmasını anlatan bir makale yazdı. Bu, Journal of Geology tarafından kabul edildi ve yayınlandı.

Bretz, Chicago Üniversitesi’nde Jeoloji alanında doktora yapmak için sadece iki yıl sürdü, 1913’te mezun oldu, 30 yaşında, summa cum laude (en yüksek onurla).

Washington Üniversitesi’nde bir yıl geçirdikten sonra 1914’te Jeoloji Eğitmeni olarak Chicago Üniversitesi’ne döndü ve kariyerinin geri kalanını 1926’da tam bir profesör olarak geçirdi. 1947’de 65 yaşında emekli oldu.

J Harlen Bretz

Ailesi

Bretz, karısı Fanny Chalis ile üniversitede tanıştı – aynı zamanda biyoloji okuyordu – ve 1906’da evlendiler. İki çocukları vardı: Rudolf ve Rhoda.

Advertisement

J Harlen Bretz, 98 yaşında, 3 Şubat 1981’de, Homewood, Illinois’de evde öldü. Karısı Fanny 1972’de öldü. Bretz cesedini bilime bağışladı.

Çalışmaları

J Harlen Bretz’in on yıllardır Amerika’nın Kuzeybatı Pasifik bölgesinde olağandışı manzaraları muazzam felaketlerin, sellerin yarattığını iddia ediyordu ancak görüşleri diğer jeologlar tarafından reddediliyordu.

Muhalifleri, gördükleri her şeyi aşamalılık bağlamında yorumlamayı tercih ederek, ani, dramatik mega sel fikrinden hoşlanmadı. Kademeli değişiklikler içeren jeolojiyi kabul ettiler. Bretz bir sapkın olarak görüldü. Rakiplerinin sonunda Bretz’in her zaman haklı olduğunu kabul etmeleri onlarca yıl alacaktı.

Gezegenimizin tarihindeki felaket olaylarının rolünü incelemek artık ana akım bilim. Bretz ve Alvarez gibi bilim adamları, bazı bilim adamlarının alay ve düşmanlıkları karşısında davalarını savunmaya devam ettikleri için bu böyle.

  • Diğer jeologlar tarafından Spokane Taşkınları teorisi için şiddetle eleştirildi, onlara söylediği gibi, bu jeologların özellikleri kendileri görmek için bölgeyi ziyaret etmemelerine rağmen.
  • Bretz’in güçlü eleştirmenleri standart, aşamalı bir görüş benimsedi.
  • Bretz’in eleştirmenleri İncil bağlamında yorumlanabileceğinden korkan felaketli bir sel fikrinden rahatsız oldular. Bretz’in kendisi böyle bir yorumda bulunmadı.
  • 82 yaşındaki 1965 yılında, Bretz geri kalan inanmayan jeologlar teslim oldu (şimdiye kadar birçoğu öldü). Sonunda kanıtlara kendi gözleriyle bakmak için Kanallı Scablands’ı gerçekten ziyaret etmişlerdi. “Hepimiz artık felaketçiyiz” mesajını aldı.
  • “Hepimiz felaketçiyiz” mesajını aldığı andan bahseden Bretz, “… 30 yıl ve 30 defa kendini savunmadan sonra ve teorimimi şiddetle reddeden 30’dan fazla insandan sonra, kalbim ilaç gibi iyi oldu .”
  • 1979’da 97 yaşında, Bretz Penrose Madalyası aldı; Amerika Jeoloji Derneği’nin en yüksek ödülü.


Leave A Reply