Jack Dempsey Kimdir? Efsanevi Boksörün Hayatı ve Spor Kariyeri

0
Advertisement

Jack Dempsey Kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı efsanevi boksörlerden olan Jack Dempsey’in hayatı, spor kariyeri, kazandığı maçlar hakkında bilgi.

Jack Dempsey

Kaynak: wikipedia.org

Jack Dempsey

Jack Dempsey, ABD’li boksördür (Manassa/Colorado 1895 – New York 1983). Dempsey 12 yaşındayken ailesi, Lakeview İlkokulu’na gittiği Provo, Utah’a yerleşti. Ancak sekizinci sınıftan sonra tam zamanlı çalışmaya başlamak için okulu bıraktı. Ayakkabı boyadı, mahsul topladı ve bir şeker rafinerisinde çalıştı, ton başına yaklaşık on sente pancar boşalttı. 17 yaşına geldiğinde, Dempsey yetenekli bir genç boksör haline geldi ve savaşarak çalışmaktan daha fazla para kazanabileceğine karar verdi.

Boksa 1910’da başladı, 1914’te profesyonel oldu. 1919’da, Jess Willard’ı 3. raundda nakavtla yenerek Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğunu eline geçirdi.

Yumruklarını sertliğinden ötürü “Balyoz” ve “Manassa Katili” diye de anıldı. 1920’lerde boks dünyasının bir numaralı adı oldu. 1921’de, Avrupa Şampiyonu Fransız Georges Carpentier ile yaptığı maç, o güne kadar elde edilen en büyük geliri sağladı (1.800.000 dolar). Şampiyonluğunu yedi yıl korudu; 1926’da, Philadelphia’da, 120.757 seyircinin izlediği maçta unvanını (boks tarihinin en büyük seyirci rekoru), sayıyla yenildiği Gene Tunney’e kaptırdı. 1927’de yaptığı rövanş maçını da yitirince boksu bıraktı.

1977’de bir otobiyografi yazdı, Dempsey: Jack Dempsey’nin Otobiyografisi.

31 Mayıs 1983’te kalp yetmezliğinden vefat etti.

Advertisement
Jack Dempsey

Kaynak: wikipedia.org

Mirası

“Manassa Mauler” lakaplı Dempsey, 1920’lerin büyük Amerikan spor simgeleri arasında Babe Ruth’tan sonra ikinci sırada yer aldı. 1954’te Boxing Hall of Fame’e alındı ve birçok yorumcu onu hala tüm zamanların en büyük on boksörü arasında gösteriyor. Bir ödüllü dövüşte acımasız, dizginsiz şiddetiyle tanınan Dempsey, ring dışındaki sıcaklığı, nezaketi ve cömertliğiyle ünlüydü.

Ünlü şiddet içeren spor tarihinde belki de rakipsiz bir düzeyde sportmenlik sergiledi. Tartışmalı “uzun sayım” maçında Tunney’e yenilmesinin ardından yarı sersemlemiş ve kalbi kırık Dempsey, rakibine içten tebriklerinden başka bir şey söylemedi. Düz yürüyemediği için antrenörüne “Beni oraya götür” dedi. “Elini sıkmak istiyorum.”

Kişisel hayatı

Dempsey hayatı boyunca dört kez evlendi: Maxine Gates (1916-19), Estelle Taylor (1925-30), Hannah Williams (1933-43) ve Deanna Piatelli (1958). Williams, Joan ve Barbara’dan iki çocuğu oldu ve Piatelli’den bir kızı evlat edindi.


Leave A Reply