Jack Northrop Kimdir? Uçak Tasarımının Öncüsü Jack Northrop’un Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

John Knudsen Northrop kimdir? Amerikalı ünlü uçak tasarımcısı John Knudsen Northrop hayatı ve çalışmaları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

John Knudsen Northrop (d. 10 Kasım 1895, Newark, New Jersey – ö. 19 Şubat 1981, Glendale, California, ABD), ABD’li uçak tasarımcısı. Uçakların tümüyle metalden yapılmasını ilk savunanlardan biri olmuş ve kanat biçiminde bir uçak tasarlamıştır.
John Knudsen Northrop
1916’da teknik ressam ve tasarımcı olarak California’daki Santa Barbara’da Lockheed (eskiden Loughead) kardeşlerle birlikte çalıştı. 1927’de Allan Lockheed ile birlikte Hollyvvood’daki Lockheed Air-craft Company’nin kurucu ortağı ve başmühendisi oldu. Orada tasarlayıp yaptığı “Lockheed Vega” adlı üstten kanatlı mo-noplan, birçok hız ve dayanıklılık rekoru kırdı. Northrop 1928’de Lockheed’den ayrılıp Avion Corporation’ı kurdu. Bu şirkette kanat biçimindeki uçağı geliştirdi ve iç kiriş kullanımına gerek kalmadan dış kaplamanın sertleştirilmesiyle biçimlendirilen, tümüyle metal ilk uçağı yaptı. 1929’da Avion, United Aircraft and Transport Corporation tarafından satın alındı ve adı Northrop Aircraft Corporation olarak değiştirildi. Northrop burada “Northrop Alpha”yı yaptı. Düşük kanatlı, tümüyle metal modern monoplanların ilk örneklerinden olan “Alpha”, ticari uçaklardaki çok bölmeli yapım tekniğinin geliştirilmesini sağladı.

Northrop 1932’de, Douglas ile birlikte Northrop Corporation’ı kurdu ve çok bölmeli kanat tasarımını, ünlü “DC-3” yolcu ve nakliye uçaklarında uyguladı. 1939’da Northrop Aircraft, Inc.’i kurdu ve 1952’de emekliye ayrılıncaya değin şirketin yöneticiliğini yaptı. Northrop’un en büyük hayali, “uçan kanat” olarak adlandırılan gövdesiz ve kuyruksuz, kısa ve geniş uçak tipiydi. 1920’lerde bunun bazı ilk örnekleriyle denemeler yapmış, II. Dünya Savaşı sırasında da, 52 metre genişliğinde ve 16 metre uzunluğunda bir bombardıman uçağı tasarımlamıştı. İlk olarak 1946’da uçurulan bu “XB-35” itici pervanelerle çalışıyordu. Bu uçağın jet itmeli tipi olan “YB-49” 1947’de hizmete girdi. Ertesi yıl ABD Hava Kuvvetleri, düşey kuyruk stabilizesi olmadığı ve bu nedenle dengesiz olduğu gerekçesiyle uçan kanat tasarımını reddetti. Ama 40 yıl kadar sonra Northrop Corporation, Northrop’un bu tasarımını radara yakalanmayan “stealth” tipi bombardıman uçaklarında yeniden uyguladı.

Jack Northrop Tasarımları

Jack Northrop, 20. yüzyılın önemli uçak tasarımcılarından biridir ve birçok inovatif uçak kanat tasarımı geliştirmiştir. Northrop, Wright Kardeşler’in uçuşlarından ilham almış ve uçak kanatlarının aerodinamik performansını artırmak için çalışmalar yapmıştır.

Northrop’un en ünlü tasarımlarından biri, Northrop Albatross’tur. Bu uçak, 1930’larda Amerikan Sahil Güvenlik Servisi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve yüksek irtifalarda uçabilen bir deniz uçağı olarak öne çıkmıştır. Albatross’un tasarımında, kanatların uçlarından çıkıntı yapan spoilerler gibi birçok yenilikçi özellik yer almıştır.

Northrop ayrıca, B-2 Spirit gibi gizli bombardıman uçaklarının tasarımında da önemli bir rol oynamıştır. B-2 Spirit’in kanat tasarımı, radar görünürlüğünü azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır ve Northrop, bu konuda öncü bir tasarımcı olarak kabul edilir.

Advertisement

Northrop ayrıca, “flying wing” (kanatlı) uçaklarının öncülerinden biridir. Bu uçaklar, geleneksel uçaklardan farklı olarak gövde yerine kanatlar üzerinde oturur ve bu sayede daha az hava direnci sağlar. Northrop, bu konuda yaptığı çalışmalarla, modern kanatlı uçakların geliştirilmesinde önemli bir etki yaratmıştır.

Jack Northrop Hakkında İlginç Bilgiler

Jack Northrop, uçak tasarımındaki başarılarıyla bilinen bir isimdir ve hayatı hakkında birkaç ilginç bilgi vardır. İşte bazıları:

  1. Northrop, 1895 yılında Kaliforniya’da doğdu ve 1981 yılında öldü.
  2. 1916 yılında, Northrop, Loughead Brothers adlı bir uçak üreticisi için çalışmaya başladı. Şirket daha sonra Lockheed adını aldı.
  3. Northrop, Loughead Brothers/Lockheed’te, Vega adlı bir yolcu uçağı tasarladı. Vega, Charles Lindbergh’ın Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçtiği uçak olarak ünlüdür.
  4. 1927’de Northrop, Douglas Aircraft Company’de çalışmaya başladı ve birçok yenilikçi tasarımı geliştirdi.
  5. Northrop, “flying wing” (kanatlı) uçaklarının öncüsü olarak kabul edilir. İlk kanatlı uçak tasarımını, 1929 yılında, Northrop Alpha adlı yolcu uçağında kullandı.
  6. Northrop, 1939 yılında kendi uçak şirketi olan Northrop Corporation’ı kurdu.
  7. Northrop, 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri için birçok savaş uçağı tasarladı, bunlar arasında F-89 Scorpion ve F-5 Freedom Fighter yer almaktadır.
  8. Northrop, ayrıca B-2 Spirit gibi gizli bombardıman uçaklarının tasarımında da önemli bir rol oynadı.
  9. Northrop, 1973 yılında Ulusal Havacılık ve Uzay Onur Listesi’ne dahil edildi.
  10. Northrop, uçak tasarımı ve havacılık endüstrisi için yaptığı katkılardan dolayı birçok ödül kazandı ve hayatı boyunca 35’ten fazla patent aldı.


Leave A Reply