Jackie Robinson Kimdir? Efsanevi 42 Numaralı Formanın Sahibi Beyzbolcu

0
Advertisement

Jackie Robinson kimdir? Amerikan Beyzbol Ligi MLB’de ilk defa oynayan efsanevi beyzbol oyuncusu ve Jackie Robinson hayatı ve başarıları hakkında bilgiler.

Jackie Robinson Kimdir? Efsanevi 42 Numaralı Formanın Sahibi Beyzbolcu

Jackie Robinson

 • Kimdir: Beyzbol Oyuncusu
 • Doğum: 31 Ocak 1919, Kahire, Gürcistan
 • Ölüm: 24 Ekim 1972 Stamford, Connecticut
 • En çok bilinen: Major League Baseball (MLB) liginde oynayan ilk Afrikalı-Amerikalı

Jackie Robinson nerede büyüdü?

Jack Roosevelt Robinson 31 Ocak 1919’da Cairo, Georgia, ABD’de doğdu. Beş çocuğun en küçüğüydü. Jackie’nin babası, doğduktan kısa bir süre sonra ailesini terk etti ve Jackie onu bir daha görmedi. Annesi Millie onu, üç erkek kardeşini ve bir kız kardeşini yetiştirdi.

Jackie doğduktan yaklaşık bir yıl sonra aile Kaliforniya, Pasadena’ya taşındı. Jackie orada büyüdü ve ağabeylerinin sporda üstünlüğünü izledi. Kardeşi Mack, 1936 Olimpiyatları’nda 200 metre yarışta gümüş madalya kazanan bir yıldız oldu.

Spor Hayatı

Jackie spor yapmayı severdi. Lisede ağabeyi gibi pistte koştu ve futbol, ​​beyzbol, tenis ve basketbol gibi diğer sporlarla da ilgilendi. Futbol takımının ve beyzbol takımındaki yıldız oyuncunun oyun kurucusuydu. Jackie lisede okurken ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kaldı. Takım arkadaşlarının çoğu beyazdı ve insanlar onu sahaya tezahürat ederken sahadan ikinci sınıf vatandaş olarak muamele gördü.

Jackie UCLA’daki koleje gitti ve burada tekrar pist, beyzbol, futbol ve basketbol oynadı. Dört spor dalında üniversitede başarı kazanan ilk sporcuydu. Ayrıca uzun atlamada NCAA Şampiyonasını kazandı.

Orduya Katılıyor

Üniversiteden sonra Robinson profesyonel futbol oynamaya gitti, ancak kariyeri II.Dünya Savaşı‘nın başlamasıyla hızlı bir şekilde sona erdi. Orduya alındı. Jackie boksta ünlü boks şampiyonu Joe Lewis ile tanıştı ve arkadaş oldular. Joe, Robinson’un memur eğitim okuluna kabul edilmesine yardımcı oldu.

Advertisement

Jackie subay eğitimini bitirdiğinde 761. Tank Taburu’na katılmak için Fort Hood, Teksas’a gönderildi. Bu tabur sadece Afro-Amerikalı askerlerden oluşuyordu çünkü beyaz askerlerin yanında hizmet etmelerine izin verilmiyordu. Jackie bir gün ordu otobüsüne binerken başını belaya soktu. Neredeyse ordudan atılıyordu ancak kendisi 1944’te orduyu onurlu bir şekilde terk etti.

Beyzbol oynamak

Ordudan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Robinson Kansas City Monarchs için profesyonel beyzbol oynamaya başladı. Takımı Negro Beyzbol Ligi’nin bir parçasıydı. Tarihin bu döneminde, siyah oyuncuların Major League Baseball’da (MLB) oynamalarına izin verilmiyordu. Jackie iyi bir beyzbol oyuncusu idi. İstatistikleri inanılmazdı.

Brooklyn Dodgers

Jackie takımı için oynarken Brooklyn Dodgers’ın genel müdürü Branch Rickey ile tanıştı. Branch, Dodgers’ın flama kazanmasına yardım etmek için bir Afro-Amerikalı oyuncuyu imzalamak istedi. Robinson ile ilk yaptığı görüşmede, Jackie’ye Dodgers için ilk oynadığında her türlü ırkçılıkla yüzleşeceğini söyledi. İlk konuşmalarında Jackie ve Branch arasındaki aşağıdaki ünlü görüşme gerçekleşmiştir:

 • Jackie: “Bay Rickey, savaşmaktan korkan bir zenci mi arıyorsunuz?”
 • Branch: “Robinson, savaşmayacak kadar cesur bir top oyuncusu arıyorum.”

Küçük Ligler ve Irkçılık

Jackie ilk önce Montreal Royals için küçük liglerde oynamaya gitti. Sürekli ırkçılıkla uğraşmak zorunda kaldı. Bazen rakip takım Jackie yüzünden oyuna gelmezdi. Diğer zamanlarda insanlar ona bağırır, onu tehdit eder veya ona bir şeyler fırlatırdı. Tüm bunlar boyunca Jackie öfkesini içinde tuttu ve sert bir şekilde oynadı. Ligde .349 vuruş ortalaması ile en iyi dereceye ulaştı ve ligin MVP ödülünü kazandı.

Renk Bariyerini Kırmak

1947 beyzbol sezonunun başında Robinson, Brooklyn Dodgers’a katılması için davet edildi. 15 Nisan 1947’de büyük liglerde beyzbol oynayan ilk Afro-Amerikalı oldu. Jackie bir kez daha taraftarlardan ve diğer beyzbol oyuncularından her türlü ırkçı tacizle karşılaştı. Ölüm tehditleri bile aldı. Branch Rickey’e verdiği sözü yerine getirdi ve beyzbol oynamaya odaklandı. O yıl Dodgers çok iyi bir performans gösterdi ve Jackie Yılın Çaylak oyuncusu seçildi.

MLB Kariyeri

Önümüzdeki on yıl boyunca Jackie Robinson, büyük liglerdeki en iyi beyzbol oyuncularından birisi olduğunu kanıtladı. Kariyerinde ortalamalara muazzamdı. Altı kez All-Star takımına seçildi ve 1949’da Ulusal Lig MVP’si oldu.

Advertisement

Jackie Robinson’ın beyzboldaki renk bariyerini kırması, diğer Afro-Amerikalı oyuncuların büyük liglere katılmalarının yolunu açtı. Ayrıca Amerikan yaşamının diğer alanlarına ırksal entegrasyonun yolunu açtı. 1962’de Beyzbol Şeref Salonuna seçildi. Robinson, 24 Ekim 1972’de kalp krizinden öldü.

Jackie Robinson Hakkında İlginç Gerçekler

 • İkinci adı, Başkan Theodore Roosevelt’in onuruna Roosevelt’ti.
 • Robinson’ın dedesi Georgia eyaletinde köle olarak büyümüştü.
 • 1950 yapımı Jackie Robinson Story ve 2013 yapımı 42 isimli filmde dahil olmak üzere, Robinson’un hayatı hakkında çeşitli filmler yapıldı.
 • 1997’de Major League Baseball, Robinson’un forma numarası olan 42 numarayı tüm takımlar için zorunlu bir şekilde emekli etti.
 • 15 Nisan günü beyzbol dünyasında Jackie Robinson Günü olarak kutlanır. Bu gün tüm oyuncular ve menajerler Jackie’nin onuruna 42 numara giyiyorlar.


Leave A Reply