Jacques Louis David Hayatı

0
Advertisement

Jacques-Louis David kimdir? Jacques-Louis David hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Jacques-Louis DavidJacques-Louis David;Fransız ressamıdır (Paris 1748-Brüksel 1825).

Resme olan ilgisi nedeniyle 1766’da Joseph Vien’in atölyesine girdi. Aynı yıl akademiye öğrenci oldu. 1774’te Roma Ödülü’nü kazandı. 1775’te öğretmeni Vien ile Roma’ya gitti. Roma’da klasik öğretimin temsilcileri Quincy ve heykelci Jean Baptiste Giraud ile tanıştı, neo-klasik üslubun oluşmasında etkili oldu. Bu esinle ünlü eseri Belisarius’u yaptı ve 1781’de Paris’te sergiledi.

1783’te Roma’ya döndü ve çalışmalarını sürdürdü. Paris’e dönüşünde Fransız Devrimi’nin amaçları doğrultusunda çalıştı. Devrim hükümetinin resmi sanatçısı ve Güzel Sanatlar müdürü oldu. Robespierre’in düşüşünden sonra onun dostu olduğu için, Lüksemburg Sarayı’nda tutuklu kaldı. 1795’te bağışlandı. 1798’de Napolyon ile karşılaştı. Bundan sonra Bonapartçı oldu. Napolyon’ un ısmarladığı Taç Giyme Töreni (Louvre Müzesi): Bayrakların Dağılışı (Versailles Müzesi); Notre Dame’da İmparatorun Belediyeye Gelişi gibi büyük kompozisyonları yapmaya başladı. Yirmi yıl süreyle Fransız Ulusal Sanat Okulu’nun başkanlığını yaptı ve İngres, Gros, François Gérard gibi ünlü sanatçılar yetiştirdi. 1816’da Belçika’ya yerleşti, ölümüne kadar Brüksel’ de yaşadı. Yeni Klasik üslubun temsilcisi olarak eserler üretti. Başarılı tarihsel konulu resimlerin yanı sıra aynı düzeyde portreler de üretti.

Başlıca eserleri: Le Serment des Horaces (Horatiusların Yemini, 1784; Paris, Louvre); Les Sabines (Sabinler, Paris Louvre); Leonidas aux Thermo Pyles (Thermmopylai’de Leonidas, Paris, Louvre); La Mort de Socrate (Sokrates’in Ölümü, 1787; New York, Metropolitan Müzesi); Marat’nın Ölümü (Brüksel Müzesi); Helena ile Paris’in Aşkları (Louvre Müzesi) ve Kendi Portresi (Louvre Müzesi).

Advertisement

Leave A Reply