James Anthony Bailey Kimdir?

0
Advertisement

James Anthony Bailey Kimdir? Barnum & Bailey isimli ünlü Amerikalı sirkin ortaklarından olan James Anthony Bailey hayatı.

James Anthony Bailey, asıl adı james anthony mcGinnes (d. 4 Temmuz 1847, Detroit – ö. 11 Nisan 1906, Mount Vernon, New York, ABD), Barnum & Bailey sirkinin büyük başarısındaki rolüyle ün kazanmış impresaryo.
James Anthony Bailey
Daha çocukken gezginci bir sirk topluluğuyla turnelere çıktı. 1872’de sonradan Great International Circus adını alan James E. Cooper’s Circus’a ortak oldu. Sirk ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Cava ve birçok Güney Amerika ülkesini kapsayan ve oldukça kârlı geçen iki yıllık bir turne gerçekleştirdi; 1876’dan sonra Cooper, Bailey and Co.’s Circus adını alarak, P,T. Barnum’un “Greatest Show on Earth” (Dünyanın En Büyük Gösterisi) adlı sirkinin en ciddi rakibi haline geldi. İki sirk kuruluşu 1881’de birleşti. Bailey’in yönetimdeki ustalığı ile Barnum’un girişimcilik yeteneği birbirini tamamladı. Böylece iki ortak, sirklerini ABD’nin bu türdeki en başarılı kuruluşu haline getirdiler. 1891’de Barnum’un ölmesinden sonra Bailey’in önderliğinde Avrupa’ya çok başarılı turneler yapan sirk, 1919’da Ringling Bros. and Barnum & Bailey Combined Circus adını aldı.


Leave A Reply