Jan Parandowski Kimdir?

0
Advertisement

Jan Parandowski kimdir? Polonya’lı yazar ve çevirmen Jan Parandowski hayatı ve çalışmaları ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Jan Parandowski

Jan Parandowski Kimdir?

Jan Parandowski (d. 11 Mayıs 1895, Lemberg [bugün Lvov], Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 26 Eylül 1978, Varşova, Polonya), Polonyalı yazar, deneme yazarı ve çevirmen.

Lwow’daki (bugün Lvov, Ukrayna) klasik gimnazjum’da (lise) öğrenim gördü. I. Dünya Savaşı’nın başında Çarlık ordusu Galiçya’nın doğu kesimini ele geçirince çok sayıdaki Polonyalı seçkinle birlikte Rusya’ya gönderildi. Sovyet Devri-mi’nin ardından ülkesine dönerek 1923’te Lwöw Üniversitesi’nde klasik filoloji ve arkeoloji öğrenimini tamamladı. Daha sonra Fransa, İtalya ve Yunanistan’ı dolaştı. Yunanistan ve İtalya ile ilgili, türleri tarihsel romanlardan gezi kitaplarına kadar değişen 12 kitap yayımladı.

Bunlar dışında, bir gencin dinsel bunalımlarını konu alan Niebo w ptomieniach (1936; Alevler İçinde Cennet) adlı romanı vardır. Parandowski 1933’ten sonra Polonya PEN’inin başkanlığını, 1962’den sonra da Uluslararası PEN’in başkan yardımcılığını üstlendi.

Advertisement

Leave A Reply