Jean Moréas Kimdir? Fransız Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Jean Moréas kimdir? Jean Moréas hayatı, biyografisi, şiirleri, eserleri hakkında bilgi.

Jean Moréas; Yunan asıllı Fransız şairidir (ozanıdır) (Atina, 1856-Paris, 1910). Gerçek adı Yannis Papadiamantopulos olan Jean Moreas bir hukukçunun oğluydu. Çocukluğunu ve öğrenim yıllarını Atina’da geçirdikten sonra Paris’e yerleşerek “Dekadanlar” katıldı. Bu dönemdeki şiirlerini Syrtes (1884) adlı kitabında toplayan Moreas, daha sonra simgeciliğe yönelerek bu akımın en önemli örneği olan Cantilenes (Dokunaklı Şarlolar, 1886) adlı yapıtım yazdı. 1891’de simgecilerden ayrılan Moreas, Raymond de La Tailhede, Maurice du Plessys, Ernest Raynaud ve Charles Maurras gibi genç ozanlarla birlikte “Roman okulu”nu kurdu.

Jean Moréas

Jean Moréas

Le Pelerin Passionne (Tutkulu Hacı, 1891), Enone au Clair Visage (Aydınlık Yüzlü Enone, 1893), Sylves (Korular, 1893), Eriphyle (1894) adlı yapıtları yayımladı. Daha sonra serbest vezni bırakarak klasik bir anlayışla yazmaya başlayan Moreas, bu şiirlerini Stances (Kıtalar, 1899-1901) adlı kitabında topladı. Euripides’ten esinlenerek yazdığı İphigenie’den başka, ozanın öbür yapıtları arasında Contes de la Vieille France (Eski Fransa Hikâyeleri, 1904), Esquisses et Souvenirs (Taslaklar ve Anılar, 1908) ve Variations sur la Vie et les Livres (Yaşam ve Kitaplar Üstüne Çeşitlemeler, 1910) sayılabilir.

Çalışmaları

Moréas, Lutèce ve Le Chat noir adlı yayınlarında şiir yayınladı. Şiirlerini, Paul Verlaine’den güçlü bir şekilde etkilenen Les Syrtes (“Sandbanks”) ve Cantilènes adlı iki baskı halinde topladı.

Başlangıçta Sembolizm tarzının bir uygulayıcısıydı ve Le Figaro gazetesinde yayınladığı Sembolist Manifesto’yu (1886) kısmen yeni nesil genç yazarların itibarını “çöküş” suçundan kurtarmak için yazdı. basın ima etmişti. 1890’ların başına kadar en önemli Sembolist şairlerden biri olarak kabul edildi.

1891’de Sembolizm anarşizmle daha açık bir şekilde ilişkilendirildikçe, Romantizm (Sembolizmin bazı yönleri gibi) Kuzey Avrupa ve Cermen etkilerini Antik Roma ve Eski Yunan etkileri lehine reddeden Le Pèlerin passionné’yi yayınladı. Bu çalışma, estetiği Charles Maurras’a aşırı sağ Felsefesi Action Française için gerekli ideolojiyi sağlayan École Romane’nin başlatılmasına yardımcı oldu.

Advertisement
Jean Moréas

Jean Moréas

Moréas ayrıca Paul Adam ile birlikte bir roman olan Les Demoiselles Goubert’i de yazdı. En önemli yayınları şunlardı:

  • Les Syrtes (1884)
  • Les Cantilènes (1886)
  • Le Pèlerin passionné (1891)
  • Duruşlar (1893)
  • Contes de la vielle Fransa (1904)


Leave A Reply