Jean Sibelius Kimdir

0
Advertisement

Jean Sibelius hayatı ve eserleri hakkında bilgi. Jean Sibelius hayatı hakkında kısa bilgi.

jean sibelius

Ünlü bir Finlandiyalı bestecidir. 8 Aralık 1865 yılında Hämeenlinna, Finlandiya’da doğmuş 20 Eylül 1957 tarihinde Järvenpää, Finlandiya’da hayata veda etmiştir. Küçük bir kasabada doğdu. Finlandiya, o zamanlar Rus idaresi altındaydı. Sibelius, daha küçük yaştan beri, yurdunu istila etmiş yabancılara karşı düşmanlık duyguları beslemeye başladı. İleride, “Finlandiya” adlı büyük eserinin ilk izleri, çocukluk çağlarına kadar gider.

Jean Sibelius’ta müzik kabiliyeti de çok erken kendini göstermişti. İlk çalışmalarını kemanla piyano üzerinde yaptı. Keman çalıyor, bestelerini piyanoda gerçekleştiriyordu. Müzikte henüz teorik bilgisi yokken bile ezbere bildiği Haydn, Mozart gibi bestecilerin eserlerini örnek tutarak ilk denemelerini yaptı, büyük başarı elde etti. Konservatuvarı bitirdikten sonra da orkestra eserleri bestelemeye başladı. Hepsinde bir hürriyet havası, bir milli ifade üstün geliyordu. “Finlandiya” adındaki senfonik şiiriyle yabancı ülkelerde adını duyurdu. Finlandiya Milli Marşı da bu eserden alınmıştır.

Jean Sibelius 1910’da Amerika’ya gitti, sonra Avrupa’yı dolaştı. 1924’te 6. senfonisini, bir yıl sonra da 7. senfonisini besteledi. Bunların hiçbiri birbirine benzemedikten başka, öbür bestecilerin senfonilerine de benzemez.

Advertisement

Leave A Reply