Joan Baez Kimdir

0
Advertisement

Joan Baez kimdir? Joan Baez’in hayatı ve hayat görüşü hakkında bilgiler ve eserleri.

ABD’li kadın şarkıcıdır. 1941 yılında New York Staten adasında dünyaya gelmiştir. Boston Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Bölümü’nde okudu, kahvelerde halk şarkıları söyleyerek müzik yaşamına atıldı. 1960’lı yıllarda ABD’nin büyük kentlerinde sahneye çıktı. Zenci okullarında konserler verdi.

Joan Baez kariyerinde tam sekiz altın plak kazanmıştır. Vietnam Savaşı’na karşı çıkanları destekleyerek ABD ve Kanada’da konuşma gezilerine çıktı, halkı askere alınmaya karşı direnişe çağırdı. Şiddete Başvurmaktan Kaçınma Sanatını İnceleme Enstitüsü’nü kurdu. Çıktığı TV programlarında barışçı amaçlar doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çılıştı.

1970’li yıllarda uzun bir Avrupa turnesine çıktı. Ardından Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nde başarılı bir dizi konser verdi. Uluslararası Af Örgütü’ne üye oldu. Humanitas/Uluslararası İnsan Hakları Komitesi’ni kurdu. 1980’li yılların başlarında yeni bir ABD turnesine çıktı. Joan Baez Song-book (Joan Baez’in Şarkı Kitabı) 1964, barışçı felsefesini anlatan Daybreak (Şafak) 1968, bir başka şarkı kitabı olan And Then Wrote… (Ve Ben de Yazdım…) 1979 adlı eserleri vardır.

Halk şarkıları dalında ABD’nin en beğenilen seslerinden biri ve uluslararası nitelikte bir barış gönüllüsü olarak tanındı. Uluslararası İstanbul Festivali (1988, 1989) ve İzmir Festivali’nde (Efes Antik Tiyatro, 1988, 1989) verdiği konserler, büyük ilgi gördü.

Advertisement

Leave A Reply