Johan Banér Kimdir?

0
Advertisement

Johan Banér kimdir? Otuz Yıl Savaşlarının önde gelen komutanlarından Johan Banér’in hayatı ile ilgili bilgiler.

Johan Baner, (d. 3 Temmuz 1596, Dyursholm Şatosu, İsveç – ö. 20 Mayıs 1641, Halberstadt, Magdeburg), İsveçli asker. Otuz Yıl Savaşları’nın önde gelen komutanlarından biridir.
Johan Banér
Johan Baner, kralın danışma konseyi üyesi olan ve Polonya kralı Zygmunt Wasa’nın 1600’de yenilgiye uğramasından sonra idam edilen Gustaf Baner’in oğluydu. 1615’te İsveç ordusuna katılan Baner, genç kral II. Gustaf Adolfun askeri görüşlerinden etkilendi. Rusya, Livonya, Polonya ve Almanya’da görev yaptığı sırada adını duyurdu ve genç yaşta general oldu. 1634’te mareşal rütbesiyle, Silezya ve Bohemya’daki birliklerin komutanlığına getirildi. İsveç ordusu Nordlingen’de yenilgiye uğrayınca, Almanya’daki tüm İsveç birliklerinin komutası Baner’e verildi.

1636’da Wittstock’da kazandığı zafer, İsveç’in Orta Almanya’da üstünlüğü bir süre için yeniden ele geçirmesini sağladı. 1637’de, düşman ordularınca neredeyse tümüyle kuşatılmış durumdayken, Kuzey Almanya’ya doğru stratejik bir geri çekilişi başarması, “düşman onu torbaya attı, ama bağlamayı unuttu” biçiminde yorumlara yol açtı.Johan Baner, 1638 sonlarında takviye birliklerle Orta ve Güney Almanya’ya karşı yeni bir saldırıya geçti ve İmparatorluk ordusunu Nisan 1639’da Chemnitz’de (bugün Karl-Marx-Stardt) yenilgiye uğrattı. 1640 yazında ve sonbaharında, Fransız birliklerinin desteğiyle Güney Almanya’ya doğru ilerlediyse de düşmanı savaşa çekemedi. Kış aylarında Bohemya üzerinden yaptığı zorlu bir yürüyüşten sonra, Halberstadt’ta, bu sefer sırasında kaptığı akciğer hastalığından öldü.


Leave A Reply