Johann Arndt Kimdir?

0
Advertisement

Johann Arndt kimdir ve ne yapmıştır? Johann Arndt hayatı, biyografisi, çalışmaları hakkında bilgi.

Johann Arndt

Johann Arndt; Arnd olarak da yazılır (d. 27 Aralık 1555, Edderitz, Anhalt – ö. 11 Mayıs 1621, Celle. Hannover), mistik yazıları 17. yüzyılda Avrupa’da elden ele dolaşan Lutherci ilahiyatçıdır.

Helmstadt, Wittenberg, Strasbourg ve Basel’de öğrenim gördü. 1583’te Badeborn’da papaz oldu. Ama kilisesinden resimleri kaldırmayı kabul etmediği ve vaftiz töreninde şeytan kovma duası okumayı sürdürdüğü için 1590’da görevden alındı. Her iki davranış da Kalvenciliğin saflık ve yalınlık kavramına karşı işlenen birer suç sayılıyordu. Arndt aynı yıl Quedlinburg’a sığındı. 1599’da da Braunschweig’daki St. Martin Kilisesi’ne geçti.

Aziz Bernard, Johann Tauler ve Thomas â Kempis gibi mistiklerden esinlenerek kaleme aldığı birçok yapıt arasında en önemlisi Vier Bücher vom wahren Christentum’dur (1606-10; Gerçek Hıristiyanlığın Dört Kitabı). Yaşadığı dönemde çoğu Avrupa diline çevrilen ve geniş okur kitlesi bulan bu yapıt, hem Katoliklerin, hem Protestanların birçok ibadet kitabının temelini oluşturdu. Yayımlanması Lutherciler arasında büyük tartışmalara yol açtı. Yalın Hıristiyan yaşamına ağırlık veren Pietizmin kurucusu Philipp Jakob Spener’in (1635-1705) yaşamını da önemli ölçüde etkiledi. Arndt’a göre, yerleşik geleneksel öğretiyi izlemek yeterli değildi ve her Hıristiyanın, doğrulukla dolu bir yaşam sürerek ve Tanrı ile el ele vererek ahlaki bir arınmadan geçmesi gerekirdi.

Yapıtın uyandırdığı tepki, Arndt’ın Braunschweig’daki yaşamını zorlaştırdı. 1609′ da Eiseleben’e ve 1611’de de ölünceye değin kaldığı Celle’ye taşındı.

Advertisement

Leave A Reply