Johann Nepomuk Hummel Hayatı

0
Advertisement

Johann Nepomuk Hummel kimdir ve ne yapmıştır? Johann Nepomuk Hummel hayatı, biyografisi ve besteleri hakkında bilgi.

Johann Nepomuk Hummel

Johann Nepomuk Hummel; (d. 14 Kasım 1778, Pressburg, Bohemya – ö. 17 Ekim 1837, Weimar, Thüringen), Avusturyalı besteci ve piyanisttir. Klasikten romantik üsluba geçiş döneminin önde gelen piyano virtüözlerindendir.

Viyana’da iki yıl Wolfgang Amadeus Mozart‘ın evinde kaldı ve küçük yaşta ondan ders aldı. Daha sonra üstün yetenekli bir çocuk piyanist olarak babasıyla birlikte Almanya, Holland ve İngiltere’yi dolaştı. İngiltere’de bir yıl Muzio Clementi ile çalıştı. 1793’te Viyana’ya dönerek J. G. Albrechtsberger, Joseph Haydn ve A. Salieri’ nin öğrencisi oldu. 1804-11 arasında Esterhazy ailesinin (eskiden Haydn’ın yürüttüğü) müzik yönetmenliğini üstlendi. Piyanist ve öğretmenlikteki yeni başarılarının ardından Weimar’da müzik yönetmeni oldu (1819).

Hummel’in en önemli besteleri sonatlar, rondolar ve altı konçertodan oluşan zarif piyano yapıtlarıdır. Akıcı ve duru müzik dokularıyla Viyana’nın o dönemdeki hafif piyano tarzına uygun düşen bu yapıtlar, Robert Schumann ve Frédéric Chopin‘in ilk dönem piyano yapıtlarını da etkiledi. Hummel ayrıca 9 opera, 3 missa, 1 mandolin konçertosu ile Re Minör Yedili gibi oda müziği yapıtları besteledi. Piyanoda parmak kullanma yöntemlerinde getirdiği yenilikler 1828’de yayımlanan Klavierschule’de (Piyano Metodu) yer aldı.

Advertisement

Leave A Reply