Frédéric Chopin Eserleri, Besteleri, Piyano Konçertosu Hakkında Bilgi

0

Frédéric Chopin’in eserleri, besteleri nelerdir? Ünlü besteci Frédéric Chopin’in Piyano Konçertoları hakkında bilgi.

Frederic Chopin

Frédéric Chopin Kimdir?

1 Mart 1810, Zelazova-Vola — 17 Ekim 1849, Paris

Müzik dünyasının ünlü piyanist bestecilerindendir. Polonya’da Nicolas Chopin adlı bir Fransız göçmenin ve Polonyalı bir kadının oğlu olarak doğmuştur. Müziğe çok küçük yaşlarda derin bir sevgiyle bağlanmış, dokuz yaşında başarılı bir konser veren küçük sanatçı öğrenim için Varşova’ya gönderilmiştir. Bir «harika çocuk» olarak tanınmış, 19 yaşında Viyana’ya gitmiş, orada verdiği konserlerde büyük başarı sağlamıştır. Chopin, 1830’da Paris’e giderek yerleşmiş, üstün yeteneğiyle büyük ilgi toplamıştır. Yaşamını piyanist ve öğretmen olarak kazanırken 1836’da Fransız kadın yazarı George Sand’la tanışmış, aralarındaki aşk on yıl sürmüştür. Hayatının son yılları hastalıkla geçmiş, genç yaşta ölmüştür.

Chopin daha çok piyano için bestelemiştir. Bunların başında pek tanınmış iki konçertosu gelir. Orkestra eşliğinde piyano için yazdıklarından başlıcaları şunlardır: «Don Juan Fantezisi», «Polonya Şarkıları Üzerine Fantezi», «Krakovlyak», «Mi bemol majör Polonez». Piyano yapıtları: 3 sonat, 56 mazurka, 27 etüd, 19 noktürn, 15 vals, 13 polonez, 4 ballad, 4 şkerzo, 4 empromtü, 3 çeşitleme, 3 rondo.

Chopin, piyano müziğinde yepyeni bir üslubun yaratıcısı olmuştur. Verimindeki melodi zenginliği, ritmik zarafet, gerçek bir dehanın belirtisidir. Derin bir tutkuyu özlü bir şiiriyetle birleştiren sanatçı romantik müziğin en büyük temsilcilerindendir.


PİYANO KONÇERTOSU «Mi minör» No. 1 Op. 11

İlk yorumu: 1833 Varşova.
Eser 1824 yılından sonra Paris’e yerleşen besteci ve piyanist Friedrich Kalkbrenner’e adanmıştır. Genç Chopin bu Alman müzikçisini o çağlarda Avrupa’nın en usta piyano yorumcusu olarak kabul ediyor, düşünce ve öğütlerinden yararlanmaya çalışıyordu.

Birinci bölümün (Allegro maestoso) başında yer alan uzun orkestra girişi «tematik» malzemenin hemen tümünü sunar, işlenmek üzere piyanoya aktarır. Solo çalgı bu işlemeyi fanteziyle dolu, virtuozca bir çabayla yapar. İkinci bölüm (Romans – Larghetto) büyüleyici ses tablolarıyla gerçekten ustaca yazılmış bir «nocturne»dür ve besteci şöyle açıklar anlamını: «Binlerce tatlı anı uyandıran yerlere rüyalı bir bakıştır. Bir bahar mehtabındaki rüyalı düşünceler gibi…» Üçüncü bölüm (Rondo. Vivace) iki «tema»dan kurulu zengin ritmli, hoppa, çevik bir yazıyı yansıtır. Bölüm türlü piyano efektleriyle sürer, aşırı bir coşkuyla biter.


PİYANO KONÇERTOSU «Fa minör» No. 2 Op. 21

İlk yorumu: 1830 Varşova.
Yapıt 19’uncu yüzyılın ilk yansında Paris’teki Polonya sosyetesinde güzelliği, zekâsı ve sesiyle ün yapmış bir kadına, Kontes Delphine Potocka’ya adanmıştır. Kontes aynı zamanda hoppalığı ve çapkınlığı ile de tanınıyor, «Kadın kılığında bir Don Juan» olarak tanımlanıyordu. Chopin Paris’e geldikten sonra Kontes’in sayısız hayranları arasına katılmış, aralarında kısa süreli bir ilinti geçmiş, yıllar sonra bestecinin ölüm halinde hasta olduğunu duyup da koşanlardan biri de Kontes Potocka olmuştur.

Birinci bölüm (Maestoso) dinamik ve dramatik cümleler birikimidir. Solist bu cümlelerden kurulu öğeleri teker teker alır, pırıltılı süslemelerle sunar. Besteci özellikle ikinci bölümü (Larghetto) çok sevdiğini söylemiştir. Bu tatlı «nocturne» gençlik aşkı, Ulusal Tiyatro şarkıcısı Konstanze Gladkovska’nın anısından esinlidir. «Nocturne», piyanoun yaylı çalgıların esrarlı «trémolo» ları üzerinde rapsodi tarzındaki çabasına ulaşır ve düş gibi kaybolur, gider. Son bölüm (Allegro vivace) iki Polonya halk dansıyla, «Krakovyak» ve «Mazurka» ile örülüdür. Bir ara her iki dansın melodisi «stretta»ya bağlanır, bir korno işareti finali haberler, konçerto baştan beri süregelen zarif hava içinde biter.


Kaynak – 2

Frédéric Chopin; Polonya dilinde Fryderyk Fransciszek. Polonyalı besteci ve piyanisttir (Varşova yakınları Zelazowa 1810 – Paris 1849).

Babası Fransız, annesi Polonyalıdır. 9 yaşında ilk piyano konserini verdi. Öğrenimini Varşova Konservatuarında J. Elsner’in (1769-1854) yanında tamamladı. 1830’da Paris’e yerleşti. Burada Liszt, Berlioz, Meyerbeer, Ernst, Balzac, Heine, Delacroix gibi müzikçi, ressam-edebiyatçılar çevresinde aranan bir piyanist ve piyano öğretmeni olarak seçkin bir yer edindi. 1836’da Fransız kadın yazar George Sand (1804-1876) ile tanıştı. 10 yıl süren beraberlikleri bestecinin yaratıcı gücünü olumlu yönde etkiledi. Yaşamının son yıllarında ağırlaşan verem hastalığı verimliliğini azalttı. 1848’deki İskoçya konser turnesi son sanatsal etkinliği oldu.

Chopin’in eserlerinin hemen hemen tümü piyano için bestelenmiştir. Bunların arasında Polonya halk müziği türlerinin (Polonez, mazurka, krakowiak) büyük bir ustalıkla işlenmiş örnekleri bulunur.

Başlıca eserleri:

Orkestra ve piyano için: iki konçerto (Mi minör, 1833 ve Fa minör, 1836); Don Juan Çeşitlemeleri (1836); Krakowiak (1834); Polonya Şarkıları Üzerine Büyük Fantezi (1854); Grande Polonaise (Büyük Polonez) (1836). Piyano eserleri; 3 sonat (biri ünlü cenaze marşını içerir), 4 ballad, 12 polonez, 56 mazurka, 25 prelüd, 19 noktürn, 15 vals, aralarında ünlü Fantasie-İmpromptu’nün (1834) bulunduğu 4 empromtü, 4 scherzo, 27 etüd, 1 bersöz (berceuse) 1834, 3 rondo, 3 ecosez (écossaise) ve bir piyano duosu, 17 Polonya şarkısı 1 barkarol (1846), 1 bolero ve 1 tarantella sayılabilir. Tüm eserleriyle Chopin, virtüözlüğün şiirsel anlatıma hizmet ettiği yepyeni bir piyano üslubu yarattı. Bestelerindeki melodi ve armoni zenginliği olağanüstüdür. Derin bir tutkuyu özlü bir lirizmle birleştiren sanatçı, romantik müziğin en başarılı temsilcilerinden sayılır.


Leave A Reply