Rus Wagner Grubu Askerleri Kimlerdir? Wagner Grubu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Rus Wagner Grubu ile ilgili bilgiler. Rus Wagner askerlerinin varlığı Libya, Suriye ve Ukrayna’da bilinmekte. Rus Wagner askerleri hakkında bilgiler.

Rus Wagner Grubu Askerleri Kimlerdir? Wagner Grubu Hakkında Bilgi

Rus Wagner Grubu Askerlerinin Suriye’de Çekildikleri Bir Fotoğraf

Wagner Grubu, Rus asıllı bir paramiliter örgüttür. Bazı kaynaklara göre, özellikle Ukrayna’nın doğusunda ve Suriye’de olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren özel bir askeri şirket (veya özel askeri sözleşme ajansı) olarak tanımlamaktadır. Diğer kaynaklar ise Wagner Grubunu Rusya’nın ilgilendiği veya dahil olduğu çatışmalarda destek kolu olarak kullanılan Rus Silahlı Kuvvetleri’nin gizli bir ekibi olarak sınıflandırıyor.

Açıkça anlaşıldığı üzere Rusların askeri anlamda var olması gereken her yerde Wagner Grubuna bağlı olan paralı askerler yer almaktadır.

Tarihi

Raporlara göre, şirketin kurucusu 1970 yılında Kirovohrad Oblastında (daha sonra Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti) doğan Dmitriy Valeryevich Utkin’dir. Eylül 2017’de Ukrayna Güvenlik Servisi’nin açıklamasına göre, Dmitriy Utkin eskiden Ukrayna vatandaşıydı. 2013 yılına kadar, Rusya Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün (GRU) özel kuvvetler biriminin (Spetsnaz GRU) (2. bağımsız tugayın 700. Spetsnaz bağımsız müfrezesi) tugayı komutanıydı.

2013 yılında emekli oldu ve Rus askeri gazileri tarafından kurulan özel şirket Moran Security Group için çalışmaya başladı; Şirket, korsanlığa karşı güvenlik konusunda uzmanlaşmış, dünya çapında güvenlik misyonları ve eğitim gerçekleştirdi. Aynı yıl, Moran Güvenlik Grubu üst düzey yöneticileri, St.Petersburg, Slav Kolordu merkezli bir örgütün kurulmasında yer aldı ve bu da yüklenicilerin Suriye’deki “petrol sahalarını ve boru hatlarını korumaya” yol açtı.

Wagner Grubu ilk olarak 2014’de Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki Utkin ile birlikte ortaya çıktı.

Şirketin adı, Utkin’in Üçüncü Reich’a olan tutkusu nedeniyle seçtiği iddia ettiği kendi çağrı işaretinden (“Wagner”) geliyor. Radio Liberty, katılımcılara Slav yerel inancının (modern bir pagan kültünün) Wagner grubunun liderliği tarafından tercih edilen bir inanç olduğunu söyledi.

Advertisement

9 Aralık 2016’da Dmitriy Utkin, bir törenle Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile fotoğraflandı. Bugün, Wagner Grup, dünyanın en büyük özel askeri örgütlerinden biri olarak kabul ediliyor, ancak birçok analist, örgütün aslında Rusya’nın dahil olduğu çatışmalara müdahale etmek üzere belirlenen Rus hükümetinin gizli bir ekibi olduğunu iddia ediyor.

Sadece Rusların değil, aynı zamanda Ukraynalıların ve Sırpların, neo-Nazi örgütleriyle bağlantı haberleriyle son derece yabancı düşmanı bir örgüt olarak hareket ettiği düşünülmektedir.

Görev Yaptıkları Noktalar

Wagner Grup Donbass Savaşı’nda, Sudan İç Çatışması’nda, İkinci Orta Afrika İç Savaşı’nda ve Suriye İç Savaşı’nda sahne aldı.

Wagner Grup askerleri, Kuzey Afrika ülkesi Libya’nın doğusunun kontrolünü elinde tutan General Halife Hafter’i destekleyen Rusya adına yanında savaşmaktadır. Moskova’nın Afrika bölgesindeki etkisini arttırmak istes sebebi ile Wagner Rus askerleri bölgede aktif bir şekilde yer almaktadır.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın bildirdiğine göre, Wagner Grubuna ait yaklaşık 400 Rus paramiliter veya paralı askerin Venezuela Krizi’nin kötüleşmesinden sonra Başkan Nicolás Maduro’yu korumak için Venezuela’ya gittiği belirtiliyor.

Advertisement


Leave A Reply