Yılan Sokmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır? Yılan, Akrep Sokması, Örümcek Isırması

0
Advertisement

Çocuğunuza yılan sokarsa ne yapmalısınız, Yılan sokması belirtileri, akrep, yılan sokması ve örümcek ısırması durumunda yapılması gereken ilk yardım müdahalesi.

yılan sokması

Kaynak: pixabay.com

Yılan Isırması

Bir yılan tarafından sokulmak, yılan zehirli olsun veya olmasın, çocuğunuz için korkutucu bir olaydır. Mümkünse çocuğunuzu sokan yılanın görüntüsünü iyice belirleyin. Yılan zehirli olduğu takdirde uygulanacak panzehirin doğru seçilebilmesi için bu gereklidir.

Ne kadar önemlidir?

Yılan sokması, her zaman ciddi bir olaydır. Yılan zehirli ise çocuğunuz derhal tedavi görmelidir. Ancak, zehirli yılanların bol olduğu ülkelerde bile, yılan sokmasından ölüm olayına sık rastlanılmaz.

Muhtemel belirtiler
 • • Sokma yerinde şişme ve acı.
 • • Bir veya iki diş yeri.
 • • Uzvun diğer bölgelerinde duyulan ağrı ya da hissizlik.
İlk olarak ne yapmalısınız?
 1.  Yılanın soktuğu alanın etrafını temizleyip üzerini bandajlayın. Böylelikle hastaneye gittiğinizde yaranın yeri kolayca görünecektir.
 2.  Çocuğunuzu en yakın acil servise götürün. Mümkünse yolda çocuğunuzu yatırın. Yılanın soktuğu yeri kalbinin seviyesinin altında tutun, aksi takdirde zehir vücuda yayılır.
 3.  Çocuğunuz solgun ve terli görünüyorsa onu sakin, hareketsiz ve sıcak tutun.
 4.  Yılan sokması vakalarında zehri emerek almaya çalışmayın. Bunun yararı olmadığı artık biliniyor.
Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzu yılan soktu ise onu derhal en yakın acil servise ulaştırın.

Doktor ne yapacaktır?
 • • Yılanın zehirli olduğu tespit edilince veya olma ihtimali düşünülüyorsa derhal panzehir iğnesi yapılır.
 • • Yılan sokmalarında çocuğunuzun tetanoz olma ihtimali de vardır. Bu nedenle kendisine tetanoz iğnesi de yapılır.
Siz nasıl yardımcı olursunuz?
 • • Ağrıyı hafifletmek için çocuğunuza çocuk aspirini veya paresatamollü ilaç verin.
 • • Zehirli yılanların bulunduğu bir bölgede iseniz, evinizde acil durumlar için panzehir bulundurma konusunda bilgi alın.

Yılan sokmasında Yapılması Gerekenler:

Ülkemizde zehirli yılanlar, engereklerdir. Renkleri, yaşadıkları doğal çevreye göre çok değişiktir. Fakat boyları ender olarak 75 cm. ile 1 m.’yi geçer. Kafaları düz ve üçgendir. Gözbebekleri ise dikeydir. İnsana ancak anide rahatsız edilirse ve ürkerse saldırır. Biri yaklaştığı zaman, ıslığa benzer bir ses çıkartır. Isırması, aslında sokmaya benzer, birbirinden birkaç milimetre uzakta iki küçük yara açar. Zehri ağzında bulunan bir kanca dilden akıtır.

Engerek bulunan yerlerde çizmeyle dolaşmak ve çıplak elle taş kaldırmamak gerekir. Bu arada kamp yapanlar da çevrede yılan olup olmadığını soruşturmalı, ondan sonra yerleşmeli ve yılan varsa, gürültü yapılarak kaçırılması sağlanmalıdır.

Advertisement

Yılan sokmasından sonra en büyük tehlike, bir şok halinin meydana gelmesidir. Isırılan kişi, özellikle çocuksa veya yaşlı biriyse, derhal yatırılmalı, gerekirse yere uzatılmalıdır. Doktor yetişene kadar, hasta kımıldatılmamalı, böylece zehrin çabuk yayılması önlenmelidir. Kesinlikle alkol verilmemelidir. Bir solunum güçlüğü başlarsa, hastayı iyileştirme durumunda yatırın ve gerekirse yapay (suni) solunum uygulayın.

Deri altına bir yılan zehri serumu yapılıp yapılmamasına, ancak doktor karar verecektir. Eğer tehlike hızlı büyümüyorsa serum yapılmakta acele edilmemelidir.

Yılan sokmasından sonra bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

örümcek

Kaynak: pixabay.com

Örümcek ısırması :

Ülkemizde zehirli örümcek türleri pek az olduğundan örümcek ısırmasında pek tehlike yoktur ama yine de bünyeye göre bazı rahatsızlıklar verir.

Örümceğin ısırdığı yerde kaşınmadan biraz kuvvetli bir sızı hissedilir. Burayı alkolle dezenfekte edip ovuşturmak yeterli bir önlemdir. Buna karşın, birtakım rahatsızlık belirtileri çıkarsa doktora başvurulmalıdır.

Akrep sokması:

Akrebin zehiri kuyruğunun ucundadır. Daha çok rutubetli yerlerde taşların altında bulunan akrep kuyruğunun uzantısı olan iğneyle sokar ve zehirini derinin altına akıtır. Ağrısı şiddetli olur ve bazen ürperme, ateş yükselmesi, kas kasılması gibi belirtiler de görülebilir. Önce acısını geçirmek için sokulan yeri emerek tükürmeli ve soğuk uygulamalı, alkolle dezenfekte etmelidir. Bayılma olursa doktora haber verilmeli ve tehlikeli durumda akrep serumu gecikmeden yapılmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply