Johannes (Jan) Vermeer Kimdir? Hayatı, Tabloları ve Sanatı

0
Advertisement

Johannes (Jan) Vermeer kimdir ve ne yapmıştır? Johannes (Jan) Vermeer hayatı, biyografisi, sanatı, resimleri ve tablolarının özellikleri hakkında bilgi.

Jan Vermeer
(1632 – 1675)

Hollanda Altın Çağ sanatçısı Jan Vermeer en çok ‘Aşk Mektubu’ ve ‘Delft Manzarası’ gibi Delft resimleri ve ‘İnci Küpeli Kız’ gibi ‘inci resimleri’ ile tanınır.

Jan Vermeer

Kaynak: commons.wikimedia.org

Jan Vermeer Kimdi?

Jan Vermeer 1652’de Delft ressamlar loncasına katıldı. 1662’den ’63’e ve tekrar 1669’dan ’70’e kadar başkan olarak görev yaptı. İlk çalışmaları arasında “Masada Uyuyan Kız” bulunmaktadır. Tarzı olgunlaştıkça “Küçük Sokak” ve “Delft Manzarası” resimlerini yaptı. 1660’tan sonra Vermeer, “Konser” ve “İnci Küpeli Kız” da dahil olmak üzere “inci resimlerini” yaptı.

Erken dönem

31 Ekim 1632 dolaylarında Delft, Hollanda’da doğan Vermeer, tüm zamanların en saygın Hollandalı sanatçılarından biridir. Eserleri yüzyıllardır ilham ve hayranlık kaynağı olmuştur, ancak yaşamının büyük bir kısmı gizemini korumaktadır. Babası Reynier, Delft kasabasında zanaatkar bir aileden geliyordu ve annesi Digna, Flaman bir geçmişe sahipti.

Yerel bir kilisede vaftiz kaydından sonra, Vermeer yaklaşık 20 yıl ortadan kaybolmuş gibi görünüyor. Muhtemelen Kalvinist bir eğitim aldı. Babası bir meyhaneci ve bir sanat tüccarı olarak çalıştı ve Vermeer, 1652’de babasının ölümü üzerine bu iki işi de devraldı. Ertesi yıl, Vermeer, Catherina Bolnes ile evlendi. Bolnes Katolikti ve Vermeer de Katolik oldu. Çift, annesiyle birlikte taşındı ve sonunda birlikte 11 çocuğu olacaktı.

Temel eserleri

1653’te Vermeer, Delft Locasına usta bir ressam olarak kaydoldu. Kimin yanında çıraklık yaptığına ya da yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı okuduğuna dair hiçbir kayıt yok. Vermeer’in en azından ilk destekçilerinden biri olan önde gelen Delft ressamı Leonard Bramer ile kesinlikle bir dostluğu vardı. Bazı uzmanlar ayrıca Vermeer’in Rembrandt’ın öğrencilerinden biri olan Carel Fabritius aracılığıyla Rembrandt’ın çalışmalarından etkilenmiş olabileceğine inanıyor.

Advertisement

Caravaggio’nun etkisi, Vermeer’in “The Procuress” (1656) dahil olmak üzere ilk eserlerinde belirgindir. Ressam ayrıca mitolojiyi “Diana ve Arkadaşları”nda (1655-56) ve dini “Maria ve Marta’nın evinde İsa”da (1655) işledi. On yılın sonunda, Vermeer’in benzersiz stili ortaya çıkmaya başladı.

Vermeer’in başyapıtlarının çoğu, “Sütçü Kız” (1657-58) dahil olmak üzere ev sahnelerine odaklanır. Çalışmalarının ortasında bir kadının bu tasviri, iki özelliği sergiliyor: gerçekçi figürler, nesnelerin tasvirleri ve ışığa olan hayranlığı. Eserlerinin çoğu, “İnci Küpeli Kız” (1665) portresi de dahil olmak üzere parlak bir kaliteye sahiptir.

İnci Küpeli Kız

Kaynak: commons.wikimedia.org

Vermeer, Delft’te çalışmalarını az sayıda yerel koleksiyoncuya satarak bazı başarılar elde etti. Bir süre yerel sanat loncasının başkanlığını da yaptı. Ancak Vermeer, yaşamı boyunca topluluğu dışında pek tanınmamıştı.

Son Yıllar, Ölüm ve Miras

Vermeer, büyük ölçüde, ülkenin 1672’de Fransa tarafından işgal edilmesinden sonra Hollanda ekonomisinin büyük zarar görmesi nedeniyle, son yıllarında finansal olarak sıkıntı çekti. Vermeer, ölümünde çok borçluydu; 16 Aralık 1675 dolaylarında Delft’te öldü.

Vefatından bu yana Vermeer dünyaca ünlü bir sanatçı haline geldi ve eserleri dünyanın birçok önemli müzesinde sergilendi.

Vermeer’in en ünlü eserlerinden biri, Tracy Chevalier’in 1999 tarihli İnci Küpeli Kız romanına ve bu kitabın 2003 film uyarlamasına ilham verdi.

Advertisement

2018’de Hollanda’nın Lahey kentindeki Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisi, “İnci Küpeli Kız” üzerine iki haftalık, invazif olmayan bir araştırmaya girişecekti. Müze, yeni keşif teknolojilerini kullanarak, Vermeer’in resim için kullandığı teknikler ve malzemelerle ilgili asırlık soruları yanıtlamayı amaçladı.


Leave A Reply