John Ball Kimdir?

0
Advertisement

John Ball Kimdir? Bir papaz olan ve İngiltere’de ki köylü ayaklanması önderlerinden John Ball hayatı hakkında genel bilgiler.

John Ball Kimdir?

John Ball, (ö. 15 Temmuz 1381, St. Albans, Hertfordshire, İngiltere), İngiltere’deki Köylü Ayaklanmasının önderlerinden. York ve Colchester’da papazlık yapan John Ball, yaklaşık 1366’da sınıfsız toplumu savunan ateşli vaazları nedeniyle aforoz edildi.

John Ball

John Ball

Bununla birlikte fırsat bulduğu her yerde, özellikle de pazar yerlerinde vaaz vermeye devam etti. 1376’dan sonra sık sık hapsedildi. Haziran 1381’de ayaklanma başlayınca Kentli ayaklanmacılar tarafından Maid-stone’daki hapishaneden kurtanldı ve onlarla birlikte Londra’ya gitti. Londra yakınlarındaki Blackheath’de toplanan kalabalığı, “Âdem toprağı kazarken, Havva yün eğirirken, kim efendi idi?” diye başlayan ünlü konuşmasıyla harekete geçirdi.

Anonimalle Chronicle’da yer alan bir kayıtta, Londra olaylarını yaşamış bir kişinin sözlerine dayanılarak, John Ball’ın lordların ve piskoposların öldürülmesi için halkı kışkırttığı ileri sürülür. John Ball ayaklanmanın bastırılmasından sonra yargılandı ve St. Albans’da idam edildi. Yaptığı işlere ilişkin bütün bilgiler ön yargılı vakayinamecilerin yapıtlarına dayanmaktadır. Froissart, John Ball’ı “Kent’in deli papazı” olarak adlandırır. John Ball, William Morris’in The Dream of John Ball (1886-87; John Ball’ın Düşü) adlı romanına konu olmuştur.


Leave A Reply