John Barclay Kimdir? İskoç Hicivci Yazar ve Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

John Barclay kimdir? İskoç Hicivci Yazar ve Şairidir İskoç olmasına rağmen tüm şiirlerini Latince yazmış John Barclay hayatı ve eserleri.

John Barclay

John Barclay Kimdir? İskoç Hicivci Yazar ve Şairin Hayatı ve Eserleri

John Barclay (d. 28 Ocak 1582, Pont-â-Mousson, Nancy yakınları, Fransa – ö. 15 Ağustos 1621, Roma, İtalya), şiirlerini Latince vazan İskoçyalı şair ve yergici (hicivci). Argenis (1621) adlı uzun romantik serüven şiirinin, 17. yüzyılda romans türünün gelişmesi üzerinde büyük etkisi olmuştur.

John Barclay, Paris’le Londra arasında gidip gelen kozmopolit bir edebiyatçıydı. Yaklaşık 1606’dan 1616’ya değin sarayda küçük bir memur olarak çalıştığı Londra’da bulundu. Daha sonra Roma’ya yerleşti. Cizvitler, tıp mesleği ve çağının bilim, eğitim ve edebiyatı üzerine yazdığı keskin yergisi Euphormionis Lusinini Satyricon (1603-07) Petronius Arbiter’in edebi üslubunu örnek alır.

İnce ve yumuşak bir düzyazı-şiir karışımıdır. Serseriler ve dolandıncılarla dolu olan yapıt, daha sonra gelişen pikaresk roman türünü etkilemiştir. Barclay’in en ünlü yapıtı, modern Latin şiirinin en dikkat çekici örneklerinden biri olan Argenis’ür. Bu yapıttaki siyasal göndermelerin belirginliği, birçok baskısına bir adlar ve karakterler anahtarı eklenmesine yol açmıştır. 17. yüzyıl boyunca 50’den fazla baskısı yapılan Argenis”in Avrupa’daki ünü sürekli olmuş, William Cowper, Coleridge, Richard Cras-haw ve Jean-Jacques Rousseau gibi yazarlar yapıtı yakından tanıma olanağı bulmuştur.

Advertisement

Leave A Reply