John Couch Adams Kimdir? John Couch Adams Neptün’ü Nasıl Keşfetti?

0

John Couch Adams kimdir? Neptün gezegenini keşfetmiş İngiliz bilim insanı John Couch Adams hayatı, biyografisi, çalışmaları, buluşları hakkında bilgi.

John Couch Adams

Kaynak: pixabay.com

John Couch Adams; İngiliz gökbilimcisidir (Cornwall 1819 – Cambridge 1892). Cambridge Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1843’te aynı üniversitede görev aldı. 1851’de Royal Astronomical Society’nin başkanlığına seçildi. Bir yıl İskoçya’da çalıştıktan sonra yeniden Cambridge Universitesi’ne döndü, bu üniversiteye bağlı gözlemevinin müdürlüğüne atandı (1861), ölümüne kadar bu görevde kaldı. 1871’de Uranüs gezegeninin Hershel tarafından keşfiyle başlayan gözlemler sonucunda, bu gezegenin yörüngesinde bir dakikaya varan sapmalar saptandı. 1845′ te bu sapmanın başka bir gezegenin Uranüs ile çekim etkileşmesi yüzünden olduğunu düşünerek, bu bilinmeyen gezegenin yörüngesini ve kütlesini hesapladı. Bu sırada aynı konuda çalışma yapan Fransız gökbilimcisi La Verrier’in önerisi üzerine Berlin Gözlemevinde yeni gezegeni arama çalışmaları başladı. 1846’da bu çalışmalar olumlu sonuç verdi. Bu yeni gezegene, önce La Verrier’in adı verilmesi önerilmişken Adams’ın da çalışmaları göz önünde tutularak Neptün adı verildi.

Adams’ın Güneş Sistemi dinamiği ve yer manyetizması hakkında da çalışmaları vardır. Her yıl kasım ayı içinde görülen göktaşı yağmurlarının Güneş Sistemi içinde Jüpiter, Satürn ve Uranüs gibi büyük gezegenlerin etkisi altında kalan bir yörüngede hareket ettiklerini öne sürdü. Yer manyetizması üzerindeki Gauss kuramının değişmezlerini hesaplamak uzun zamanını aldı. Çalışmaları ölümünden sonra, kardeşi W. G. Adams ve R. A. Sampson’un çabalarıyla yayımlandı: The Scientific Papers of John Couch Adams (John Couch Adams’ın Bilimsel Yayınları, 2 cilt) 1896-1900.

John Couch Adams neyle ünlüydü?

John Couch Adams, Neptün gezegenini keşfiyle ünlü bir İngiliz matematikçi ve astronomdu. 1843’te Uranüs’ün yörüngesindeki düzensizliklere dayanarak yeni bir gezegenin varlığını ve konumunu tahmin etti. Hesaplamaları daha sonra Fransa’daki Kraliyet Gözlemevi’ndeki astronomlar tarafından doğrulandı ve Neptün resmen keşfedildi. Adams’ın keşfi astronomi alanında önemli bir dönüm noktasıydı ve 19. yüzyılın en büyük astronomlarından biri olarak kabul ediliyor.

John Couch Adams, Neptün’ü nasıl keşfetti?

John Couch Adams, Neptün’ü matematiksel hesaplamalar ve tahminlerle keşfetti. 1843’te, Uranüs’ün yörüngesindeki düzensizlikleri fark etti ve bu, Uranüs’ün ötesinde yörüngesini etkileyen başka bir gezegen olduğuna inanmasına neden oldu. Neptün olduğuna inandığı bu varsayımsal gezegenin konumunu ve yörüngesini hesaplamak için matematiksel denklemler kullandı.

Adams, bulgularını Londra’daki Royal Society’ye sundu, ancak o sırada ciddiye alınmadı. Bununla birlikte, 1846’da Fransız astronom Urbain Le Verrier bağımsız olarak Adams ile aynı sonuca vardı ve bulgularını Fransız Bilimler Akademisi’ne sundu. Fransız astronom Jean Joseph Leverrier daha sonra Neptün’ü gözlemlemek ve varlığını doğrulamak için Le Verrier’in tahminlerini kullandı.

Adams, Neptün’ü ilk gözlemleyen kişi olmasa da, keşfinde onun çalışmaları etkili oldu ve Neptün’ü keşfedenlerden biri olarak geniş çapta kabul görüyor.


Leave A Reply