John F. Peto Kimdir?

0
Advertisement

John F. Peto kimdir? Amerikalı ölüdoğa ressamı olan John F. Peto hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

John F. Peto Kimdir?

John Frederick Peto (21 Mayıs 1854, Philadelphia – ö. 23 Kasım 1907, Island Heights, New Jersey, ABD), ABD’li ölüdoğa ressamı. Göz aldatımı (trompe l’oeil) ustası ölüdoğa ressamı William Harnett’in etkisinde kalmakla birlikte, yeni bir anlatım biçimi geliştirmiştir.

John F. Peto

John F. Peto’nun Cucumber (Salatalık) isimli eseri

Yaşamına ilişkin bilgiler sınırlı, yapıtlarının ise pek azı imzalı ya da tarihlidir. Philadelphia Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördüğü sanılır. 1879-86 arasında bazı akademi sergilerine katıldı. Harnett’i tanıyordu ve büyük olasılıkla onun yakın arkadaşıydı. İkisi de benzer konuları işliyorlardı: Para, kitaplar, kemanlar, tüfekler, mektuplar.

1875-89 arasında Philadelphia’da 1889′ dan ölümüne değin de Island Heights’ te çalıştı. Yapıtlarının pek çoğu bu ikinci döneme aittir. Yaşarken fazla tanınmamasından ve sanat dünyasından uzak yaşamasından ötürü yapıtları çoğu kez Harnett’in sanılmıştır. Ama onun yapıtları, daha yumuşak, parlak renkleri ve şiirsel atmosferleriyle Harnett’inkilerden ayrılır.


Leave A Reply