José Antonio Páez Kimdir?

0
Advertisement

José Antonio Páez kimdir ve ne yapmıştır? José Antonio Páez hayatı, biyografisi, başkanlık dönemi, askeri kariyeri hakkında bilgi.

José Antonio Páez

José Antonio Páez; (d. 13 Haziran 1790, Aricagua, Venezuela – ö. 7 Mayıs 1873, New York kenti, ABD), asker, siyaset adamı, bağımsızlık hareketi önderi ve Venezuela’nın ilk başkanıdır.

Yerli kanı taşıyan bir elanero’ydu (ovalı, sığır çobanı). Kısa sürede toprak ve sürü sahibi oldu. 1810’da bir elanero çetesinin reisi olarak İspanya’ya karşı devrimci harekete katıldı. Simon Bolivar’a bağlı Venezuela birliklerinin komutanı oldu. İspanyollann kesin geri çekilmeleriyle sonuçlanan Carabobo (1821) ve Puerto Cabello (1823) zaferlerinde rol oynadı. Venezuela’nın da içinde yer aldığı Büyük Kolombiya’ya karşı bir ayaklanma başlatarak 1826’da askeri ve sivil yönetimi ele geçirdi. Venezuela’nın 1829’da bağımsızlığını kazanmasıyla sonuçlanan harekete önderlik etti. 1831’de başkan seçildi ve 1846’ya değin doğrudan ya da kukla başkanlar aracılığıyla ülke yönetimini elinde tuttu. Genel olarak anayasaya bağlı kaldı, sınırlı bir basın özgürlüğüne izin verdi, tarım ve sanayiyi geliştirmeye yönelik önlemler aldı. Kilisenin devlet işleri üzerindeki etkisini kırmakla birlikte dinsel otoriteye destek verdi. 1846’da kendi seçtirdiği başkanın aleyhine dönmesi üzerine önce hapse atıldı, ardından sürgüne gönderildi. 1861 ‘de Venezuela’ya dönerek baskıcı bir diktatörlük kurduysa da 1863’te yeniden sürgüne gitmek zorunda kaldı.


Leave A Reply