José Félix Estigarribia Kimdir? Paraguaylı Asker ve Devlet Adamının Hayatı

0
Advertisement

José Félix Estigarribia kimdir? Paraguaylı asker ve devlet adamı José Félix Estigarribia hayatı, biyografisi, siyasi ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

José Félix Estigarribia

José Félix Estigarribia (Kaynak : wikipedia.org)

José Félix Estigarribia Insaurralde ( Caraguatay , 21 Şubat 1888 – Loma Grande , 7 Eylül 1940 ) Paraguaylı bir asker , politikacı ve devlet adamıydı . Chaco Savaşı ( 1932-1935 ) sırasında Paraguay Ordusu Başkomutanıydı ve çatışmadan sonra, 15 Ağustos 1939’dan 19 Şubat 1940’a kadar Paraguay’ın anayasal başkanıydı ; Ulusal Anayasayı askıya alarak 19 Şubat 1940’tan itibaren Paraguay’ın fiili başkanı olmuştur. Başkanlığı aynı yılın 7 Eylül’ünde bir uçak kazasında ölümüne kadar devam etmiştir.

Higinio Morínigo Hükümeti’nin 8 Eylül 1940 tarih ve 2984 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ölümünden sonra Mareşal rütbesine terfi ettirilecekti ve Paraguay’ı karşı zafere taşıyan Paraguay Ordusu’nun seçkin subaylarından biri olarak kabul edildi.

Biyografi

José Félix Estigarribia, 21 Şubat 1888’de Caraguatay’da (Cordillera Departmanı) doğdu. Casilda Insaurralde’nin oğlu Mateo Estigarribia . 1903’te Moisés Santiago Bertoni’nin yönetimindeki bir enstitü olan Ulusal Ziraat Okulu’na girdi ve burada bir ziraat mühendisi olarak mezun oldu . 1906 ve 1908 yılları arasında lise kariyeri için ödeme yapmak için bir mahkeme görevlisi olarak çalıştı. Geçen yıl, henüz basit bir bireyken, Binbaşı Albino Jara liderliğindeki 2 Temmuz 1908 devrimine yeniden katıldı . Mayıs 1910’da askeri kariyerine başladı.

Askeri Kariyeri

Ulusal orduya 1 Mayıs 1910’da komisyonda teğmen olarak atandı. 1911’den 1913’e kadar Şili’deki Bernardo O’Higgins Askeri Okulu’na katıldı ve burada Buin Piyade Alayı’nda 2 yıldan fazla görev yaptı . 7 Kasım 1914’te Concepción’daki Paraguay Büyük Sembolik Locası’nın “Mükemmel Uyum” adlı Mason Locasına sadece 26 yıl ve Yarbay rütbesiyle girdi. 1. Piyade. 1917’de, yetenekleri nedeniyle, kısa süre sonra 13 Kasım 1922’de piyade ve binbaşı kaptanlığına terfi etti.

Fransa’daki École Supérieure de Guerre’deki Genelkurmay kursuna katılmak üzere seçildi . Birinci Dünya Savaşı’nın stratejilerini aşan bir hareket savaşı öğrencisiydi . Çöldeki ilk askeri deneyimi, Mareşal Louis Lyautey komutasındaki Fransız ordusunun yürüttüğü operasyonlarda Fas’ta oldu . 1927’de üç yıllık kursu tamamladı ve 1928’de kurmay başkanı oldu. Savaş kaçınılmaz göründüğünde, hükümet Estigarribia’nın Paraguay ordusunu yönetecek en iyi adam olduğuna karar verdi.

Advertisement

Chaco Savaşı

Nisan 1931’de yarbaylığa terfi etti ve 18 Haziran’da Chaco Boreal’da Puerto Casado merkezli 1. Tümen komutasını üstlendi. Eylül 1932’deki Boquerón kalesi savaşından sonra, Eylül 1933’e kadar Paraguay ordusuna komuta ettiği bir rütbe olan albaylığa terfi etti. Başarılı Campo Grande kuşatmasından sonrageneralliğe terfi etti. Kolları her zaman kısa olan kusursuz üniforması içinde sessiz, ciddi ve sade bir adamdı. Komutası altındaki her subayın iyi bilgisi, her birinden verebileceği azami çabayı talep etmesine izin verdi. Karar alma sürecini hızlandırmak için askeri harekâtı cepheye çok yakın mesafeden yönetti ve subaylarını gerektiği zaman ve yerde taktik harekât yapmaları konusunda serbest bıraktı. Çatışmanın ilk aylarında aşırı muhafazakar olduğu için eleştirildi. En büyük stratejik başarısı, Chaco çölünde savaşı bir deniz savaşı gibi yürütmekti. Stratejileriyle Paraguay’ı Chaqueña yarışmasının zaferine taşıdı.

Savaş Sonrası

17 Şubat 1936 devrimi gerçekleştiğinde ordunun başkomutanıydı . Günler sonra tutuklandı ve altı ay hapis yattıktan sonra Dr. Eusebio Ayala ile birlikte sürgüne gönderildi. 17 Ağustos 1937 darbesini yaptırdı, 9 Şubat 1938’de Paraguay’a döndü. O yılın Mayıs ayında olağanüstü elçi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti .

Liberal Parti tarafından 19 Mart 1939’da resmiyet kazanan cumhurbaşkanlığı adaylığı, Silahlı Kuvvetler komutanları ve subayları tarafından destekleniyor . 15 Ağustos’ta, nadir görülen bir iç ve uluslararası siyasi panorama ile komutasını devraldı.

Estigarribia, 1939’da dört yıllık bir dönem için cumhurbaşkanı seçildi ve 15 Ağustos’ta göreve başladı. Altı ay sonra, 19 Şubat 1940’ta Estigarribia yasama organını feshetti ve Anayasa’yı askıya aldı. “Milletimiz anarşinin eşiğinde” diyerek, uygulanabilir bir anayasal çerçeve oluşturulduğunda demokrasinin geri getirileceğini duyurdu.

Devlet İşleri

Basına ve siyasi partilerin faaliyetlerine geniş özgürlükler tanıyarak , olumsuz siyasi ruh hallerini yatıştırmaya ve anarşinin kötüleşmesini önlemeye çalıştı .
Hükümet ve Çalışma, Bayındırlık, Haberleşme ve Tarım, Ticaret ve Sanayi bakanlıklarını oluşturdu (ikincisi Ekonomi Bakanlığı’nın yerini aldı).
Hükümeti , eski savaşan ülkelerin ekonomilerini yeniden kurmalarına yardım etme taahhütlerini yerine getiren Chaco Konferansı ülkelerinin ilki olan ABD’nin ekonomik işbirliğinin başlangıcını işaret etti. Kuzey Amerika kredileri ile Villarrica ve Brezilya’ya giden Asunción yolunun inşaatı başladı.
Toprağı toplumsal bir işlevin aracı olarak gören ve her Paraguaylı vatandaşın kendi refahını garanti eden ve verimsiz büyük mülklerle mücadele eden kendi toprak parçasına yerleşmesi gerektiğini belirten yeni bir Tarım Tüzüğünü onayladı.
Estigarribia, Parlamento’nun, özellikle Colorado Partisi sektöründen desteğinin tamamına sahip değildi, ancak buna rağmen, ülkenin hızlı ve etkili ekonomik kalkınmasına izin verecek kurumsal bir rejim oluşturmak için her türlü çabayı gösterdi.
Estigarribia tarafından militarizmi engellemek ve Nazi nüfuzunun tehlikeleriyle yüzleşmek için alınan bir önlem , 1870 rejiminin sorunları çözemeyeceğine inandığı için 1940 Anayasasını doğuran “güçlü bir Devlet” kurulmasıydı. an ve anarşiden kaçının.
Cumhurbaşkanının yetkisinin genişletilmesi, Parlamentoyu feshetme, kanun hükmünde kararnameler çıkarma ve Yürütme organına tavsiyelerde bulunmak üzere bir Danıştay oluşturma yetkisini içeriyordu. Aynı zamanda, herhangi bir ulusal veya uluslararası çatışma tehdidi karşısında, kısmen veya tamamen bir kuşatma durumu ilan etme yetkisini de tesis eder ve Temsilciler Meclisi adıyla tek kamaralı hale gelen Kongreyi bilgilendirir.
1940 Anayasası’nın diğer önemli noktaları, bakanları sorgulamanın ve Cumhurbaşkanı’nı görevden almanın imkansızlığıydı. Yargı Gücü, kategorik olarak Yürütme Gücüne bağlıydı. Başkan Yardımcısı figürü kaldırılmış ve yeniden seçilme olasılığı ile başkanlık süresi beş yıla çıkarılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply