Joseph Patrick Kennedy Kimdir? Amerikalı Finansör ve Devlet Görevlisinin Hayatı

0
Advertisement

Joseph Patrick Kennedy kimdi? Amerikalı finansör ve hükümet yetkilisi Joseph Patrick Kennedy biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve kariyeri hakkında bilgiler.

Joseph Patrick Kennedy

Joseph Patrick Kennedy (Kaynak : wikipedia.org)

Joseph Patrick Kennedy; Amerikalı finansör ve hükümet yetkilisi: b. Boston, Mass., 6 Eylül 1888; d. Hyannis Port, Mass., 18 Kasım 1969. Orta halli bir ailede dünyaya gelen Kennedy, 35 yaşına geldiğinde milyoner olacağına söz verdi. 1912’de Harvard’dan mezun olduktan sonra kısa bir süre Massachusetts eyalet bankası müfettişiydi. ve 1914’te küçük bir Doğu Boston bankası olan Columbia Trust Company’nin başkanı oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Quincy, Mass’taki Bethlehem Shipbuilding Corporation’ın Fore River fabrikasının genel müdür yardımcısıydı. Savaştan sonra, Hayden, Stone & Co yatırım bankacılığı şirketinin Boston ofisinin yöneticisi olarak (1919-1924) 1920’lerin “boğa” piyasasında bir operatör olarak hızla olağanüstü bir yetenek geliştirdi. Ayrıca sinema salonlarının yönetimi ve film yapımcılığıyla ilgilenmeye başladı. ve birkaç yıl boyunca Hollywood sinema endüstrisindeki en büyük finansörlerden biri oldu, işletme maliyetlerini azalttı ve birkaç şirketi yeniden organize etti. 1930’da Doğu’ya döndüğünde, yaklaşık 5 milyon dolarlık bir servete sahipti ve buhrana rağmen finansal girişimlerde başarılı olmaya devam etti.

Politikada Kennedy, 1932 kampanyasında Franklin Delano Roosevelt‘i destekledi ve 1934’te Roosevelt, onu finansal spekülasyonları düzenlemek için kurulan yeni kurulan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun başkanlığına atadı; atanmasını şiddetle protesto edenlerin çoğu, ajansı etkin bir şekilde yönetmesiyle kazanıldı.

Kennedy, Demokrat Parti’nin ve İrlanda Katolik topluluğunun önde gelen bir üyesiydi . Başkan Roosevelt, Kennedy’yi 1934’ten 1935’e kadar yönettiği Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk başkanı olarak atadı . Kennedy daha sonra Denizcilik Komisyonu’nu yönetti . Kennedy , 1938’den 1940’ın sonlarına kadar Birleşik Krallık’ın Birleşik Krallık Büyükelçisi olarak görev yaptı . Eylül 1939’da II. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesiyle Kennedy, İngiltere’nin Nazi Almanyası’ndan gelen saldırılardan sağ kurtulma yeteneği konusunda karamsardı . Britanya Savaşı sırasında Kasım 1940’ta Kennedy, alenen “İngiltere’de demokrasi bitti. Burada da [ABD’de] olabilir” önerisinde bulundu. Bu ifadeyle ilgili bir tartışmanın ardından Kennedy görevinden istifa etti.

1937’de birkaç aylığına Birleşik Devletler Denizcilik Komisyonu’nun başkanlığını yaptı ve daha sonra o yıl ülkenin en üst diplomatik görevi olan Büyük Britanya’nın büyükelçisi olarak atandı. Nazi karşıtı olmasına rağmen, 1939’da savaş patlak verdiğinde İngiltere’nin direnme kapasitesinden şüphe etti ve Amerikan müdahalesine karşı çıktı. Kasım 1940’ta büyükelçilikten istifa etti.

Kennedy, 1914’te Rose Fitzgerald ile evlendi. Oğullarından üçü siyasette ünlü oldu; John F. Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. Başkanı; Robert F. Kennedy, ABD senatörü ve başsavcı; ve Edward M. Kennedy, ABD senatörü.

Advertisement

Leave A Reply