Joseph Stiglitz Kimdir? Amerikalı Nobel Ödüllü Ekonomistin Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Joseph Stiglitz kimdir? Amerikalı bir ekonomist ve Profesör ünvanlı bir akademisyen ve Nobel Ödülü de sahibi olan Joseph Stiglitz’in hayatı, eserleri, çalışmaları ve almış olduğu ödüller hakkında bilgiler.

Joseph Stiglitz, Nobel ödüllü bir Amerikalı ekonomisttir. Stiglitz, Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti ve ABD Başkanı Bill Clinton’ın ekonomik danışmanlarından biri olarak görev yapmıştır.

Stiglitz, makroekonomi, kamu politikası, endüstriyel organizasyon ve uluslararası ekonomi alanlarında uzmanlaşmıştır. Özellikle asimetrik bilgi, piyasa başarısızlıkları ve gelir dağılımı eşitsizliği konularına odaklanmıştır.

Stiglitz, 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmıştır. Kendisi, ekonomik analizlerinin ve politika önerilerinin yanı sıra, halka açık bir figür olarak küresel ekonomik sorunlar hakkında düşüncelerini sık sık paylaşmaktadır.

Joseph Stiglitz

Kaynak: wikipedia.org

Joseph Stiglitz Biyografisi

Joseph Stiglitz, 9 Şubat 1943’te Gary, Indiana’da doğdu. Indiana Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra MIT’de yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Doktora tezinde, asimetrik bilgi koşulları altında piyasaların işleyişine odaklandı.

Stiglitz, 1970’lerin başında Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve burada makroekonomi ve kamu politikası dersleri verdi. 1979’da Stanford Üniversitesi’ne geçti ve burada ekonomi profesörü olarak görev yaptı.

Advertisement

1988-1990 yılları arasında, Başkan Yardımcısı George H.W. Bush’un başkanlığındaki Beyaz Saray’da ekonomik danışman olarak görev yaptı. Daha sonra, 1993-1997 yılları arasında, Başkan Bill Clinton’ın Baş Ekonomisti ve Dünya Bankası’nın Kıdemli Baş Ekonomisti olarak görev yaptı.

Stiglitz, 2001 yılında, ekonomik bilimler alanında Nobel Ödülü’nü kazandı. Kendisi, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınma, küreselizasyon, gelir dağılımı eşitsizliği ve kamu politikası gibi konularda araştırmalar yürütmüştür.

Bugün, Stiglitz hala Columbia Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak çalışmaktadır ve aynı zamanda dünya çapındaki ekonomik sorunlar hakkında fikirlerini paylaşan bir yazar ve düşünür olarak tanınmaktadır.

Joseph Stiglitz Çalışmaları ve Eserleri Nelerdir?

Joseph Stiglitz, ekonomi alanında birçok önemli çalışma ve esere imza atmıştır. İşte bazıları:

 • Asimetrik Bilgi Koşullarında Piyasalar: Stiglitz’in doktora tezi, asimetrik bilgi koşullarının piyasaların işleyişine nasıl etki ettiğini ele alan bir çalışmadır. Bu tez, ekonomide yeni bir tartışma başlatmış ve asimetrik bilgi koşullarının piyasa başarısızlıklarına yol açabileceğini öne sürmüştür.
 • Küreselizasyonun Fiyatı: Stiglitz’in 2002 yılında yayınlanan bu kitabı, küreselizasyonun ekonomik, politik ve toplumsal etkilerini ele almaktadır. Kitap, küresel ekonomik sistemin eşitsizlikleri artırdığını ve çoğu insanın faydalarından yoksun kaldığını savunmaktadır.
 • Refah Ekonomisi: Bu kitap, Stiglitz’in Nobel Ödülü’ne layık görülmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kitap, ekonomi politikası yapıcılarının refahı artırmak için nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda öneriler sunmaktadır.
 • Eşitlik, Sosyal Adalet ve Sürdürülebilirlik: Bu kitap, Stiglitz’in toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik konularındaki düşüncelerini ele almaktadır. Kitap, ekonomik büyümenin, çevre ve sosyal adalet konularını nasıl etkilediği konusunda öneriler sunmaktadır.
 • İkinci İş: Kapitalizmin İkinci Şansı: Bu kitap, Stiglitz’in son çalışmalarından biridir. Kitap, küresel ekonomik sistemin nasıl reforme edilebileceğini ele almakta ve daha adil, sürdürülebilir ve insan odaklı bir ekonomiye doğru bir yol haritası sunmaktadır.

Almış Olduğu Ödüller Nelerdir?

Joseph Stiglitz, kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür. İşte bazıları:

 • 2001 yılında, Ekonomik Bilimler Nobel Ödülü’nü almıştır. Asimetrik bilgi koşulları altında piyasaların işleyişine ilişkin araştırmaları, ücretler ve işsizlik gibi makroekonomik konulara getirdiği katkılar ve refah ekonomisi teorisiyle bu ödüle layık görülmüştür.
 • 1979 yılında, John Bates Clark Madalyası’nı almıştır. Bu ödül, 40 yaşın altındaki ekonomistler arasında en iyi çalışmaya verilen bir ödüldür.
 • 1999 yılında, Amerikan Ekonomi Derneği’nin Başkanlık Ödülü’nü almıştır.
 • 2002 yılında, Şili’nin Bernardo O’Higgins Üniversitesi tarafından fahri doktora derecesi verilmiştir.
 • 2008 yılında, Fransa’nın Légion d’honneur nişanı ile onurlandırılmıştır.
 • 2010 yılında, İtalya’nın Roma La Sapienza Üniversitesi tarafından fahri doktora derecesi verilmiştir.

Stiglitz, ayrıca birçok üniversite ve kuruluş tarafından fahri doktora derecesi ve ödüllerle onurlandırılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply