Joséphine de Beauharnais Kimdir? Napolyon’un Eşi Fransız İmparatoriçesinin Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Joséphine de Beauharnais kimdir? Napolyon Bonaparte’nin eşi olan Fransız imparatoriçesi Joséphine de Beauharnais hayatı, biyografisi, dönemi önemli olaylar hakkında bilgi.

Joséphine de Beauharnais

Kaynak: wikipedia.org

Joséphine de Beauharnais; Fransız imparatoriçesidir (23 Haziran 1763, Les Trois-Îlets, Martinik – 29 Mayıs 1814, Château de Malmaison, Rueil-Malmaison, Fransa).

Martinique Adası’nda görevli olan deniz subayı babasıyla birlikte 1779’a Fransa’ya döndü ve aynı yıl Martinique Adası’nın bir önceki valisi olan Vikont Alexandre de Beauharnais ile evlendi, ondan iki çocuğu oldu. Eşiyle aralarında çıkan anlaşmazlık üzerine 1788’de kızıyla birlikte ailesinin bulunduğu Martinique Adası’ na gitti. 1790’da Paris’e döndü. 1794′ teki terör ortamında eşi idam edildi, kendisi de tutuklandı; kısa bir süre sonra da salıverildi. Napolyon Bonoparte ile evleneceği ana kadar birçok sevgili değiştirdi. Bunlardan biri olan Barras, onu Paris sosyetesi ve geleceğin imparatoru Napolyon ile tanıştırdı. 9 Mart 1796’da evlendiler. Napolyon‘ un 1798’de düzenlediği Mısır Seferi sırasında serbest davranışları dedikodulara yol açtı ve bu söylentiler kocasının da kulağına gittiyse de boşanmaya kalkışmadı. 1804’te Napolyon kendini Fransa imparatoru ilan edince, o da imparatoriçe oldu. 1809’a kadar süren beraberlikleri, Josephine’in çocuğu olmaması, Napolyon‘un da tahta varis bırakmak istemesi yüzünden bozuldu ve boşandılar. Malmaison’da bir köşke kapandı ve ölünceye kadar burada yaşadı.

Josephine de Beauharnais ile Napolyon’un İlişkisi Nasıl Başladı ve Nasıl Bitti?

Napoleon Bonaparte ve Josephine de Beauharnais’in ilişkisi 1796 yılında Fransa’nın Bonapartist rejimi döneminde başladı. Napoleon, Josephine’in dış görünüşü, zenginliği ve Fransa’nın ünlü soylularından olması nedeniyle ona hayran kalmıştı. Josephine ise, eşi Alexandre de Beauharnai tarafından terk edilmiş ve finansal olarak zor durumda olan bir kadındı. Napoleon ile evlenmesi, kariyerine ve statüsüne güç kazandıracaktı. Napoleon, Josephine’e çok bağlıydı ve onunla birlikte birçok güzellik projesine imza attı. Ancak, evlilikleri zamanla zorluklar yaşadı çünkü Josephine çocuk sahibi olamadı ve Napolyon da aile geçmişine dayalı bir varis arayışındaydı. Sonunda, 1810 yılında boşanma kararı aldılar ancak ilişkileri hep içten ve sevgileri sonsuza kadar devam etti.

Kaynak – 2 (Kısa Hap Bilgi Arayanlara)

Josephine de Beauharnais (1763-1814) Fransa’nın Napolyon Bonaparte dönemi için önemli bir isimdir. Josephine, Marie-Josèphe-Rose Tascher de la Pagerie adında doğdu ve Guadeloupe’de bir koloni ailesinde büyüdü. 1779 yılında Marquis Alexandre de Beauharnais ile evlendi ve iki çocuğu oldu. 1794 yılında eşi Robespierre rejimi tarafından idam edildi ve Josephine de Beauharnais de aynı yıl tahliye oldu. 1796 yılında Napoleon Bonaparte ile evlendi ve Fransa İmparatorluğu’nun İmparatoriçesi oldu. Josephine, Fransa’daki sosyal hayatı ve sanat hayatını canlandırarak ünlü bir simge haline geldi. Napolyon Bonaparte ile evlilikleri 1810 yılında boşanma sonucu sona erdi ve Josephine, son yıllarını Malmaison manastırında geçirdi. Josephine de Beauharnais, Napoleon Bonaparte’nin ilk eşi, 1814 yılında tuberküloz nedeniyle öldü.

Advertisement

Leave A Reply