Jules Massenet Kimdir?

0
Advertisement

Jules Massenet kimdir? Ünlü besteci Jules Massenet hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Jules Massenet

Jules Massenet; (1842 – 1912)

Ünlü bir Fransız opera bestecisidir. Operalar İçinde en tanınmışları “Manon” ile “Thais”tir. Massenet, bilhassa içli, romantik melodiler bestelemekle ün kazanmıştır. 25 operasından başka 200’e yakın şarkısı da vardır.

Jules Massenet, sekiz çocuklu bir subay ailesinin en küçük çocuğu idi. Annesinin Massenet’ye piyano dersi vermeye başladığı gün 1848 ihtilâli kopmuştu. Mali durumları bozuldu. Jules’un annesi başkalarına da piyano dersleri vererek’aileyi geçindirmeye çalışıyordu.

Jules Massenet 10 yaşında Paris konservatuvarına girdi. Geceleri tiyatroların orkestralarında timpani çalarak kendi masraflarını karşılıyordu. 21 yaşında Roma Müzik Mükâfatı’nı kazandı, üç yıl İtalya’da müzik çalıştı İtalya’dan döndükten sonra eserler bestelemeye başladı 1873’te “Les Erynnies” piyesi için bestelediği müzikle adını ilk defa müzik dünyasına duyurdu. 1883’te “Manon” operasını, 1885’te “Le Cid”, 1892’de “Werther” 1894′ te “Thais”, 1897’de “Sappho” operalarını besteledi. Yaşadığı devrin en sevilen Fransız bestecisi olmuştu. Hayatının son günlerine kadar bir yandan eser beslerken, bir yandan da çeşitli eğitim müesseselerinde müzik dersleri verdi.

Kaynak – 2 (Kısa)

Jules Massenet – 12 Mayıs 1842, Montaud — 13 Ağustos 1912, Paris

Fransız bestecisidir. Paris Konservatuarında eğitim görmüş. Roma ödülü’nü kazanmıştır. İlk büyük başarısını (ünlü Elegie’nin yer aldığı) «Les Erynnis» sahne müziğiyle kazanmıştır. 1878 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne üye seçilmiş, Paris Konservatuarına bestecilik öğretmeni olmuş, «Herodlade», «Manon», Werther» ve «Thais» operalarıyla yaratış yaşamının doruğuna erişmiş, 1900’den sonra yaratma gücünde düşme başlamıştır. Operalarında kimi kere günlük yaşamın gerçeklerine değinen konular seçmiştir. Fakat bunları işleyişi, gerçekçilik duygu ve anlamından uzaktır. Müziği daha çok dokunaklı melodileriyle ilgi çekmiştir.

Advertisement

Leave A Reply