Kadavra Nedir? Kadavra Olması İçin Vücut Bağışı Hakkında Bilgiler

3
Advertisement

Kadavra nedir? Kadavra ne işe yarar, nasıl incelenir? Kadavra kullanım alanları ve vücut bağışı ile kadavra bağışı hakkında bilgiler.

Kadavra; Ölmüş bir insanın cesedine tıpta “kadavra” denir, bu deyim daha çok tıp eğitiminde üzerinde çalışmak için hazırlanmış ceset anlamında kullanılır. Tıp öğrencileri eğitimleri sırasında kadavralar üzerinde çalışır, öğrenir ve pratik yaparlar.

Kadavra

İnsan kadavraları incelenince, gerek dış görünüşleri, gerek iç organlarının durumları, değişiklikleri bakımından, sağken uğradıkları hastalıkları, sakatlıkları gösteren belirtiler bulunabilir. Bundan dolayı, anlaşılamayan hastalıkları aydınlatmak, ölümün neden ileri geldiğini ortaya çıkarmak İçin kadavralar incelenir. Buna “otopsi” denir.

Kadavraların gerek genel olarak gözle, gerekse çeşitli hücre ve dokularının mikroskopla incelenmesi hekimlikte birer özel bilim dalı olacak kadar geniş bir konu haline gelmiştir. “Patolojik anatomi” ve “adli tıp” denilen bu bilim dalları tıp ve adalet işlerinde gayet önemli bilgiler taşıyan birer temel olmuştur.

Kadavra İçin Vücut Bağışı

Vücut bağışı, anatomik bağış veya vücut vasfı araştırma ve eğitim için ölümden sonra tüm vücudun bağışlanmasıdır. Bağış yapan kuruluşlar çoğunlukla tıp eğitimi ve araştırması için kullanılmaktadır. Anatomi, cerrahi anatomi ve tıp eğitimini ilerletmek için kullanılırlar. Yıllarca sadece tıp fakülteleri bağış için cesetleri kabul etti, ancak şimdi özel programlar bağışçıları da (yurt dışında) kabul ediyor. Programın vücut bağışına olan ihtiyacına bağlı olarak, bazı programlar farklı özelliklere sahip bağışçıları kabul eder.

Advertisement
Kadavra Üzerinde Çalışan Tıp Fakültesi Öğrencileri

Kadavra Üzerinde Çalışan Tıp Fakültesi Öğrencileri

Vücut bağışı, insan vücudunu anlamak ve bilimde ilerleme sağlamak için önemlidir. Genellikle bedeni bilime bağışlamanın bir bedeli yoktur. Bağış programları, bağışlanan bir kadavra amacına hizmet edince ve ara vermek için aileye geri gönderildikten sonra genellikle yeniden toprağa verilir.

Bedenlerini bağışlamak isteyen herhangi bir kişi bunu istekli bir vücut programı aracılığıyla yapabilir. Vericinin, her zaman olmasa da, ölmeden önce yerel tıp fakültesi, üniversite veya vücut bağış programı ile önceden ayarlaması gerekebilir. Bireyler bir onay formu talep edebilir ve potansiyel bağışçının ölümünden sonra gerçekleşecek politikalar ve prosedürler hakkında bilgi verilecektir.

Anatomik bağış hala nispeten nadirdir ve bu bağışları artırma girişimlerinde, pek çok ülke kadavra veya vücut parçası bağışını çevreleyen programlar ve düzenlemeler başlatmıştır. Bir kişi ölümden önce vücudunu bağışlama kararını vermelidir; karar vekaletname ile verilemez. Vücudun kadavra olması için yapılan bağışlar aynen organ bağışı ve doku bağışı gibi hukuki kurallara bağlıdır.


3 yorum

Leave A Reply