Kadınbudu Köfte Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Kadınbudu köfte yapmak için gerekli olan malzemeler, yapılışı. Kadınbudu köfte nasıl yapılır, tarifi, köfte tarifleri.

Kadınbudu Köfte Nasıl Yapılır?

KADINBUDU KÖFTE

Malzemesi:

750 gr. kıyma,
2 büyük soğan,
1 kahve fincanı pirinç
1,5 çorba kaşığı sıvı yağ,
4 yumurta,
1,5 bardak su,
1 bardak sıvı yağ
Tuz ve karabiber.

Hazırlanışı:

Küçük bir tencereye bir buçuk çorba kaşığı yağ ile küçük kesilmiş 2 orta soğanı koyarak pembeleştirin. Sonra bu soğanlara bir buçuk bardak su, 1 kahve fincanı pirinç ile 2 tatlı kaşığı da tuz ilave ederek pirinç iyice pişmiş bir hal alana kadar haşlayın ve tencereyi ateşten alarak soğumaya bırakın. Diğer taraftan yağsız kıymanın yarısını içinde yağ olmayan bir tencereye koyarak çok kuvvetli ateşte kıyma suyunu salıp da tekrar çekene kadar yağsız kavurun.

Advertisement

Sonra tencereyi ateşten alarak bunlara bir tarafa bırakmış olduğunuz kıymanın diğer yarısını ilave ederek hepsini iyice karıştırın. Sonra da bunları et makinesinden bir defa daha geçirin. Bunları 2 adet yumurta, 1 kahve kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz ile soğumaya bırakmış olduğunuz soğanlı pirinçleri de ilave ederek beş dakika kadar daha yoğurun.

Sonra da bu pirinçli kıymadan küçük yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak bunları iki avuç içinde yuvarlamak, sonra da üstlerine bastırmak suretiyle bunlara yassı köfte şekilleri vererek bir tarafa sıralayın. Köftelerin şekillendirilmesi sona erince bunları teker teker alarak bir tabak içinde çalkanmış 2 adet yumurtaya bulayın. Sonra da yumurtaya bulanmış her köfteyi kızdırılmış 1 bardak çiçek yağı olan tavaya atarak köftelerin bir taraflarını kızartın. Sonra diğer taraflarını çevirmek suretiyle her iki tarafı da nar gibi oluncaya kadar kızartın ve delikli kepçe ile tabağa alarak servis yapın.

Afiyet olsun


Leave A Reply