Kahire Nerededir? Mısır’ın Başkenti Kahire Tarihi, Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kahire hangi ülkededir? Mısır’ın başkenti Kahire ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Mısır Kahire hakkında bilgi.

Kaynak: pixabay.com

Kahire

Kahire; Mısır’ın başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Ülkenin kuzeyinde Nil Irmağı’nın sağ kıyısında, ırmak deltasında yer alır. Nil üzerinde Zamalik (Gezira), Rawdah (Roda) adlı iki adayı içerir. Adalar kıyıya köprülerle bağlantılıdır. Dokuma, besin, kimya, deri, çimento, ilaç, plastik, metal başlıca endüstri dallarıdır. Mısır’ın yam sıra Afrika Kıtası’nın önde gelen ticaret kültür ve ulaştırma merkezlerinden biridir! Kentin yeni kurulan bölümleri, çağdaş yapı, bulvar ve caddeleriyle sürekli büyüme içindedir. Cami, saray, kent duvar ve kapıları eski bölümde yer alır. İS 716’da yatırılan, Roda Adası üzerindeki sütun Nil sularının yükselti düzeylerini gösterir. Deniz, kara, hava ve demiryolları üzerinde önemli bir konumu vardır.

Kahire Hakkında Gerçekler

Kahire, Mısır’ın başkentidir ve Afrika ile Orta Doğu’nun en büyük şehirlerinden biridir. İşte Kahire hakkında bazı önemli bilgiler:

  1. Nüfus: Kahire, 21 milyonu aşan tahmini nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden biridir.
  2. Tarih: Kahire uzun ve zengin bir tarihe sahiptir: Kahire, önemli bir ibadet ve ticaret merkezi olduğu Firavunlar dönemine kadar uzanan uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Ayrıca yüzyıllar boyunca İslami öğrenim ve kültürün önemli bir merkezi olmuştur.
  3. Ekonomi: Kahire, Mısır’ın ekonomik merkezidir ve birçok çok uluslu şirkete ve büyük finans kuruluşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken önemli bir turizm merkezidir.
  4. Mimari Kahire, Giza Piramitleri, El-Ezher Camii ve Selahaddin Kalesi gibi zengin mimari mirasıyla ünlüdür.
  5. Kültür Kahire, zengin bir müzik, dans ve sanat geleneğine sahip canlı kültürel ortamıyla tanınır. Ayrıca sokak yemekleri ve Khan Al-Khalili çarşısı gibi hareketli pazarlarıyla da ünlüdür.
  6. İklim Kahire, sıcak yazları ve ılıman kışları ile sıcak bir çöl iklimine sahiptir.
  7. Ulaşım: Kahire’de iki büyük havaalanı bulunmaktadır: Kahire’ye iki büyük havalimanı hizmet vermektedir ve Mısır’daki diğer şehirlere ve dünyanın geri kalanına hava, demir ve karayolu ağlarıyla bağlıdır.

Bunlar, dünyanın en eski ve en büyüleyici şehirlerinden biri olan Kahire hakkındaki gerçeklerden sadece birkaçı.

Tarih:

Fatimiler tarafından eski kentin yakınında yönetim merkezi olarak kuruldu. 12. yüzyılda Selahattin Eyyubi’ nin eline geçince, Fatimi egemenliği son buldu. Haçlı saldırılarından korunmak amacıyla, kalıntıları bugün de görülen bir kale yaptırıldı ve kent duvarları genişletildi. Memlûklar çeşitli yapılarla kenti bayındır duruma getirdiler. 1517’de, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim‘in kenti almasıyla eski önemini yitirdi. 1798’de Napolyon tarafından ele geçirildi. 1801’de Türk ve İngilizler, Fransızları kentten çıkardılar. Osmanlı egemenliği yeniden kuruldu. 1882’de İngilizler Mısır’ı ve kenti denetim altına aldılar. 1922’de bağımsızlığını kazanan Mısır’ın başkenti oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik ordularının karargâhı ve Ortadoğu’nun ikmal merkezi oldu. 1958-1961 arasında Mısır ve Suriye’ nin birleşmesiyle oluşturulan Birleşik Arap Cumhuriyeti’nin başkentliğini de yaptı.

Tarihsel Eserler:

Emir (7. yüzyıl), Tolunoğlu (879) Hasan (1356), Kayıtbay (1475), El Ezher Camisi (970), özellikle Kuran-ı Kerim üzerindeki çalışmalarıyla ünlü El Ehzer Üniversitesi, Kahire Üniversitesi, Mısır Ulusal Müzesi, önemli dinsel ve kültürel yapılardır. Bugünkü Kahire’nin güneydoğusunda, Babil adıyla 7. yüzyılda kurulmuş bulunan Roma kenti duvar ve kalıntılarının bulunduğu yer, Eski Kahire olarak anılır.

Advertisement

Leave A Reply