Kahveye Kafeinsiz Alternatif Hindiba Kahvesi, Yararları ve Kullanımı

0

Hindiba Kahvesi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Hindiba Kahvesinin yararları ve yan etkileri nelerdir? Hindiba Kahvesi faydaları.

İki yüzyılı aşkın bir süredir etrafta olmasına rağmen, hindiba kahvesi son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu sıcak içeceğin kahve gibi tadı vardır, ancak kahve çekirdekleri yerine kavrulmuş hindiba kökünden yapılır.

Hindiba Kahvesi

Kafein alımını azaltmaya çalışanlar arasında popülerdir ve azalmış iltihaplanma, kan şekeri azalması ve sindirim sağlığının iyileştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilebilir.

Bununla birlikte, hindiba kahvesi de olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Bu makale, hindiba kahvesinin sizin için iyi olup olmadığını belirlemek için kanıtlara derinlemesine bakıyor.

Hindiba Kahvesi Nedir?

Hindiba kahvesi, kavrulmuş, öğütülmüş ve kahve benzeri bir içecek haline getirilmiş hindiba bitkisinin kökleri kullanılarak yapılan bir içecektir. Hindiba, karahindiba ailesinde sert, tüylü bir sap, açık mor çiçekler ve salatalarda yaygın olarak kullanılan yapraklar ile karakterize çiçekli bir bitkidir.

Hindiba kahvesi kahveye benzer, ancak genellikle biraz odunsu ve ceviz olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Lezzetini tamamlamak için tek başına veya kahve ile karıştırılır.

Hindiba kahvesi tarihi tam olarak açık olmasa da, 1800’lerde büyük bir kahve kıtlığı sırasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Benzer bir ikame için umutsuz olan insanlar, hindiba köklerini kahvelerine karıştırmaya başladılar. Yıllar sonra İç Savaş sırasında, Birlik donanması ablukası limanlarından birini kestikten sonra şehrin bir kahve sıkıntısı yaşadığı New Orleans’da da popüler oldu.

Bugün hindiba kahvesi hala dünyanın birçok yerinde bulunabilir ve genellikle normal kahveye kafeinsiz bir alternatif olarak kullanılır.

Hindiba Kökü Çeşitli Besin Öğeleri İçerir

Hindiba kökü hindiba kahvesinin ana bileşenidir. Çiğ hindiba kökü kıyılır, kavrulur ve kahve haline getirilir.

Miktarlar değişebilse de, genellikle 1 bardak (235 mililitre) su başına yaklaşık 2 yemek kaşığı (yaklaşık 11 gram) öğütülmüş hindiba kökü kullanılması önerilir.

Bir çiğ hindiba kökü (60 gram) aşağıdaki besinleri içerir:

 • Kalori: 44
 • Protein: 0.8 gram
 • Karbonhidrat: 10.5 gram
 • Yağ: 0,1 gram
 • Lif: 0.9 gram
 • Manganez: Gİ (Günlük ihtiyacın) % 7’si
 • B6 Vitamini: Gİ (Günlük ihtiyacın) % 7’si
 • Potasyum: Gİ (Günlük ihtiyacın)% 5’i
 • C Vitamini: Gİ (Günlük ihtiyacın) % 5’i
 • Fosfor: Gİ (Günlük ihtiyacın) % 4’ü
 • Folat: Gİ (Günlük ihtiyacın) % 3’ü

Hindiba kökü, artan kilo kaybı ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ile bağlantılı bir tür prebiyotik lif olan iyi bir inülin kaynağıdır. Ayrıca beyin sağlığına bağlı iki besin olan bazı manganez ve B6 vitamini içerir. Kahveye sadece az miktarda hindiba kökü demlendiğinden, hindiba kahvesindeki bu besinlerin miktarının oldukça düşük olduğunu unutmayın.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Hindiba kökü, sindirim sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır. Sağlık ve hastalık üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğuna inanılan bağırsak mikrobiyomunun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çünkü hindiba, bağırsakta faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen bir tür prebiyotik olan inulin lifi içerir.

Birçok çalışma, inülin takviyesinin, kolondaki bazı sağlıklı bakteri suşlarının konsantrasyonunu artırabildiğini göstermiştir. Çalışmalar ayrıca hindibaların bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmeye ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, hindiba inulin ile kabızlık takviyesi olan 44 kişi vardı. Bir plaseboya kıyasla dışkı sıklığını ve yumuşaklığını arttırdığı bulunmuştur. Başka bir çalışmada, hindiba tüketmek 25 yaşlı katılımcı arasında dışkılama zorluklarını azaltmıştır.

Hindiba Kahvesi

Hindiba Kahvesi Kan Şekerini Düşürebilir

Hindiba kökü, hem insan hem de hayvan çalışmalarında kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu gösterilen bir tür lif olan inulin içerir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, diyabetik sıçanlar sekiz hafta boyunca hindiba inülin ile tedavi edildi. Karbonhidratların metabolize edilme şeklini geliştirerek kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olduğunu buldu.

Hindiba inulin’in kan şekeri üzerindeki etkisi ile ilgili araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, diğer bazı çalışmalar inülinin kan şekeri ve insülin direnci üzerinde faydalı bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

İnsülin, şekeri kandan yakıt olarak kullanabileceği kaslara ve dokulara taşıyan hormondur. Uzun süre yüksek seviyelerde insülin ile ortaya çıkan insülin direnci, bu hormonun etkinliğini azaltabilir ve yüksek kan şekerine yol açabilir. Küçük bir çalışmada inülin, prediyabetli 40 kişide insülin direncini azalttı.

Başka bir çalışmada, günde 10 gram inülin takviyesi, diyabetli 49 kadında açlık kan şekeri düzeylerinin yaklaşık % 8.5 oranında düşmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, çoğu çalışma hindiba yerine inulin üzerine odaklanmıştır. Hindiba kahvesinin kendisinin kan şekeri üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Enflamasyon normal bir bağışıklık sistemi yanıtı olmasına rağmen, kronik inflamasyonun kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi durumlara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Bazı hayvan çalışmaları hindiba kökü iltihap önleyici özelliklere sahip olabileceğini bulmuştur. Bir hayvan çalışmasında, hindiba kökü iltihaplanma belirtilerini azalttığı bulunmuştur. Başka bir çalışma, domuz yavrularını kurutulmuş hindiba kökü beslemesinin iltihap seviyelerini azalttığını da gösterdi.

Mevcut araştırmaların çoğu hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Hindiba kökü insanlarda iltihabı nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Hindiba Kahvesi Doğal Olarak Kafein İçermez

Hindiba kahvesi, kafein alımınızı azaltmaya yardımcı olmak için mükemmel bir yol olabilir. Düzenli kahve kavrulmuş, öğütülmüş ve demlenmiş kahve çekirdeklerinden yapılır. Tipik bir fincan kahve yaklaşık 95 miligram kafein içerir, ancak bu bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

Bunlar, kullanılan kahve çekirdekleri türünü, porsiyon boyutunu ve kahve kavurma türünü içerir. Yüksek miktarda kafein tüketmek bulantı, anksiyete, kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Öte yandan hindiba kökü doğal olarak kafeinsizdir. Bu nedenle hindiba kahvesi, kafein alımını azaltmak isteyenler için mükemmel bir kahve ikamesidir. Bazı insanlar tamamen kafeinsiz bir içecek için sıcak suya hindiba kökü eklerken, diğerleri düşük kafeinli bir içeceğin tadını çıkarmak için az miktarda normal kahveye karıştırır.

Herkes için uygun olmayabilir

Hindiba kahvesi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş olsa da, herkes için uygun değildir. Hindiba, bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyebilir, ağrı, şişme ve karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir.

Ayrıca, yakupotu veya huş poleni alerjisi olan kişiler, olumsuz yan etkileri sınırlamak için hindibadan kaçınmalıdır. Hindiba kahvesini aldıktan sonra olumsuz belirtiler yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Ayrıca, hindiba kahvenin düşük ve adet kanamasını tetiklediği gösterildiğinden, hamile kadınlar için hindiba kahvesi tavsiye edilmez. Son olarak, emziren kadınlar için hindiba kökü güvenliği üzerine araştırma sınırlıdır. Olumsuz belirtileri önlemek için tüketmeden önce doktorunuza danışın.


Leave A Reply