Kaletra İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Kaletra ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Kaletranın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Kaletra neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Kaletra

Kaletra

Kullanımları

Bu kombinasyon ürünü iki ilaç içerir: lopinavir ve ritonavir. Bu ürün, HIV enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) alma riskinizi azaltır ve yaşam kalitenizi artırır. Hem lopinavir hem de ritonavir, HIV proteaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Ritonavir, lopinavir düzeylerini arttırır. Bu, lopinavirin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Lopinavir / ritonavir HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin tümünü yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam edin, (2) her zaman etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatifler / diş barajları) ) tüm cinsel aktivite sırasında ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş makineleri gibi) paylaşmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Kaletra nasıl kullanılır?

Lopinavir / ritonavir kullanmaya başlamadan önce ve her alışınızda eczacınız tarafından sağlanan İlaç Kılavuzu ve varsa Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir veya iki kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Tabletleri tamamen yutun. Tabletleri ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Çocuklar için dozaj ayrıca yaş, ağırlık ve boya da bağlıdır. Bu ilacın günde bir kez dozlanması 18 yaşından küçük çocuklar için önerilmez.

Bu ürüne ek olarak didanosin alıyorsanız, bu ürünle aynı zamanda alabilir, ancak ikisini de yiyeceksiz alabilirsiniz.

Bu ilacı (ve diğer HIV ilaçlarını) tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam etmek çok önemlidir. Hiçbir dozu atlamayın.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Bu ilacı reçetelendiğinden daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuz tarafından istenmedikçe kısa bir süre için bile (veya diğer HIV ilaçlarını) almayı bırakmayın. Bunu yapmak virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Advertisement

Yan etkiler

İshal, mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı, gaz, baş ağrısı ve uyku sorunu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse semptomlarınız da olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, kas ağrıları / gitmeyen zayıflıklar, şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, uyuşma / karıncalanma gibi ciddi belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın. Eller / ayaklar / kollar / bacaklar, görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik, ısı intoleransı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guatr olarak bilinen tiroid), Guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes alma / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma zorluğu).

Artan susuzluk, artan idrara çıkma, karışıklık, sürekli bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu renkli idrar gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme), şiddetli baş dönmesi, bayılma, yavaş / hızlı / düzensiz Kalp atışı.

Bu ilacı alırken vücut yağında değişiklikler olabilir

Bu ilacı alırken vücut yağında değişiklikler olabilir (üst sırt ve mide bölgelerinde artan yağ, kollarda ve bacaklarda yağ azalması gibi). Bu değişikliklerin nedeni ve uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Doktorunuzla tedavinin risklerini ve faydalarını ve bu yan etkiyi azaltmak için olası egzersiz kullanımını tartışın.

Bu ilaç kan yağ seviyelerinde (kolesterol ve trigliseritler) artışa neden olabilir. Kolesterol ve trigliserit testi, bu ilaçla tedavi öncesinde ve bazen yapılmalıdır. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü almadan önce, lopinavir veya ritonavire alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, diyabet, pankreatit, yüksek kan yağ seviyeleri (kolesterol / trigliseritler), kalp problemleri (koroner arter hastalığı, kalp krizi), kanama problemleri (örn. hemofili), bazı hastalıklarla önceki enfeksiyon (hepatit B enfeksiyonu, hepatit C enfeksiyonu, tüberküloz gibi).

Advertisement

Lopinavir / ritonavir kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, QT uzaması riski artabilir. Lopinavir / ritonavir’i kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (EKG’de QT uzaması, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Lopinavir / ritonavir ilacını güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir (yukarıya bakın).

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Tedavi, HIV enfeksiyonunun bebeğinize geçme riskini azaltabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Anne sütü HIV bulaştırabildiğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Lopinavir / ritonavir birçok ilaçla etkileşime girer. Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kobisistat, bazı HIV ilaçları (fosamprenavir, tipranavir gibi) veya orlistat.

Diğer ilaçlar lopinavir / ritonavirin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da lopinavir / ritonavirin çalışmasını etkileyebilir.

Lopinavir / ritonavir, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir veya yavaşlatabilir, bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında bazı alfa blokerler (alfuzosin, tamsulosin gibi), solunum problemlerini tedavi etmek için inhale edilen bazı ilaçlar (flutikazon, salmeterol gibi), sisaprid, erektil disfonksiyon-ED veya pulmoner hipertansiyonu tedavi eden ilaçlar (sildenafil, tadalafil gibi) bulunur. Ergot ilaçları (ergotamin, dihidroergotamin gibi), pimozid, rivaroksaban, simeprevir, telaprevir, bazı yatıştırıcılar (midazolam, triazolam gibi), bazı statinler (lovastatin, simvastatin gibi).

Advertisement

Bu ilaç hap gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Ek veya alternatif güvenilir doğum kontrol şekilleri hakkında doktorunuzla konuşun ve HIV’i başkalarına yayma riskini azaltmak için tüm cinsel aktiviteler sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatifler) kullanın. Herhangi bir yeni lekelenme veya kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar hormonal doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.


Leave A Reply