Kanarya Kuşunun Özellikleri Beslenmesi Bakımı Türleri ve Hastalıkları

0
Advertisement

Kanarya Kuşu hakkında bilmeniz gereken her şey. Kanaryaların özellikleri, çeşitleri, bakımı, hastalıkları, beslenmesi.

kanarya

Kaynak: pixabay.com

Kanarya Kuşu Hakkında Bilgi

Adını anayurdu olan Kanarya Adaları’ndan alır. Eskiden Akdeniz’in kuzeyinde yaşamazken günümüzde Kafkasya, İran, Anadolu, Türkistan ve Avrupa’ya da yayıldı. Evlerde kafeslerde beslenir. Sırtı kül kahverengi öteki tarafları san-yeşil renkli tüylerle örtülüdür. Serçe büyüklüğünde olup kısa ve koni gagalı, güzel ötüşlü bir kuştur.

Güzel öttüğü için kafeslerde beslenen, çiftehanelerde üretilen, serçe büyüklüğünde bir kuştur. Serçelerin ötücü kuşlar sınıfındandır. Uzunluğu 10-12 santim, ağırlığı 15 gram kadardır. Çoklukla rengi yeşile çalan duru sarıdır; nadir olmakla beraber, beyaz, hatta kırmızıya çalan koyu sarı renkte kanaryalar da yetiştirilmiştir.

Kanarya Akdeniz memleketlerinden kuzey Almanya’ya kadar olan bölgelerde, ayrıca Kanarya ve Madeira Adaları’nda yaşar. Kuzeyde yaşayanları kışı güney Avrupa’da geçirirler. Daha çok, bakımlı araziyi severler. Serbest halde parklarda, bahçelerde, bağlarda, ırmak kıyılarında bulunurlar. Tohum, taze bitki yiyerek beslenirler.

Kanarya

Kaynak: pixabay.com

Evde Kanarya Bakımı

Evlerde beslenen kanaryalar özel bir bakım ister. Kafesin çok küçük olmamasına, hava akımı bulunan yerlere konulmamasına dikkat etmelidir. Yem olarak kuş yemi, arada bir de hıyar yedirmeli, daima temiz, serin su bulundurmalıdır. Çiftehanelerde kuluçkaya yatan dişilere de, yumurtalardan çıkan yavrulara da büyük bir özen göstermek ister. Ana kuşun, içine yumurtlayacağı yuvayı yapabilmesi için, çiftehaneye topak halinde kıl koymalıdır.

Özellikleri

Kanarya meraklıları, kuş bakıcılarının en tutkuluları arasındadır – her biri kendine özgü özelliklere sahip yüzlerce kanarya türünde ustalaşmak için biraz hevesten daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Kanaryalar üç temel özellik için yetiştirilir: ses (ötmesi), renk veya tür (görünüm), ancak bu türlerin her birindeki erkek kuş şarkı söyleyecektir.

Advertisement
Kanarya

Kaynak: pixabay.com

Çoğu kanarya sahibi, vasat bir şarkıyla büyüleyici bir güzelliktense, iyi şarkı söyleyen bir kanarya isteyecektir. İyi bir şarkıcı bulmak zor bir iştir ve beceri ve deneyim gerektirir. En uzun ve en tatlı şarkılar erkek kanaryadan 6 aylık veya daha fazla olgunluğa ulaştığında gelir. Uzmanlar, satın almadan önce bir kuşun ötüşünü duymayı veya saygın bir yetiştiriciye danışmayı öneriyor. Tavuklar da şarkı söyleme yeteneğine sahiptir, ancak ne kadar iyi ne de sıklıkla.

Sağlık ve Genel Koşullar

Kanaryalar akar enfeksiyonuna karşı hassastır, yani: hava kesesi akarları (kuşun solunum sisteminde bulunur), pullu akarlar (kuş gagası, gözleri ve / veya bacakları etrafında pullu birikim olarak görülen), tüy akarları ve kırmızı akarlar ( gece sürünen ve kuşun kanıyla beslenen gece akarları). Akar enfeksiyonu erken yakalanırsa tedavi edilebilir, bu nedenle kanaryanızın akarlara sahip olabileceğinden şüphelendiğinizde proaktif olun. Kanarya çiçeği, sivrisinekler tarafından bulaşan ve yaz aylarında daha yüksek enfeksiyon oranları ile kanaryalar için, özellikle de dışarıda barındırılanlarda (bu yüzden birçok kişi bu kuşları iç mekanda barındırmayı önermektedir) ciddi bir tehdit oluşturan bir virüstür.


Leave A Reply