Kanın pH Değeri Kaçır? Kanın pH Dengesi Bozulursa Ne Olur?

0
Advertisement

Kanın ph değeri kaçtır, hangi aralıkta kalması gerekir? Kanın ph değeri yükselir yada düşerse ne olur, hangi durumlarda görülür? Asidoz ve Alkaloz nedir?

Kanın pH seviyesi, mutlu ve sağlıklı bir vücudun çalışması için doğru yerde olması gereken birçok önemli faktörden sadece biridir. Kan pH’ı kanın asitliğini ölçer ve normal seviyeler 7.35 ila 7.45 arasındadır. Yukarıda veya altında herhangi bir yerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, ancak bu durum genellikle doğru tedavi ile çözülebilir.

kan tüpü

İnsanlarda, 7.35 ila 7.45 arasında herhangi bir yerde bir arteriyel kan pH seviyesi normal kabul edilir.

Bu sayı pH veya potansiyel hidrojen ölçeğinde nötr seviyenin biraz üzerindedir. Ölçek 0 ila 14 arasında değişir ve bir çözeltinin asit mi yoksa alkalin mi olduğunu ölçer. Nötr, bir maddenin eşit asit ve baz karışımı olduğunu gösteren 7’dir. PH değeri 0 ila 7 olan bir madde asidiktir; 7’den 14’e kadar puan alan her şey bir üs olarak kabul edilir. Yani, kanla, 7.45’ten yüksek bir pH, kanın asitliği çok düşüktür ve 7.35’in altında, kanın asit seviyesi çok yüksektir.

Sağlıklı böbrekler ve akciğerler, vücudumuzun 7.4 dengesini korumasına yardımcı olmak için çok çalışır, ancak kan pH seviyelerinin yükselip düşmesinin birkaç nedeni vardır. Ph seviyelerinde değişimlere asidoz veya alkaloz denir.

Advertisement

Asidoz

Asidoz, kan pH seviyeleri 7.35’in altına düştüğünde ortaya çıkar. İki tip asidoz vardır: metabolik ve solunum. Metabolik asidoz sırasında, vücudunuz fazla asitten kurtulamaz. Solunum asidozu sırasında, vücudunuz sisteminizdeki asit miktarını dengelemek için bazlardan yoksundur.

Metabolik asidoz, böbreklerle ilgili problemlerden kaynaklanır. Böbrek sorunları, kötü kontrol edilen diyabet, aşırı ishal veya kusma ve böbrek yetmezliği gibi durumlar metabolik asidozise yol açabilir. Kalp yetmezliği, kanser, kronik alkol kullanımı, nöbetler, karaciğer yetmezliği veya düşük kan şekeri gibi sorunların bir sonucu olarak laktik asit birikmesi de metabolik asidoza yol açabilir.

Solunum asidozu vücutta çok fazla karbondioksit (CO2) olduğunda ortaya çıkar. Bu, astım, göğüs yaralanması veya sinir sistemi sorunları gibi kronik solunum rahatsızlıkları da dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı olabilir.

Doktorlar asidozu tamamen kontrol etmek için sorunun köküne saldırmalıdır. Örneğin, metabolik asidozu olan birisinin böbrek nakline ihtiyacı olabilir. Bir noktada birçok asidoz hastasına sodyum bikarbonat veya kabartma tozu çözeltisi ile dolu bir IV verilir. Bu, kanın pH’ını derhal yükseltmeye yardımcı olur.

Alkaloz

Kan pH seviyeleri 7.45’in üzerine çıktığında alkaloz oluşur. Beş farklı alkaloz türü vardır ve bunlar vücudunuz yeterli CO2 almıyorsa veya çok fazla bikarbonat içerdiğinde ortaya çıkar. Solunumsal alkaloz, sağlıklı insanlar için daha yaygın türlerden biridir, çünkü akciğerlerdeki CO2 seviyeleri yüksek irtifalarda düşebilir veya şiddetli ateş, anksiyete veya aspirin zehirlenmesinden dolayı hiperventilasyon olabilir. Diğer alkaloz türleri genellikle böbrek hastalığı veya uzun süreli kusma gibi mevcut sağlık sorunları ile ilişkilidir. Tedavi altta yatan nedene bağlıdır, ancak bazı solunumsal alkaloz hastaları yavaş, derin nefesler aldıktan sonra iyileşebilir. Alkalozdan muzdarip diğerleri, bol miktarda elektrolit, klorür veya potasyum içeren sıvıları aldıktan sonra pH seviyelerinin normale döndüğünü görebilir.

Sağlıklı bir kan pH seviyesi, çalışan bir akciğer ve böbrek setine bağlı olduğundan, dengeyi korumak zaman zaman kontrolünüzün ötesinde hissettirebilir. Aktif kalarak, sağlıklı bir diyet yiyerek ve alkolü aşırı kullanmamakla genel sağlık durumunuza dikkat etmek, kan pH’ınızı olması gereken yerde tutmaya yardımcı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply