Kanserin Beyne Metastaz Yapması, Beyin Metastazı Belirtileri Tedavisi

0
Advertisement

Kanserin beyne metastaz yaptığı nasıl anlaşılır, belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hangi kanserler beyne metastaz yapar?

Beyin metastazları

Beyin metastazları, kanser hücreleri orijinal bölgelerinden beyne yayıldığında ortaya çıkar. Herhangi bir kanser beyne yayılabilir, ancak beyin metastazına neden olma olasılığı en yüksek olan türleri akciğer, meme, kolon, böbrek ve melanomdur.

tümör

Kaynak : pixabay.com

Beyin metastazları veya ikincil beyin tümörleri, kanserli yetişkinlerin yüzde 10 ila 30’unda görülür. Metastatik beyin tümörleri büyüdükçe, çevreleyen beyin dokusunun üzerinde baskı oluşturur ve işlevini değiştirir. Beyin metastazları birçok belirti ve semptomlara neden olabilir.

Kanseri beyine yayılan insanlar için tedavi genellikle cerrahi, radyasyon tedavisi veya her ikisidir. Bazı durumlarda, kemoterapi ve immünoterapi yararlıdır. Tedavi genellikle kanserden kaynaklanan ağrı ve semptomları azaltmaya odaklanır.

Belirtiler

Beyin tümör belirtileri tümörlerin büyüklüğüne, sayısına, yerine ve büyüme hızına bağlı olarak değişir.

Beyin metastazlarının belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Advertisement
  • Baş ağrısı, bazen kusma veya mide bulantısı
  • Artan hafıza problemleri gibi zihinsel değişiklikler
  • Nöbetler
  • Baş dönmesi
Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi ilgilendiren kalıcı belirtiler ve semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu alın. Geçmişte kanser tedavisi gördüyseniz, doktorunuza tıbbi geçmişinizi bildirin.

Nedenler

Beyin metastazları, kanser hücreleri kan dolaşımından veya lenf sisteminden orijinal tümörden geçip beyine yayıldığında (metastaz) ortaya çıkar. Orada çoğalmaya başlarlar. Orijinal konumundan yayılan metastatik kanser, birincil kanserin adıyla bilinir. Örneğin, göğüsten beyne yayılan kansere beyin kanseri değil metastatik meme kanseri denir.

Bazı kanserlerin neyin yayılmasına neden olduğu ve bazı kanserlerin neden beyne seyahat ettiği konusunda birçok teori vardır. Akciğer kanserinden beyin metastazları genellikle hastalığın başlangıcında bulunur ve meme kanserinden olanlar geç gelişir.

Risk faktörleri

Herhangi bir kanser türü beyne yayılabilir, ancak aşağıdaki kanser türlerinden birine sahip olmak sizi beyin metastazı riskine sokar:

  • Akciğer kanseri
  • Meme kanseri
  • Kolon kanseri
  • Böbrek kanseri
  • Melanom
beyin tarama

Kaynak: pexels.com

Teşhis

Beyin metastazınız olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuz bir dizi test ve prosedür önerebilir.

Nörolojik muayene. Nörolojik muayene, diğer şeylerin yanı sıra, görme, işitme, denge, koordinasyon, güç ve refleksleri kontrol etmeyi içerebilir. Bir veya daha fazla alandaki zorluk, beyninizin beyin tümörü tarafından etkilenebilecek kısmı hakkında ipuçları sağlayabilir.

Advertisement

Görüntüleme testleri. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), beyin metastazlarının teşhisine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. MRI çalışmanız sırasında kolunuzdaki bir damardan boya enjekte edilebilir.

Fonksiyonel MRI, perfüzyon MRI ve manyetik rezonans spektroskopisi dahil olmak üzere bir dizi özel MRI tarama bileşeni, doktorunuzun tümörü değerlendirmesine ve tedaviyi planlamasına yardımcı olabilir.

Diğer görüntüleme testleri bilgisayarlı tomografi (BT) ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir. Örneğin, beyin metastazlarınıza neden olan primer tümör bilinmiyorsa, akciğer kanseri aramak için göğüs BT taramanız olabilir.

Anormal doku örneği alma ve test etme (biyopsi). Bir beyin tümörünü çıkarma operasyonunun bir parçası olarak biyopsi yapılabilir veya bir iğne kullanılarak yapılabilir.

Biyopsi örneği daha sonra kanserli (malign) veya kansersiz (benign) olup olmadığını ve hücrelerin metastatik kanser mi yoksa primer tümörden mi olduğunu belirlemek için mikroskop altında görüntülenir. Bu bilgi bir tanı ve prognoz oluşturmak ve tedaviye rehberlik etmek için önemlidir.

Tedavi

Erken teşhis ve tedavi edilirse, beyin metastazları genellikle tedaviye yanıt verir. Bu tedaviler semptomları hafifletmeye, tümör büyümesini yavaşlatmaya ve yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabilir.

Beyin metastazı olan insanlar için tedavi seçenekleri genellikle ilaç, cerrahi, stereotaktik radyocerrahi, tam beyin radyasyon tedavisi veya bunların bazı kombinasyonlarını içerir. Bazı durumlarda, kemoterapi ve immünoterapi yararlıdır. Tümörler tedaviden sonra tekrarlayabilir.

Sizin için en iyi tedaviler, tümörlerin büyüklüğüne, sayısına ve yerine, belirtilerinize ve semptomlarınıza, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Tedavi hedefleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

İlaç

Yüksek doz kortikosteroidler, tümörlerin etrafında şişmeyi kolaylaştırmak ve nörolojik belirti ve semptomları azaltmak için kullanılabilir.

Ameliyat

Ameliyat sizin için bir seçenekse ve beyin metastazlarınız onları operasyon için erişilebilir kılan yerlerde bulunuyorsa, cerrahınız mümkün olduğu kadar kanseri ortadan kaldırmak için çalışacaktır. Tümörün bir kısmını çıkarmak bile belirti ve semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Beyin metastazlarını gidermek için yapılan cerrahi nörolojik defisitler, enfeksiyon ve kanama gibi riskler taşır. Diğer riskler beyninizin tümörlerinizin bulunduğu kısmına bağlı olabilir. Örneğin, gözlerinize bağlanan sinirlere yakın bir tümörde yapılan ameliyat görme kaybı riski taşıyabilir.

Advertisement

Radyasyon Terapisi

Radyasyon terapisi, tümör hücrelerini öldürmek için X ışınları gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Beyin metastazı için, tedaviniz aşağıdaki radyasyon tedavisi yöntemlerinden birini veya her ikisini içerebilir:

Tüm beyin radyasyonu. Tüm beyin radyasyonu, tümör hücrelerini öldürmek için tüm beyine radyasyon uygular. Tam beyin radyasyonuna maruz kalan insanlar genellikle iki ila üç hafta boyunca 10 ila 15 tedavi gerektirir.

Yan etkiler yorgunluk, bulantı ve saç dökülmesini içerebilir. Uzun süreli, tüm beyin radyasyonu bilişsel düşüş ile ilişkilidir.

Stereotaktik radyocerrahi. Stereotaktik radyocerrahi (SRS) ile, her radyasyon ışını özellikle güçlü değildir, ancak tüm ışınların buluştuğu nokta – beyin tümöründe – tümör hücrelerini öldürmek için çok büyük bir radyasyon dozu alır. SRS tipik olarak bir tedavide yapılır ve doktorlar bir seansta birden fazla tümörü tedavi edebilir. Çoğu durumda aynı gün eve gidebilirsiniz.

Yan etkiler bulantı, baş ağrısı, nöbetler ve baş dönmesi içerebilir. SRS sonrası uzun süreli bilişsel düşüş riskinin, tüm beyin radyasyonundan daha az olduğu düşünülmektedir.

Son yıllarda, doktorlar ve araştırmacılar, tüm beyin radyasyonu, stereotaktik radyocerrahi ve bu iki yöntemin insanların hayatta kalmasını, bilişsel yeteneğini ve yaşam kalitesini nasıl etkilediği konusunda önemli ilerlemeler kaydetti. Hangi tür radyasyon tedavisinin kullanılacağına karar verirken, siz ve doktorunuz hangi diğer tedavileri uyguladığınız ve tedaviden sonra kanser nüksleri yaşamanız da dahil olmak üzere birçok faktörü göz önünde bulunduracaksınız.


Leave A Reply