Karanlıktaki Avcı (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

0

H.P. Lovecraft’ın Karanlıktaki Avcı isimli okültik ve yasak bilgi teması içeren hikayesinin özeti nedir? H.P. Lovecraft’ın Karanlıktaki Avcı (The Haunter of the Dark) öyküsünün karakterleri ve özeti hakkında bilgiler.

Karanlıktaki Avcı“, H.P. Lovecraft’ın okült ve yasak bilgi temalarını işleyen bir kısa öyküsüdür. Hikaye, evrenin sırlarını açığa çıkarma gücüne sahip olduğu ve diğer dünyevi varlıklarla iletişime izin verdiği söylenen “Parlayan Trapezohedron” adlı eski ve gizemli bir esere takıntılı hale gelen Robert Blake adında bir adamın etrafında dönüyor.

Hikaye, Blake’in “Kara Katedral” olarak bilinen terk edilmiş kilisede yaşadığı söylenen ve bağlantılı olduğu söylenen bir varlık olan Karanlığın Haunter’ının hikayesiyle ilgilenmeye başladığı Providence, Rhode Island’da geçiyor. Parlayan Trapezohedron. Blake, Haunter of the Dark ile iletişim kurma ve onun sırlarını ve gücünü elde etme fikrine takıntılı hale gelir.

Hikaye, yasak bilgi fikrini ve onu takip etmenin tehlikelerini araştırıyor. Blake’in takıntısı, onun fiziksel ve zihinsel sağlığını ihmal etmesine ve nihayetinde ölümüne yol açar. Hikaye ayrıca okült temasına ve bilinmeyenle uğraşmanın tehlikelerine de değiniyor.

Karanlıktaki Avcı başka bir boyuttan bir yaratıktır, Parlayan Trapezohedron’un enerjisine çekilen güçlü ve kötü niyetli bir varlıktır, yalnızca kullanılarak çağrılabilen “canavarca ve biçimsiz bir varlık” olarak tanımlanır. Trapezohedron ve sihirdarını ele geçirebilir. Aynı zamanda, diğer boyutlardan kadim ve güçlü varlıkları konu alan “Cthulhu’nun Çağrısı” ve “Dunwich Korkusu” gibi diğer Lovecraftvari hikayelerle de bağlantılı bir hikaye.

Karanlıktaki Avcı (H.P. Lovecraft) Hikayesinin Özeti ve Karakterleri Hakkında Bilgi

Kaynak: pixabay.com

Özet

“Karanlıktaki Avcı”, H.P. Lovecraft’ın, “Parlayan Trapezohedron” adlı eski ve gizemli bir esere takıntılı hale gelen ve dünyanın sırlarını açığa çıkarma gücüne sahip olduğu söylenen Robert Blake’in hikayesini anlatan bir kısa öyküsüdür. evren ve diğer dünyasal varlıklarla iletişime izin verir. Hikaye, Rhode Island’ın Providence şehrinde, Blake’in “Kara Katedral” olarak bilinen terk edilmiş kilisede yaşadığı söylenen ve söylendiği söylenen Karanlığın Haunter’ının hikayesiyle ilgilenmeye başladığı yerde geçiyor. Shining Trapezohedron’a bağlı.

Blake, Karanlıktaki Avcı ile iletişim kurma ve onun sırlarını ve gücünü elde etme fikrine takıntılı hale gelir. Fiziksel ve zihinsel sağlığını ihmal etmeye başlar ve arkadaşlarından ve ailesinden giderek daha fazla izole olur. Garip ve ürkütücü kabuslar görmeye başlar ve Karanlığın Haunter’ının onunla iletişim kurmaya çalıştığına ikna olur.

Blake, Kara Katedral ve Parlayan Trapezohedron’un tarihini araştırmaya başlar. Kilisenin bir zamanlar Nyarlathotep olarak bilinen kadim ve güçlü bir varlığa tapan bir tarikat tarafından kullanıldığını keşfeder. Ayrıca Parlayan Trapezohedron’un tarikat tarafından Karanlığın Haunter’ını çağırmak için kullanıldığını ve evrenin sırlarını açığa çıkarma ve diğer dünya varlıklarıyla iletişime izin verme gücüne sahip olduğunun söylendiğini öğrenir.

Arkadaşlarının ve ailesinin uyarılarına rağmen Blake, Karanlığın Haunter’ına olan saplantısının peşine düşmeye devam eder. Sonunda Kara Katedral’e girer ve Karanlığın Haunter’ını çağırmak için Parlayan Trapezohedron’u kullanır. Kendisine sahip olan ve korkudan ölmesine neden olan canavarca ve biçimsiz varlıkla karşı karşıya kalır.

Hikaye, yasak bilgi temalarını ve onu takip etmenin tehlikelerini keşfetmesiyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda okült temasına ve bilinmeyenle uğraşmanın tehlikelerine de değiniyor. Karanlığın Haunter’ı, Parlayan Trapezohedron’un enerjisine çekilen güçlü ve kötü niyetli bir varlıktır, yalnızca Trapezohedron kullanılarak çağrılabilen ve ele geçirilebilen “canavarca ve biçimsiz bir varlık” olarak tanımlanır. Çağırıcısı açısından, diğer boyutlardan kadim ve güçlü varlıkları konu alan “The Call of Cthulhu” ve “The Dunwich Horror” gibi diğer Lovecraftian hikayeleriyle bağlantı kuran bir hikaye.

Karakterler

H.P. Lovecraft’ın “Karanlıktaki Avcı” adlı eserinde birkaç karakter bulunur:

  1. Robert Blake – “Parlayan Trapezohedron” olarak bilinen antik esere ve onunla bağlantılı olduğu söylenen “Karanlığın Haunter’ı” olarak bilinen varlığa takıntılı hale gelen kahraman.
  2. The Haunter of the Dark – “Kara Katedral” olarak bilinen terk edilmiş kilisede yaşadığı söylenen ve Parlayan Trapezohedron ile bağlantılı olduğu söylenen başka bir dünya varlığı. Yalnızca Trapezohedron kullanılarak çağrılabilen ve çağrıcısını ele geçirebilen “canavarca ve biçimsiz bir varlık” olarak tanımlanır.
  3. Kasaba halkı – Orada meydana gelen garip ve ürkütücü olaylar nedeniyle Kara Katedral’den uzak duran Providence, Rhode Island’ın yerel sakinleri.
  4. Blake’in arkadaşları ve ailesi – Blake’in saplantısından endişe duyan ve müdahale etmeye çalışan sevdikleri.
  5. Nyarlathotep Kültü – Nyarlathotep olarak bilinen eski ve güçlü bir varlığa tapan bir tarikat, Kara Katedral ve Parlayan Trapezohedron’u Karanlığın Haunter’ını çağırmak için kullandılar.

Kahraman ve Karanlığın Haunter’ı dışındaki tüm karakterlerin iyi gelişmediği ve hikayenin ana odak noktasının kahramanın takıntısı ve Karanlığın Haunter’ı olduğu belirtilmelidir.


Leave A Reply