Karapınar Nerededir?

0
Advertisement

Karapınar nerededir? Karapınar hangi ilimize bağlıdır? Karapınar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Karapınar; Konya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Hotamış), 20 köyü vardır. İlin doğusunda; doğudan Ereğli, batıdan Çumra ve Merkez, kuzeyden Aksaray’ın Güzelyurt, güneyden Karaman’ın Ayrancı ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde düzlük alanlarla kaplıdır. En önemli yükselti 2.025 m’ye ulaşan sönmüş bir volkan Karacadağ kütlesidir. Kale Tepe (1.446 m), Andıklıtepe (1.281 m), ilçe düzlüklerinde 1.000 m’nin üzerindeki yükseltilerin başlıcalarıdır. Obruk Yaylası ile Karapınar Ovası en geniş düzlüklerdir. Karapınar Ovası, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda 30 km uzunluğunda, 10 km genişliğindedir. Ovanın güneyinde yükselti düşer ve yer yer bataklık ve sazlıklar oluşur. Yağışlı mevsimde olan derecikler dışında ırmak yoktur. İklimin genel niteliği karasaldır. Yıllık ortalama sıcaklık 11.2°C, yağış tutarı 270-300 mm’dir. Devedikeni, geven ve çobanyastığı türü bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Kuzeybatıda küçük alanlarda Karacadağ eteklerinde seyrek meşe toplulukları görülür. Buğday, arpa, nohut, mercimek, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, armut ve kimyon başlıca tarım ürünleridir. Koyun yetiştirilir. Endüstri etkinlği ve yeraltı kaynakları yoktur.

Konya-Ereğli Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 970 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 148 km uzaklıktadır. İlçede, Yavuz Sultan Selim döneminden kalma büyük bir kervansaray ve cami vardır.


Leave A Reply