Karar Yorgunluğu Nedir? Seçenek Çoksa Karar Vermek Zevkli Mi Yorucu Mu?

0

Karar yorgunluğu nedir, neden meydana gelir? Fazla seçenek seçim yapmayı neden zorlaştırır? Karar verirken yorulmak mümkün mü? Peki ne yapmalı?

Karar yorgunluğu, insanlar çok fazla seçim yapmaktan yorulduklarında ortaya çıkar. Psikologlar, genel olarak seçimler yapmaktan hoşlanmamıza rağmen, kısa bir süre içinde çok fazla karar vermek zorunda kalmanın bizi optimalden daha az kararlar almaya yönlendirebileceğini buldular.

Karar Yorgunluğu

Özetle

    • Seçimlere sahip olmak refahımız için iyi olsa da, psikologlar çok fazla seçim yapmanın zararlı sonuçlar doğurabileceğini keşfettiler.
    • Kısa bir süre içinde çok fazla seçim yapmamız gerektiğinde, ego tükenmesi olarak bilinen bir tür zihinsel yorgunluk yaşayabiliriz.
    • Vermemiz gereken karar adetini sınırlayarak ve en uyanık hissettiğimiz zamanlar için karar verme sürecini planlayarak daha iyi kararlar verebiliriz.

Çok Fazla Seçeneğin Dezavantajı

Markette, o akşam yemeği için birkaç şeyi hızlıca almaya çalıştığınızı düşünün. Her bileşen için birkaç farklı seçenek arasından seçim yapmayı mı tercih edersiniz yoksa seçebileceğiniz düzinelerce seçeneğe sahip olmayı mı tercih edersiniz?

Birçoğumuz muhtemelen böyle senaryolarda daha fazla seçenekle daha mutlu olacağımızı tahmin ederiz. Bununla birlikte, araştırmacılar bunun böyle olması gerekmediğini keşfetti. Bazı senaryolarda, daha sınırlı sayıda seçeneğimiz olduğunda aslında daha iyisini yapıyoruz gibi görünüyor. Bir araştırma makalesinde, psikologlar Sheena Iyengar ve Mark Lepper, çok fazla veya az seçenek verilmesinin sonuçlarına baktılar. Araştırmacılar, bir süpermarkette alışveriş yapanların farklı reçel tatlarını deneyebilecekleri stantlar kurdular. Kritik olarak, bazen katılımcılara nispeten sınırlı sayıda seçenek (6 lezzet) verecek şekilde ayarlanmış. Diğer zamanlarda katılımcılara daha geniş bir seçenek yelpazesi (24 lezzet) verecek şekilde ayarlanmıştır. Daha fazla seçenek olduğunda kişi daha fazla seçenek arasında sıkışırken satın alma olasılıkları düşmüştü.

Araştırmacılar, daha fazla seçenek sunulan katılımcıların, daha sınırlı seçenek sunulan katılımcılara kıyasla, aslında bir reçel kavanozu satın alma olasılıklarının çok daha az olduğunu keşfetti.

Reçelleri seçmek nispeten önemsiz bir seçenek gibi görünse de, çok fazla seçenekle aşırı yüklenmenin gerçek yaşam sonuçları olabileceği ortaya çıkıyor. John Tierney’nin, New York Times’da yazdığı gibi, çok fazla kararla aşırı yüklenen insanlar kötü düşünülmüş kararlar verebilir – hatta bir karar vermeyi bırakabilir.

Aslında, araştırmacılar, davalar günün erken saatlerinde (veya yemek molasından hemen sonra) görüldüğünde, mahkumlara şartlı tahliye verilmesinin daha olası olduğunu buldular. Yorgun hâkimlerin (bir gün boyunca karar vermek için çalışan), şartlı tahliye vermesi daha az olası görünmektedir.

Karar Yorgunluğu Neden Oluşur?

Neden bazen seçim yapmayı şaşırtıcı derecede zor buluyoruz ve seçtikten sonra neden bitkin hissediyoruz? Bir teori, seçimler yapmanın ego tükenmesi olarak bilinen bir durumu deneyimlememize neden olduğunu öne sürüyor. Esasen, ego tükenmesinin arkasındaki fikir, bizim için belirli bir miktarda irade gücümüzün olması ve bir görev için enerji kullanmak, bir sonraki görevde yapamadığımız anlamına geliyor.

Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan bu fikrin bir testinde araştırmacılar, seçim yapmanın insanların kendi kendini kontrol etmeyi gerektiren sonraki görevler üzerindeki eylemlerini nasıl etkileyebileceğini inceledi. Bir çalışmada, üniversite öğrencilerinden seçim yapmaları istendi (üniversite derslerini seçmeleri). Diğer öğrencilerden mevcut derslerin listesine bakmaları istendi, ancak kendilerinden hangi dersleri almak istediklerini seçmeleri istenmedi. Çalışmanın bir sonraki bölümünde, katılımcılara bir matematik testi için çalışma fırsatı verildi. Ancak araştırmacılar ayrıca dergileri ve bir video oyununu öğrencilere sundular. Önemli soru, öğrencilerin zamanlarını çalışmaya (kendi disiplinini gerektiren bir faaliyet) harcayacakları veya erteleyecekleri mi (örneğin, dergileri okuyarak veya video oyunu oynayarak). Eğer seçim yapmak ego tükenmesine neden olursa, seçim yapan katılımcıların daha fazla ertelemeleri beklenir. Araştırmacılar hipotezlerinin doğrulandığını buldular: seçimler yapan katılımcılar, seçim yapması gerekmeyen katılımcılara kıyasla matematik problemlerini incelemek için daha az zaman harcadılar.

Bir takip çalışmasında araştırmacılar, yeni karar verdikten sonra karar vermekle görevlendirilmiş kişiler için, eğlenceli kararlar vermenin bile bir tür yorgunluğa neden olabileceğini buldular.

Karar Yorgunluğu Her Zaman Olur mu?

Karar yorgunluğu ve ego tükenmesi hakkındaki orijinal araştırma yayınlandığından, daha yeni araştırmalar bazı bulgularını sorguya çekmiştir. Örneğin, Psikolojik Bilimler Perspektifleri dergisinde yayınlanan bir 2016 makalesi, ego tükenme araştırmasının klasik bulgularından birini çoğaltamadı. Bu da bazı psikologların ego tükenmesi ile ilgili çalışmalar hakkında eskisi kadar emin olmadığı anlamına geliyor.

Benzer şekilde, psikologlar, Iyengar ve Lepper tarafından incelenen “seçim aşırı yüklemesi” nin her zaman gerçekleşmediğini bulmuşlardır. Bunun yerine, çok fazla seçeneğe sahip olmak bazı durumlarda felç edici ve bunaltıcı olabilir. Özellikle araştırmacılar, vereceğimiz kararlar özellikle karmaşık veya zor olduğunda seçim aşırı yükünün meydana geldiğini bulmuşlardır.

Karar Yorgunluğu Hakkında Ne Yapabiliriz?

Hemen hemen herkes seçimler yapmanın önemli olduğunu kabul eder. İnsanlar çevreleri üzerinde kontrol hissi sağlamak istiyorlar. Araştırmalar, seçimlerimizin daha sınırlı olduğu kontrol edilemeyen durumlarda olmanın refah için olumsuz sonuçları olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, bazen aralarından seçim yapmanın göz korkutucu bir olasılık olabileceği çok fazla seçeneğimiz vardır. Bu gibi durumlarda, araştırmacılar yaptığımız çok sayıda seçimin aslında bizi yorgun veya yıpranmış hissettirebileceğini keşfettiler.

Karar yorgunluğunu önlemenin bir yolu, her gün sıfırdan yeni seçimler yapmak yerine, yaptığımız seçimleri kolaylaştırmak ve bizim için çalışan alışkanlıkları ve rutinleri bulmak olabilir. Örneğin, her gün ne giyeceğini seçmek zorunda kalmadan sabit bir üniforma seçmek, bizi bir kıyafet seçmeye giden zihinsel enerjiyi harcamaktan koruyabilir. Her gün aynı kıyafeti giymek herkes için uygun olmasa da, buradaki prensip, bizim için kişisel olarak önemli olmayan seçimler yapmak için günümüzün ne kadarının harcandığını sınırlamaktır. Karar yorgunluğunu yönetmek için diğer öneriler arasında günün erken saatlerinde (yorgunluk başlamadan önce) önemli kararlar vermek ve ne zaman şekerleme yapmanız ve taze gözlerle ilgili bir sorunu yeniden ziyaret etmeniz gerekebileceğini bilmek yer alır.

Beğendiğiniz bir etkinlik olsa bile, çok sayıda karar gerektiren bir etkinlik üzerinde çalıştıktan sonra tükenmiş hissetmenin tamamen normal olduğunu hatırlamak da önemlidir. Kısa bir süre içinde kendimizi birçok önemli kararla karşı karşıya bulduğumuzda, öz bakım (zihinsel ve fiziksel refahımızı teşvik eden faaliyetler) uygulamak özellikle önemli olabilir.


Leave A Reply