Kardinal Richelieu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Fransa tarihinin önemli aktörlerinden birisi olan devlet adamı Kardinal Richelieu kimdir? Kardinal Richelieu hayatı hakkında bilgiler.

Kardinal RichelieuKardinal Richelieu (9 Eylül 1585, Paris, Fransa – 4 Aralık 1642, Paris, Fransa)

Ünlü bir Fransız devlet adamıdır. Fransa’nın tarihinde büyük roller oynamıştır. Paris’te doğdu, bir din adamı olarak yetişti. 1607’de Lucon piskoposu, 1617’de Kraliçe Marie De Medici’nin müşaviri oldu. 1622’de de papalıktan sonra en büyük dini rütbe olan kardinalliğe yükseldi.

Kral XIII. Louis 1624’te, Richelieu’yü çok geniş yetkilerle başbakanlığa getirdi. Richelieu, devlet işlerinde büyük bir beceriklilik göstererek, ince zekası, kurnazca idaresi ile krallık rejimini kuvvetlendirdi, XIV. Louis zamanında Fransa’nın en kuvvetli Avrupa devleti haline ulaşmasının temellerini attı.

Kardinal Richelieu iş başına geçer geçmez, devlet birliğine zararlı gördüğü toplulukların kuvvetlerini parçaladı, aristokrat sınıfın yetkilerinin çoğunu ellerinden aldı. Böylece, kralı, krallığı en kudretli makam haline soktu. Bu arada, krallığa bağlı bir memur sınıfı yaratarak, Avrupa’da «hükümet» sisteminin esaslarını da ilk defa kurmuş oldu.

Fransa’nın gerek iç, gerekse dış politikasında, kraldan çok söz sahibi olan Kardinal Richelieu, başbakanlık görevine ölünceye kadar devam etti. Dış politikada, Avusturya’nın Habsburg hanedanını hırpaladı. Otuz Yıl Savaşları’nda, Katolik Fransa’yı, Protestanlar’a, yardıma koşturdu. İsveç’le birlik oldu. 1634 ve 1635′ te Katolik Alman devletlerini ve İspanya’yı yenerek, Fransa’ya toprak kazandırdı.

Advertisement

Leave A Reply