Karıncaların İnsanlara ve Doğaya Yararları ve Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Karınca hayvanının insanlar ve doğa için yararları ve zararları nelerdir? Karıncaların yararı ve zararı dokunduğu durumlar.

karınca

Kaynak: pixabay.com

Karınca; çalışkanlık timsali haline gelmiş bir hayvancıktır. Yaşayışları bal arılarının yaşayışına benzer. Bunlarda da erkek, işçi ve kraliçeler vardır. Karıncalarda başkan, yani hükümdar yoktur, bir yuvada birçok kraliçe bulunur. Bunların asıl ödevi yumurtlamak ise de, yuvada iş de görürler. Kanat hem erkek, hem de dişi karıncada, iğne ise yalnız kraliçelerde vardır. Dişiler çalışacak ve doğuracak duruma gelince kanatlarını atarlar.

Karıncalar çok iyi koku alır, ayrı yuvalardan olanlar birbirlerini koklayarak anlarlar.

Karıncalar, vücut yapılarına kıyasla aslandan daha kuvvetlidirler ve insandan on kat hızlı koşarlar. Bütün dünyada karıncaların 1.200 kadar cinsi vardır.

Karıncaların Zararları

Karınca, zararlı ev hayvanlarından sayılır. Evde her yere girerek, yenebilecek her şeyi karıştırır ve yerler. Karıncalar, ısırmaları, evlere ve bahçelerdeki bazı meyva ağaçlarına dadanmaları ile her yere girdikleri için mikropları taşımaları bakımından zararlıdır.

Karıncaların sokuşları ve ısırışları deride yanıcı bir kızıllık yapar ve çok kaşındırır. Bazı cinslerinin zehri oldukça acı verir. Bazılarının soktuğu yer ise şişer ve çok sancı verir. Genel olarak karınca sokmasının yaptığı acı çabuk geçer. Işınlan yere alkol, ya da ballı, şekerli su sürmek iyi gelir.

Advertisement

Evlerde yemeklere dadanan karıncalar, geçiş yolları üzerinde her şeye dokundukları için birçok hastalıkları bulaştırabilir. Karıncaların bulaştırdıkları başlıca hastalıklar şunlardır: Tifüs, verem, dizanteri, veba ve şarbon. Bu hastalıkları geçtikleri yerden aldıkları mikropları yiyeceklere ve yemek kaplarına bulaştırmak suretiyle bize aşılarlar. Hastanelere dadanan karıncalar da, bulaşıcı hastalıkları, diğer hastalara taşıyabilir.

karınca

Kaynak: pixabay.com

Bitkileri kemirmek ve ısırmak suretiyle zarar yapan karıncalar da vardır. Evin tahta kısımlarını çürüten ve «Ev Süngeri» adı verilen mantar hastalığını da karıncalar yayar. Bahçedeki bitkilere olan zararları, kurtlar kadar önemli değildir. Olgun meyvelere dadanarak, bunları kemire kemire yuvalarına taşırlar.

Karıncaların Yararları

Zararlı bir hayvan olmasına rağmen, bitkilere dadanan karıncaların, doğaya ve insana kötülükten çok iyiliği dokunur. Çünkü, çiçek tozu karıncaların vücuduna yapışır. Tıpkı arılarda olduğu gibi karınca da vücuduna bulaşan bu çiçek tozunu çiçekten çiçeğe taşıyarak bitkilerin üremesine yardım eder. Karıncalar, korunmak için yuvalarının çevresine «karınca asiti» denilen bir sıvıyı saçarlar. Bu asit, bahçeden eve girecek olan fare gibi birçok zararlı hayvanları kaçırır.

Eskiden halk arasında, karınca sokmasının romatizmaya iyi geldiği ve sancıları azalttığı kabul edilirdi. Bunun için kırmızımsı karıncalara vücudun bir yeri sokturulurdu.

Ayrıca bir çeşit canlı karıncadan yapılan bir içecek eski hekimler tarafından ilâç olarak verilirdi. Karıncalar alkol içinde eritilir, elde edilen sıvı madde içildiği zaman idrar yolları cinsiyet organlarının kuvvetlenmesi sağlanırdı.

Eve dadanan karıncaları yok etmek için satılan özel karınca öldürücü ilâçları kullanmak lâzımdır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Ben karincalar basaedemez hale geldim ustelik ucan karincalar ve evimde bebegim var bir arastirma sonucu bebek pudrasini denedim ve onlar veda etim onerim

Leave A Reply