Kate Greenaway Kimdir? Hayatı, İllüstrasyonları ve Tarzı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kate Greenaway kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü çocuk kitapları illüstratörü Kate Greenaway’in hayatı, çalışmaları, çizimleri ve tarzı hakkında bilgi.

Kate Greenaway

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kate Greenaway

Suluboyacı ve İngiliz kitap Illustratorü olan Kate Greenaway, 17 Mart 1846’da Londra’da doğdu ve 6 Kasım 1901’de öldü. Çocuklara yönelik kitapların orijinal çizimleriyle ünlüdür.

Hayatı

Ünlü karikatürist ve gravürcü John Greenaway’in kızı olan Kate, çocukluğunu çeşitli konutlarda geçirdi ve Londra’daki Slade Sanat Okulu da dahil olmak üzere çeşitli okullarda sanat eğitimi aldı. İlk çizimlerini 1868’de Expuso yaptı ve ilk illüstrasyonları dergilerde yayınlamaya başladı. 1879’da babası onu matbaacı Edmund Evans ile tanıştırdı, o da kendisinin renkli gravürler yapmak için tasarladığı süreci kullanarak, Kate Greenaway’in metin ve resimlerini içeren “Pencerenin Altında (1878)” isimli şiir kitabını düzenledi. Bunu doğum günleri kitabı (1880), Anne Kaz (1881), Küçük Ana (1883) ve büyük bir başarı ve büyük bir sanatsal tanıma sahip olan diğerleri izledi. Oyunların kitabı, kitap illüstrasyonunda gerçek bir devrim anlamına gelen küçük bir işti. Çalışmaları John Ruskin tarafından, Fransa’da Ernest Chesneau ve Arsène Alexandre tarafından, Almanya’da Richard Muther ve dünyanın dört bir yanından gelen önemli sanat eleştirmenleri tarafından büyük övgü aldı.

1890’da Greenaway, Sulu Boyalarda Kraliyet Ressamlar Enstitüsü’ne seçildi ve 1891, 1894 ve 1898’de Güzel Sanatlar Derneği galerisinde (temsili bir seçkinin sergilendiği) kitaplarının illüstrasyonları da dahil olmak üzere suluboya çizimleri sergiledi. 1883’ten 1897’ye kadar, sadece 1896’da bir ara vererek, bir dizi Kate Greenaway’in Almanakları yayınladı. Hamelin’in Pied Piper’ı (1889) ve diğer eserlerini resmetmesine rağmen, sanatçı kendi metnini sağlamayı tercih etti. Harika bir kişisel çekiciliği vardı ama kamuoyunun dikkatini çekmek konusunda son derece çekingendi.

Advertisement

Kate Greenaway Madalyası, İngiltere Chartered Institute of Library and Information Professionals tarafından her yıl bir çocuk kitabı illüstratörüne verilir. Greenaway 1901’de 55 yaşında meme kanserinden öldü. Londra’daki Hampstead Mezarlığı’na gömüldü.

Tarzı

Greenaway’in resimleri, renklerin Edmund Evans firması tarafından elle oyulmuş ahşap bloklardan basıldığı kromoksilografi ile yeniden üretildi. 1880’ler ve 1890’lar boyunca, çocuk kitabı illüstrasyonunda popülaritesindeki tek rakibi Walter Crane ve Randolph Caldecott’du.

Hepsi pantolon giyemeyecek kadar küçük kız ve erkek çocuklar olan “Kate Greenaway” çocukları, 18. yüzyılın sonlarına ait kendi versiyonlarını ve Regency modasını giyiyorlardı: erkek çocuklar için önlükler ve iskelet takım elbiseler, yüksek belli önlükler ve uzun kollu elbiseler, kızlar için mobcaps ve hasır boneler. İngiliz ressam John Hoppner’ın (1758-1810) portrelerinde çocuk kıyafetlerinin etkisi ona biraz ilham vermiş olabilir. Liberty of London, Kate Greenaway’in çizimlerini gerçek çocuk kıyafetleri için tasarımlar olarak uyarladı. Kendilerini The Souls olarak adlandıran ve Arts and Crafts hareketini benimseyen liberal görüşlü “sanatsal” İngiliz çevrelerindeki tam bir anne kuşağı, kızlarına 1880’ler ve 1890’larda Kate Greenaway pantolon ve bone giydirdi. Tarzı, ressam Maude Goodman tarafından çocuk tasvirlerinde sıklıkla kullanılmıştır.


Leave A Reply