Katerina I (Birinci) Kimdir

0
Advertisement

Rus Çariçesi birinci Katerina hayatı hakkında bilgi.

Birinci KaterinaI. Katerina (Rusça Екатерина I Алексеевна Yekaterina Alekseyevna) Rus çariçesidir (Letonya/ Jekabpils 1684 – Petersburg 1727). Asıl adı Marta Sowronski’dir. Rus Çarı Büyük Petro’nun eşidir.

Bir İsveç süvarisiyle evlendi. 1702’de İsveçlilerin Marienburg’u boşaltmasından sonra Rus Mareşali B. P. Şeremetev’in tutsağı oldu. Mareşal onu Prens Mençikov’a sattı. Burada Büyük Petro ile tanışarak onun sevgilisi oldu. 1703’te ilk kızının doğumundan sonra Ortodoks Kilisesi’ne kabul edilerek Yekaterina Alakseyevna adını aldı. Çariçe Evdoksiya’dan boşanan Büyük Petro Katerina’yı kendisine en yakın kişi durumuna getirdi. 171l’de Prut Seferi’nde de Katerina Büyük Petro’nun yanındaydı. Petro bu savaşta kazanılan başarıyı Katerina’nın cesareti ve soğukkanlılığına bağladı. 1712’nin Şubat ayında evlendiler.

18 Mart 1724’te Moskova’daki Upsenski Ketadrali’nde Ketarina imparatoriçe tacını giydi. 8 Şubat 1725’te Petro ölünce Mençikov ve muhafız birliğinin desteğiyle kendisine karşı çıkanlar olduğu halde imparatoriçe oldu. 1725’te Büyük Petro’nun açmayı tasarladığı Petersburg Bilim Akademisi’nin kurulmasını sağladı. Katerina yönetimde de bazı değişiklikler yaptı. 1726’da senato ve kilise meclisinin yetkilerini kısıtlayan ve tüm yönetimi az sayıda kişinin eline bırakan özel yüksek konseyi kurdu. Ölünceye kadar okuma-yazması olmamasına karşın son derece duyarlı ve zeki bir kadın olarak ülkesini yönetti.


Leave A Reply