Katıların Hacmi Nasıl Bulunur? Şekli Düzensiz Katılarda Hacim Hesaplama

1
Advertisement

Katıların hacmi nasıl hesaplanır? Eğer katının şekli düzensizse hacim nasıl hesaplanır? Yoğunluk kullanarak hacim hesaplama.

Küp veya küre gibi standart geometrik bir şekle sahip bir nesneniz varsa, boyutlarını ölçerek ve ilgili matematiksel formülü kullanarak hacmini hesaplayabilirsiniz. Örneğin, bir küpün (L) bir tarafının uzunluğunu ölçerseniz, küpün hacmi L³’tür. Kürenin hacmi V = (4 ÷ 3) πr³ olacaktır.

hacim

Kalem veya kaya gibi düzensiz bir cismin hacmi nasıl hesaplanır? Yunan filozof Archimedes, kralın tacının yoğunluğunu bulması istendiğinde bu sorunla karşı karşıya kaldı. Yoğunluğunu belirlemek için hacmini bilmek zorundaydı ve “Eureka” anı, tacı suya batırarak ve yer değiştiren su miktarını ölçerek yapabileceğini fark ettiğinde gerçekleşti. Yer değiştirme yöntemi hala düzensiz şekilli bir nesnenin hacmini belirlemenin standart yoludur.

Bir İnsanın Hacmi Nasıl Ölçülür? Kendi hacminizi ölçün.

Özet:

Yer değiştirdiği su miktarını ölçerek düzensiz şekilli bir cismin hacmini bulabilirsiniz. Nesnenin yoğunluğunu biliyorsanız, hacmini sadece tartarak da bulabilirsiniz.

Advertisement

Yer Değiştirme Yöntemini Kullanma

1- Uygun bir Kap Bulun

Nesneyi içine koyacak kadar büyük bir kap bulun. Silindir veya kutu gibi düzenli bir şekle sahip bir kap kullanmak en iyisidir, çünkü hacmini hesaplamanız gerekir. Normal bir kabınız yoksa, her zaman ağzına kadar su ile doldurabilir, ölçtüğünüz nesneyi batırdığınızda taşan suyu yakalayabilir ve suyu dereceli bir kaba aktarabilirsiniz.

2- Kabı Su ile Doldurun

Nesneyi tamamen içine daldırmanıza izin verecek miktarda su ekleyin. Dereceli bir kap kullanmıyorsanız, kabın yan tarafındaki su seviyesini işaretleyin.

3- Nesneyi daldırın ve Su Seviyesindeki Değişikliği Not Edin

Dereceli bir kap kullanıyorsanız, terazideki yeni seviyeyi okuyun. Düzeydeki değişikliği elde etmek için eski seviyeyi bu seviyeden çıkarın.

Dereceli bir kap kullanmıyorsanız, kap üzerinde yeni bir işaret koyun. Su seviyesindeki değişikliği elde etmek için orijinal işaretin yüksekliğini yenisinin yüksekliğinden çıkarın.

4- Su Yer Değiştirme Hacmini Hesaplama

Dereceli bir kap kullanırsanız, ancak derecesiz bir kap kullanırsanız, hacim miktarını hesaplamanız gerekir. Hesaplama kabın şekline bağlıdır.

Silindirik Kap: Kabın yarıçapını (r) ölçün ve bu formülü kullanarak yer değiştiren suyun hacmini hesaplayın: Hacim = πr² (su derinliğinde değişiklik).

Advertisement

Dikdörtgen Kap: Kabın uzunluğunu (L) ve genişliğini (W) ölçün. Yerinden edilen suyun hacmi: L • W (su derinliğinde değişiklik).

Nesnenin Yoğunluğunu Bildiğinizde İşiniz Daha Kolay

Bakır bir kuruşun veya gümüş bir heykelin hacmini ölçüyor olabilirsiniz. Bunların her ikisinin de yoğunlukları, yoğunluk tablolarında mevcuttur. Nesnenin yapıldığı malzemenin yoğunluğunu biliyorsanız, hacmi sadece nesneyi tartarak bulabilirsiniz. Yoğunluk = kütle hacmi olduğundan; hacim = kütle yoğunluğu.

Örnek: Gümüş bir heykel 10 kilo ağırlığındadır. Gümüşün yoğunluğu 10.490 kg / m³ olduğundan, hacim 10 kg ÷ 10.490 kg / m³ = 0.00095 metreküptür.


1 Yorum

  1. Pınar Yıldız on

    Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel web sitesi hazırlamışsınız . Tebrikler…

Leave A Reply