Kayak Hakkında Bilgi, Kayak Spor ve Malzemeleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkemizde de belirli bölgelerde yapılan ve özellikle Kuzey bölgesinde kalan ülkelerde çok yaygın olan kayak sporu ile ilgili olarak genel bilgiler.

kayak

Ayağa takılarak kar üzerinde kayıp yol almak için kullanılan uzun tahtalara «kayak» denir. Ayağa takılan bu tahtalarla yapılan kayma sporu da «kayak» diye anılır.

Kayak aynı zamanda sağlık ve çeviklik kazandıran bir kış sporudur. Açık ve temiz havada bol oksijen solumak, eşsiz bir sağlık kazandırır. Büyük bir hızla kayarken duruma hâkim olma gayreti de intikal hızı hissini geliştirir.

Kayak Malzemesi

Kayağın ilk defa Norveç’te icat edildiği söylenir. Kayağın en büyük faydası kışın yamaçlardan aşağı, düzlük yerlere inerken büyük bir hız sağlamasıdır. Buna karşılık, ormanlık, çalılık yerlerde kayakla gitmek zordur.

Bir kimsenin kullanacağı kayağın boyu kendi boyundan uzun olmalıdır. Kayakla gezecek kimse, kayağı dikine önüne koyunca eliyle ucuna dokunabilmelidir. Kayaların eni 10-12,5 santim arasında değişir. Uçları yukarı doğru kalkık olur, arkaları köşelidir. İçinde ayak koyacak özel yer vardır. Kayak yaparken özel pabuçlar giyilir. Bunlar kayağa bağlanır. Kayakçının ellerinde de birer özel sopa bulunur. Bunların uzunluğu genel olarak, göğüs hizasından biraz yüksekçe olmalıdır. Bu sopaların alt ucundan birkaç santim yukarıda bir disk bulunur. Bu disk sayesinde sopanın kara saplanması önlenmiş olur.

Advertisement

Kayak Sporu

Kayak bir spor haline gelmeden yıllarca önce kuzey ülkelerinde bir yol alma aracı olarak kullanılırdı. Kayak spor haline ancak XIX. yüzyılın sonlarında geldi. 1891’de Avusturyalı Mathias Zdarsky (1874-1946) Norveçli ünlü kâşif Nansen’in «Grönland’da Kayakla Gezi» adlı kitabından fikir alarak, ilk defa bir kayak yaptı, ilk denemesini de Alp dağlarında 42 derecelik bir yamaçta gösterdi. Ondan sonra, bu spor yayılarak, ilk önemli kayak yarışları gene Alpler’de yapıldı.

1879’da «tramplen» üzerinde yapılan kayak «atlama yarışmaları» nda 23 m. ile rekor kırıldı. 1900’deki bir yarışmada bu rekor 35,5 metreye çıktı.

«Slalom» denilen «iniş yarışları» nın ilki 1905’te gene Alpler’de yapılmış, ilk önemli slalom yarışmaları 1911’de düzenlenmiştir.

Kaynak Nedir? Sözlük Anlamı

 • kayak
  1. isim Kar, su veya çim üzerinde kaymak için ayağa takılan araç, ski.
  2. isim, spor Bu aracı kullanarak yapılan spor.
 • kayakevi
  Kayak yapılan yerlerde kurulmuş tesis
 • tekerlekli kayak
  Tekerlekli kayakla asfalt üzerinde yapılan bir tür kayma sporu, asfalt kayağı.
 • asfalt kayağı
  Tekerlekli kayak.
 • çim kayağı
  1. isim Paletli iş makinelerinin çalışma düzeni örnek alınarak oluşturulmuş, yaz mevsiminde kayak yapma zevkini tattırmak amacıyla üretilmiş bir kayma aracı.
  2. isim Bu araçla yapılan spor.
 • su kayağı
  Su üzerinde yapılan kayak sporu.


Leave A Reply