Kazimir Maleviç Kimdir? Rus Ressamın Hayatı ve Sanatsal Mirasının İzleri

0
Advertisement

Kazimir Maleviç kimdir? Kazimir Maleviç’in sanat ve kimlik üzerine etkisi, geometrik soyutlamadan etnik kökenine kadar geniş bir yelpazede inceleniyor. Rus avangardının önde gelen isimlerinden olan Maleviç’in eserleri, bugün dünya çapındaki prestijli müzelerde sergilenmekte ve sanat piyasasında dikkate değer bir etki yaratmaktadır.

Kazimir Maleviç

Kazimir Maleviç; (1878-1935), Rus ressam, geometrik soyutlama tarzı olan “suprematizm“i tanıtan kişidir. 11 Şubat 1878’de Kiev’de doğdu. Moskova’da öğrenim gördüğü sırada, Fransız post-empresyonist eserlerle tanıştı ve yaklaşık 1908’den itibaren post-empresyonist bir tarzda resim yapmaya başladı. Kısa bir süre sonra, Rus ressam M. K. Larionov tarafından 1910’da kurulan Karo Bubi Grubu ile kübist resimler sergiledi. 1911’e gelindiğinde, Malevich Fernand Léger’in biraz daha sonraki makine kübizmindeki gibi bir tarzda resim yapmaya başladı.

Malevich, sanatı “nesnenin yükünden kurtarmak” amacıyla soyutlama yönlerini keşfetmeye devam etti. 1913’te Temel Suprematist Eleman adlı bir resmi sergiledi (Leningrad, Devlet Rus Müzesi). Bu, beyaz bir zemin üzerine siyah bir kare şeklinde olan bir kurşun kalem çizimidir ve soyutlamayı nihai bir geometrik basitleştirmeye taşır. Malevich, 1915’te yayımlanan bir manifestoda, bu tarzın ana unsurlarının kare, daire ve dikdörtgen olduğunu ve geometrik şekillerin kombinasyonunun ürettiği “saf duygu“nun onun için resmin “en yüce özü” olduğunu açıkladı. Beyaz bir zemin üzerine açık renklerde bu şekillerin çeşitli varyasyonlarını içeren bir dizi suprematist kompozisyon üretti. Yaklaşık olarak 1918’de, farklı bir beyaz değerdeki tuval karesi içinde eğik bir beyaz kare olan Suprematist Kompozisyon: Beyaz Üzerine Beyaz (New York City, Modern Sanat Müzesi) adlı eseriyle nesnelliğin son noktasına ulaştı. 1935 yılında Leningrad’da öldü.

Uyruğu ve Etnisitesi

Rus avangardı ile ilişkilendirilen ünlü sanatçı Kazimir Malevich’in uyruğu ve etnisitesi, akademisyenler ve kültürel kuruluşlar arasında tartışma konusu olmuştur. Rus İmparatorluğu içinde etnik Polonyalı ebeveynlerin çocuğu olarak doğan Malevich, hem Polonya hem de Rus kültürlerine bağlantıları olmuş, bu da hem Polonya hem de Rusça kullanımı ve imzasının Polonya dilinde olmasıyla yansıtılmıştır. Bununla birlikte, vatandaşlığı tartışmalıdır ve Polonya, Rusya ve Ukrayna bağlantılarına dair iddialar bulunmaktadır.

1926’da Malevich, bir vize başvurusunda Polonya vatandaşlığını iddia etmiş olsa da, daha sonraki belgeler Ukraynalı olarak tanımlanmış olabileceğini göstermektedir, belki de Sovyet yönetimi altındaki anti-Polonya ayrımcılığından kaçınmak amacıyla. Bu karmaşıklık, özellikle 2022’deki Rusya’nın Ukrayna’yı işgal gibi siyasi ve kültürel baskılar ortamında, akademisyenler ve kurumlar arasında devam eden tartışmalara neden olmuştur.

Advertisement

Metropolitan Sanat Müzesi ve Stedelijk Müzesi gibi müzelerin, Malevich’i Ukraynalı olarak etiketlemesi sonucu Rusya’nın itiraz etmesi gibi, tartışmalara yol açmıştır. Ancak, Ukrayna kökenli olan sanat tarihçileri de dahil olmak üzere, Malevich’in kimliği konusunun çözümlenmemiş olduğu yönünde bir fikir birliği bulunmaktadır. Bu da, Malevich’in arka planı ve bağlantılarının, özellikle Rus kolonizasyonu bağlamında, daha fazla diyalog ve incelemenin gerekliliğini vurgulamaktadır.

Sanatsal Mirası

Maleviç’in sanatsal mirası kıtaları ve nesilleri aşarak sanat dünyasında kalıcı bir iz bıraktı. Etkisi, eserlerinin Alfred H. Barr Jr.’ın 1936’da New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde düzenlediği çığır açıcı sergi “Kübizm ve Soyut Sanat”ta yer almasıyla zirveye ulaştı. Bu sergiyi, Rus avangardının tutkulu bir koleksiyoncusu olan Solomon R. Guggenheim’ın 1939’da Müze adlı bir Müze’nin kuruluşu izledi ve Maleviç’i soyut sanatın alanında merkezi bir figür olarak pekiştirdi.

Maleviç’in çalışmalarının ilk ABD retrospektifi olan 1973’teki Solomon R. Guggenheim Müzesi’ndeki sergi, geniş çapta ilgi uyandırdı ve savaş sonrası Amerikan ve Avrupalı sanatçılar üzerindeki etkisini daha da artırdı. Ancak, Maleviç’in eserlerine ve Rus avangardının daha geniş hikayesine erişim, Glasnost dönemine kadar sınırlı kaldı. 1989’da Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi, Batı’da Maleviç’e ait ilk büyük ölçekli retrospektifi düzenleyerek, koleksiyonlarından resimler ve Rus sanat eleştirmeni Nikolai Khardzhiev’in koleksiyonundan eserler sergiledi.

Maleviç’in eserleri şimdi dünya çapındaki prestijli sanat müzelerinde bulunmaktadır; bunlar arasında Moskova’daki Tretyakov Devlet Galerisi, New York’taki Modern Sanat Müzesi ve Guggenheim Müzesi ile Amsterdam’daki Stedelijk Müzesi bulunmaktadır, ki bu, Rusya dışındaki en büyük Maleviç resim koleksiyonuna sahiptir. Özellikle, Selanik’teki Devlet Çağdaş Sanat Müzesi de önemli bir Maleviç eserleri koleksiyonuna sahiptir.

Maleviç’in etkisi, sanat müzeleri alanının ötesine geçerek, ikonik eserlerinin dikkate değer satışlarıyla sanat piyasasına da ulaştı. 1993’te Samara’da ünlü “Siyah Kare”nin dördüncü versiyonunun keşfi, ardından Devlet Hermitage Müzesi tarafından satın alınması, sanat dünyasında önemli bir olayı işaret etti. Özellikle, 2008’de Stedelijk Müzesi, Maleviç’in mirasçılarına beş eseri geri vererek, New York’taki Sotheby’s’de 1916’dan “Suprematist Kompozisyon” adlı eserin satışıyla herhangi bir Rus sanat eserinin satışı için bir dünya rekoru kırdı.

Popüler kültürde, Maleviç’in yaşamı ve eserleri çeşitli sanatsal girişimler ve edebi eserler için ilham kaynağı olarak hizmet eder. Maleviç’e atıflar edebiyatta yaygındır; Martin Cruz Smith’in “Red Square” ve Noah Charney’in “The Art Thief” gibi romanları, sanat hırsızlığı ve Maleviç’in kompozisyonlarının önemi temalarını keşfeder. Ayrıca, İngiliz sanatçı Keith Coventry ve film yapımcısı Lars von Trier, Maleviç’in sanatını kendi eserlerine dahil ederek, modernizm üzerine bir yorum olarak ve “Melankoli” gibi sinematik yapımlarda ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın Kapanış Töreni gibi kültürel etkinliklerde Maleviç’in temalarını yansıtarak 20. yüzyıl Rus modern sanatındaki kalıcı etkisini sergilerler.

Advertisement


Leave A Reply